Członek FOMC: Fed finalizuje plany zakończenia QT

Rezerwa Federalna na najbliższych posiedzeniach wytyczy plany zakończenia „ilościowego zacieśnienia” (ang. quantitative tightening –QT) polityki monetarnej – powiedziała Loretta Mester, szefowa Fedu z Cleveland.

- Na nadchodzących posiedzeniach będziemy finalizować nasze plany zakończenia zwijania bilansu i dokończenia normalizacji sumy bilansowej – taka fraza znalazła się w zapiskach przygotowanych na środowe wystąpienie publiczne Loretty Mester.

- Gdy już przejdziemy przez proces normalizacji, na czas przekażemy opinii publicznej nasze plany i ich uzasadnienie – dodała pani Mester. Warto podkreślić, że pani Mester jest jedynym członkiem FOMC, któremu z czystym sumieniem można przyczepić etykietę monetarnego „jastrzębia”. Loretta Mester w tym roku jest niegłosującym członkiem FOMC, ale będzie brała udział w głosowaniach w 2020 roku.

To pierwszy tak bezpośredni przekaz z kierownictwa Rezerwy Federalnej dotyczący czasu trwania QT. Do tej pory szef Fedu Jerome Powell jedynie zasugerował, że w razie pogorszenia się „warunków finansowych” (czytaj: spadków cen akcji na Wall Street) gotowy jest rozważyć zmiany w programie zwijania sumy bilansowej.

(Bankier.pl)

Bank centralny Stanów Zjednoczonych od października 2017 roku prowadzi operację „zwijania” QE, czyli redukowania portfela obligacji rozdętego w czasie pięciu lat prowadzenia „ilościowego poluzowania”. Polega to na tym, że każdego miesiąca Fed nie wykupuje części zapadających w tym okresie obligacji. A dokładnie chodzi o kwotę 50 mld USD miesięcznie – mniej więcej o tyle każdego miesiąca kurczy się bilans Rezerwy Federalnej.

Lobby finansowe jest bardzo niezadowolone z polityki QT. To cierń, który boli znacznie bardziej niż niewielkie i rozwleczone w czasie podwyżki stopy funduszy federalnych. QT oznacza bowiem efektywne „odessanie” pieniędzy z systemu bankowego.

W latach 2008-14 Rezerwa Federalna „dodrukowała” przeszło 3,5 biliona dolarów (1 bilion = 1 000 miliardów = milion milionów), skupując z rynku papiery wartościowe i płacąc za nie nowo wykreowanym pieniądzem. W ten sposób suma bilansowa Fedu rozrosła się z ok. 900 mld USD w momencie upadku Lehman Brothers do przeszło 4,5 bln USD w grudniu 2014. Pomiędzy październikiem 2017 a lutym 2019 Fed „odchudził” swój bilans o niespełna pół biliona dolarów, a więc o ok. 10%.

Wygląda na to, że pod naciskiem lobby finansowego oraz prezydenta Donalda Trumpa (który bardzo emocjonalnie krytykował podwyżki stóp procentowych) Rezerwa Federalna wycofa się nie tylko z próby normalizacji stóp procentowych, ale też powrotu do „przedkryzysowych” rozmiarów własnego bilansu. A to oznacza, że polityka monetarna USA pozostanie umiarkowanie ekspansywna (tj. realne stopy procentowe bliskie zera i rozdęty bilans) nawet w okresie najsilniejszego od kilkunastu lat wzrostu gospodarczego.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 mooooo

Jestem skłonny ze to nie jaszczomb a sęp bo latajom po krajach uprzemysłowionych z bezpieczna odłożona gotówka i pożyczają na wieczne oddanie

! Odpowiedz
1 10 open_mind

Bezsens to gadanie, a jest tylko po to aby przykryć i pompować bezwartościowym pieniądzem bezwartościowe akcje. I świat boi się powiedzieć że to bezwartościowe, świat ma obowiązek kupić to Ble Ble Ble Ble i celebrować. Świątynia Otumanienia ludzkości z Wall Street przeżywa pełen rozkwit, a kapłani wewnątrz odprawiają to misterium ku czci zielonego bożka. FED to nowy bóg i religia na ziemi która się objawiła w 1913 roku na ziemi dla naszego dobra.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 h-b

22 Biliony już na karku jest do spłaty wszystkich od noworodka do staruszka .... i będzie jeszcze Więcej ...

! Odpowiedz
4 42 trooper

Wydaje się, że FED tym działaniem przedłuży hossę na rynkach o kolejne 2-3 lata. Hulaj dusza, piekłą nie ma!

! Odpowiedz
1 66 kzabor

No to całą współczesną ekonomię można wyrzucić do kosza. Teraz spadamy w nieznane i nie ma już możliwości ani się zatrzymać, ani powrotu.

! Odpowiedz
1 25 vlad_palownik

Dochodzi nowe zmienne. Globalne spowolnienie, recesja, i monstrualne, gigantyczne, niewyobrażalne zadłużenie państw, korporacji i konsumentów. Ciekawe co na to wymyślą.
NIRP już był, QE było, może tym razem dochód gwarantowany.
O tym przynajmniej burczy BIS i IMF.

! Odpowiedz
9 6 wektorwg odpowiada vlad_palownik

A gdzie są zadłużeni ci wszyscy ludzie? Jak by zrobić cesję wierzytelności, klasyczną kompensatę to wyjdzie na 0

! Odpowiedz
11 47 kimdzongtusk

FED nie robi tego co trzeba, tylko to, czego od niego oczekuje, a raczej wymusza, Wall Street. Jest niezależny... jak nasz NBP :-)

! Odpowiedz
3 30 sel

Na więcej nie znajdują kupców przy tak małych odsetkach, a przy większych dług rządu USA i mieszkańców będzie rósł logarytmicznie..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,61% 3,8825
2020-01-27 22:04:00
EUR/PLN 0,56% 4,2777
2020-01-27 22:04:00
EUR/USD -0,06% 1,1018
2020-01-27 22:03:00
CHF/PLN 0,82% 4,0045
2020-01-27 22:04:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil