Czy były szef KNF powinien pracować w mBanku? "Dozwolone, choć wątpliwe moralnie"

Zatrudnienie byłego szefa KNF Andrzeja Jakubiaka w mBanku, czyli do niedawna podmiocie nadzorowanym, jest co prawda zgodne z prawem, ale wątpliwe moralnie i rodzące pytania o wcześniejsze powiązania - mówią komentatorzy, pytani przez PAP o ten przypadek.

Były szef KNF Andrzej Jakubiak
Były szef KNF Andrzej Jakubiak (Wikimedia Commons)

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2016 Andrzej Jakubiak od początku stycznia br. jest zatrudniony, jak podały media, na stanowisku wicedyrektora departamentu prawnego mBanku. Informację taką potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik mBanku Krzysztof Olszewski. Dodał zarazem, że nie ma w tej sprawie nic więcej do powiedzenia. Sam Jakubiak nie chciał rozmawiać z PAP o tej sprawie.

Jednak komentatorzy i eksperci, których pytała PAP, zgodnie uważają, że podjęcie przez Jakubiaka pracy w takim miejscu, ledwie niespełna trzy miesiące po opuszczenia fotela szefa KNF, nie jest właściwe.

Piotr Kuczyński z firmy Xelion przyznaje, że taka sytuacja może rodzić pytania o konflikt interesów, bo Jakubiak jeszcze kilka miesięcy temu nadzorował swojego nowego pracodawcę. Ma też ekskluzywną wiedzę o całym systemie bankowym, co może jego obecnego pracodawcę stawiać w uprzywilejowanej pozycji, przynajmniej teoretycznie.

"Zarazem nie jest to zakazane, a więc jest dozwolone. Jednak choć jest dozwolone, jest wątpliwe moralne" - mówi Kuczyński. Jego zdaniem, można by rozważyć, czy nie wprowadzić prawnego zakazu podejmowania podobnej pracy przez ustępującego szefa KNF, np. w ciągu roku od opuszczenia urzędu.

"Miałbym wiele zastrzeżeń do niektórych decyzji pana przewodniczącego Jakubiaka, a biorąc pod uwagę nowe zatrudnienie mogą one budzić wiele dodatkowych wątpliwości" - mówi PAP dr Cezary Mech, w 2006 roku współtwórca ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, na podstawie której powstała KNF.

"W tym kontekście kluczowe jest to, by osoby obejmujące takie stanowiska jak przewodniczący KNF miały nie tylko kompetencje merytoryczne, ale też cechy etyczno-moralne, które nie będą rodzić pytań, czy kierują się w swojej działalności interesem publicznym oraz interesem słabszych uczestników rynku finansowego" - dodaje Mech.

Nie wierzy on jednak w skuteczność ewentualnych zapisów prawnych, które uniemożliwiałyby podobne przypadki konfliktu interesów.

Podobny pogląd ma prezes grupującego frankowiczów Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak. "Jeśli byłby zakaz pracy, jakoś by go omijano, np. zatrudniając się w innej formie" - ocenia.

Szcześniak uważa, że oczywiste jest, iż osoby pełniące podobne funkcje nie powinny podejmować pracy w firmach bezpośrednio nadzorowanych. Jego zdaniem decyzja Andrzeja Jakubiaka powinna być tym bardziej negatywnie oceniana, że mBank to jeden z banków o większych portfelach kredytów frankowych.

Prezes SBB dodaje, że cała ta sytuacja może rzucać nowe światło na fakt, iż KNF przez rok nie chciała frankowiczom pokazać ankiet od banków, na podstawie których wyliczała skutki prezydenckiego projektu o przewalutowaniu kredytów frankowych po tzw. sprawiedliwym kursie.

"Ostatnio odmówiono nam też informacji publicznej o liczbę spotkań KNF z zarządami banków w 2016 roku" - zaznacza prezes SBB.

W jego opinii zatrudnienie Jakubiaka w mBanku to też kolejny dowód na bliskie powiązania nadzorców z bankami. "To tłumaczy, dlaczego KNF głównie broni banków" - ocenia, dodając, że podobne wątpliwości mogą dotyczyć także urzędującego wiceprzewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka, którego żona jest zatrudniona w jednym z banków hipotecznych.

"Między tymi instytucjami cały czas funkcjonują obrotowe drzwi" - ocenia Szcześniak.

Po tym wszystkim, zdaniem szefa SBB, Kancelaria Prezydenta powinna jednak jeszcze raz poprosić KNF o wyliczenia źródłowe skutków wejścia w życie swojej ustawy.

W opublikowanej w połowie marca ub. roku opinii KNF bardzo krytycznie oceniła skutki finansowe pierwszego prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej. Komisja uznała, że może ona "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy". Według komisji, obciążenia banków w wyniku restrukturyzacji kredytów, w zależności od wariantu, mogłyby się wahać od 56,2 mld zł do 66,9 mld zł. (PAP)

pś/ skr/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Prawnik

Usuńcie ten tytuł artykułu, bo takie przejście zgodnie z prawem NIE jest dozwolone i żadne komercyjne opinie prawne nie zmienią rzeczywistości .

! Odpowiedz
1 6 ~tomasz

Polska to wg.Sienkiewicza ... dupa i kamieni kupa i niestety ma rację.Takiej bezczelności wobec Frankowiczów nie ma nigdzie na świecie.Prez Duda -moralny klown,wierzy w bajki o stratach banków i trzyma sztamę z Morawieckim Jakubiakiem i Pietraszkiewiczem.Związek banków polskich to kłamstwo podobnie jak polskie obozy zagłady, teźsa klamstwem.Powinno być Związek Banków działających w Polsce na niekorzyśc Polaków w domyśle,bo jeszcze źaden bank w tym związku nawet PKO nie kiwnął palcem w stronę zwykłego obywatela,tylko ciągle tak ja mu KNF pozwala gra dla wielkich zagranicznych karteli.Jakubiak to hańba i śmiech z tysięcy poszkodowanych Chf em i kpina z osób,ktore uwierzyły w instytucję zaufania publicznego , jakim szczycą się banksterzy .m

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Krzysztof

Spuscizna po panstwie "teoretycznym", tak dzialano prawie w kazdej dziedzinie.

! Odpowiedz
0 6 ~director

To świadczy w jakim poważaniu ma klientów mbank - zamiast działać etycznie woli przekupywać szeroko rozumiany wymiar sprawiedliwości - postawa banku i działania żenujące i sam kilka razy przekonałem się na własnej skórze do tego podobnie jak z jakubiakiem kombinują jak mogą dla przykładu promują swoje fundusze a służą one tylko i wyłącznie do opychania dużych pakietów akcji przez Wealth menagement m banku na rzecz klientów private do tych że funduszy i wtedy oni zarabiają a drobnica z ich funduszami myśli że coś zarobi a tak naprawdę jest tylko golona z kapitału oraz na prowizji za obsługę i tak to sobie obmyślili to kolejna z wielu patologi po jakubiaku jakie ma do zaoferowania mbank czy jak chcieli wprowadzić firmom trzeci rodzaj obciążenia do kredytu w rachunku po nałożeniu podatku bankowego w postaci drugiej prowizji w wysokości tegoż podatku czy z kolei ich lokaty strukturyzowane które bank tak układał żeby nałapać chciwych frajerów i zrobić z nich dawców darmowego kapitału i można by tak mnożyć bez liku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~director

dodam tylko że mbank daje dziadowskie oprocentowanie lokat bo wcale nie potrzebuje waszego kapitału. Wygoli was gdzie się da z gotówki i ma kasę za darmo na prowizjach czy lokatach od głupoty czyli strukturyzowanch do tego jak dobrze pamiętam pożyczali swego czasu od commerzbanku jakieś 150 000 000 EURO lejąc na waszą kasę i lokaty od was tym czasem płacąc niemieckiemu bankowi właścicielowi ustalone odsetki i wyprowadzając w ten sposób kapitał z pominięciem akcjonariuszy mniejszościowych - to taka uwaga

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Tomek

Przecież to są pazerne świnie bez żadnych hamulców

! Odpowiedz
0 7 ~gg

śmietanka towarzyska po ukraińsku

! Odpowiedz
0 3 ~luka_w_systemie

W ten sposób Pan Jakubiak pokazał polakom, że co trzeba zmienić przy zatrudnianiu gościa na prezia KNF, żeby takie kwiatki się nie działy.

! Odpowiedz
2 15 ~west

Ten facet po tym w jaki sposób nadzorował system finansowy vide Amber Gold czy Wołomin już NIGDY NIE POWINIEN pracować w sektorze finansowym.

! Odpowiedz
0 20 ~tom

To stanowisko jest oczywistą nagrodą dla Jakubiaka za "wieloletnią dobrą współpracę" z mbankiem.

! Odpowiedz
MBANK 1,40% 390,40
2019-05-24 17:00:00
WIG 0,71% 56 753,79
2019-05-24 17:05:00
WIG20 0,70% 2 188,20
2019-05-24 17:05:00
WIG30 0,73% 2 521,46
2019-05-24 17:15:00
MWIG40 0,74% 3 939,78
2019-05-24 17:04:45
DAX 0,49% 12 011,04
2019-05-24 17:37:00
NASDAQ 0,11% 7 637,01
2019-05-24 22:03:00
SP500 0,14% 2 826,06
2019-05-24 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.