REKLAMA

Czy inwestycje alternatywne podbiją Polskę?

2013-05-14 07:20
publikacja
2013-05-14 07:20

Inwestycje alternatywne w Polsce do niedawna nie były szczególnie popularne, a wiedza na ich temat była znikoma. Jednak od paru lat ta sytuacja się zmienia, a nasze portfele inwestycyjne coraz częściej wypełniane są przez wino, dzieła sztuki czy nieruchomości. Więcej miejsca inwestycjom alternatywnym poświęcają również media. W czasach braku wiary w siłę rynków finansowych chętniej dywersyfikujemy swój portfel i stawiamy na alternatywę.

Mimo to wciąż wiele osób ma problem z podaniem cech alternatywnych form inwestowania i aktywów, jakie można włączyć do tego grona. Chcąc się dowiedzieć, co Polacy wiedzą na ten temat, postanowiliśmy zapytać o zdanie użytkowników portalu finansowego Bankier.pl. Jakie otrzymaliśmy odpowiedzi? Respondenci poproszeni o wskazanie cech charakterystycznych dla alternatyw na pierwszym miejscu wskazali inwestowanie w fizyczne obiekty. Tak uważa 61 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu wskazano szansę na wysoką stopę zwrotu (59 proc.), a na trzecim — bezpieczeństwo (35 proc.). Ostatnie dwa czynniki są również dla użytkowników portalu najważniejsze przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jednocześnie 45 proc. uważa, że inwestowanie w fizyczne obiekty jest korzystniejsze od inwestowania w instrumenty finansowe. Przeciwnego zdania jest zaledwie 32 proc. respondentów.

Dziwić może w związku z tym niski udział alternatyw w portfelach inwestycyjnych. Użytkownicy portalu deklarują, że większość ich portfela inwestycyjnego tworzą akcje i obligacje. Jednak sytuacja ta może się zmienić w najbliższym czasie, ponieważ świadomość na temat mocnych stron inwestycji alternatywnych przekłada się na plany inwestorów. Aż 57 proc. z nich planuje ulokowanie swoich środków w tym rodzaju aktywów. Ciekawe odpowiedzi uzyskano również na pytanie: „Jaką część swoich środków mógłbyś przeznaczyć na inwestycje alternatywne?”— 45 proc. respondentów odpowiedziało, że do 20 proc., a przedział między 20-40 proc. środków wskazało z kolei 31 proc. badanych osób.

— Wyniki badania pokazują, że coraz świadomiej budujemy swoje portfele inwestycyjne i wiemy, że nie należy „trzymać wszystkich jaj w jednym koszyku”. Inwestycje alternatywne to dobry sposób na dywersyfikację, ponieważ ich wyniki są niezależne od rynków finansowych — mówi Maciej Kossowski, Prezes Zarządu Wealth Solutions.

— Uzyskane odpowiedzi wskazują, że inwestorzy dostrzegają istnienie atrakcyjnych alternatyw inwestycyjnych poza paletą tradycyjnych zdematerializowanych instrumentów finansowych. Przykład ponad 1200 ankietowanych użytkowników portalu Bankier.pl, którzy na co dzień zarządzają swoim kapitałem i chcą go pomnażać, również z uwzględnieniem alternatywnych form inwestowania, to dowód na to, że rośnie jakość rynku kapitałowego — dodaje Jarosław Ryba z portalu Bankier.pl.

Bankier.pl: Inwestycje alternatywne – badanie inwestorów 2012 r.

Pełny raport będzie dostępny od poniedziałku, 14 maja 2012 r., na stronie www.bankier.pl/inwestowanie-alternatywne

/ Wealth Solutions
Źródło:

Do pobrania

Banner44png
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~gazda
Nachapałeś się i opłacasz KRUS czyli kilkakrotnie mniej niż żyjąca w biedzie sprzątaczka czy ciężko pracująca kasjerka opłacające ZUS. To trzeba zmienić żeby tacy jak TY oprzytomnieli.
~krzych
Natychmiast odebrać polska ziemie OBCEMU państwu Watykan ,dołozyc grunty rolne z Agencji NR i niech młodzi Polacy zakładaja tam małe gosp.ekologiczne, lasy . Dopłaty z UE na ubezpieczenie emerytalno - rentowe.Moga mieć te gospodarstwa i dodatkowo uczyc sie czy pracować w róznych zawodach.Ja tak zrobiłem i wlasnie za Natychmiast odebrać polska ziemie OBCEMU państwu Watykan ,dołozyc grunty rolne z Agencji NR i niech młodzi Polacy zakładaja tam małe gosp.ekologiczne, lasy . Dopłaty z UE na ubezpieczenie emerytalno - rentowe.Moga mieć te gospodarstwa i dodatkowo uczyc sie czy pracować w róznych zawodach.Ja tak zrobiłem i wlasnie za dopłaty z UE opłacam KRUS i prywatną polise w Szwajcarii.
Dodam wiecej.. Posiadanie takiego gospodarstwa proekologicznego pozwala starać sie młodym o różne dotacje , stypendia z UE a nawet studia w bogatym państwie UE z utrzymaniem i kieszonkowym w wysokosci dobrej polskiej pensji.

To działanie zwiazałoby tych młodych z Polską i zapewniło bezpieczeństwo ubezpieczeniowe za srodki z UE . A i sama ziemia to konkretny majatek,który nie traci na wartości.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki