REKLAMA

Członek FOMC: Fed finalizuje plany zakończenia QT

2019-02-13 10:00
publikacja
2019-02-13 10:00
Członek FOMC: Fed finalizuje plany zakończenia QT
Członek FOMC: Fed finalizuje plany zakończenia QT
fot. Shannon Stapleton / / FORUM

Rezerwa Federalna na najbliższych posiedzeniach wytyczy plany zakończenia „ilościowego zacieśnienia” (ang. quantitative tightening –QT) polityki monetarnej – powiedziała Loretta Mester, szefowa Fedu z Cleveland.

- Na nadchodzących posiedzeniach będziemy finalizować nasze plany zakończenia zwijania bilansu i dokończenia normalizacji sumy bilansowej – taka fraza znalazła się w zapiskach przygotowanych na środowe wystąpienie publiczne Loretty Mester.

- Gdy już przejdziemy przez proces normalizacji, na czas przekażemy opinii publicznej nasze plany i ich uzasadnienie – dodała pani Mester. Warto podkreślić, że pani Mester jest jedynym członkiem FOMC, któremu z czystym sumieniem można przyczepić etykietę monetarnego „jastrzębia”. Loretta Mester w tym roku jest niegłosującym członkiem FOMC, ale będzie brała udział w głosowaniach w 2020 roku.

To pierwszy tak bezpośredni przekaz z kierownictwa Rezerwy Federalnej dotyczący czasu trwania QT. Do tej pory szef Fedu Jerome Powell jedynie zasugerował, że w razie pogorszenia się „warunków finansowych” (czytaj: spadków cen akcji na Wall Street) gotowy jest rozważyć zmiany w programie zwijania sumy bilansowej.

Bank centralny Stanów Zjednoczonych od października 2017 roku prowadzi operację „zwijania” QE, czyli redukowania portfela obligacji rozdętego w czasie pięciu lat prowadzenia „ilościowego poluzowania”. Polega to na tym, że każdego miesiąca Fed nie wykupuje części zapadających w tym okresie obligacji. A dokładnie chodzi o kwotę 50 mld USD miesięcznie – mniej więcej o tyle każdego miesiąca kurczy się bilans Rezerwy Federalnej.

Lobby finansowe jest bardzo niezadowolone z polityki QT. To cierń, który boli znacznie bardziej niż niewielkie i rozwleczone w czasie podwyżki stopy funduszy federalnych. QT oznacza bowiem efektywne „odessanie” pieniędzy z systemu bankowego.

W latach 2008-14 Rezerwa Federalna „dodrukowała” przeszło 3,5 biliona dolarów (1 bilion = 1 000 miliardów = milion milionów), skupując z rynku papiery wartościowe i płacąc za nie nowo wykreowanym pieniądzem. W ten sposób suma bilansowa Fedu rozrosła się z ok. 900 mld USD w momencie upadku Lehman Brothers do przeszło 4,5 bln USD w grudniu 2014. Pomiędzy październikiem 2017 a lutym 2019 Fed „odchudził” swój bilans o niespełna pół biliona dolarów, a więc o ok. 10%.

Wygląda na to, że pod naciskiem lobby finansowego oraz prezydenta Donalda Trumpa (który bardzo emocjonalnie krytykował podwyżki stóp procentowych) Rezerwa Federalna wycofa się nie tylko z próby normalizacji stóp procentowych, ale też powrotu do „przedkryzysowych” rozmiarów własnego bilansu. A to oznacza, że polityka monetarna USA pozostanie umiarkowanie ekspansywna (tj. realne stopy procentowe bliskie zera i rozdęty bilans) nawet w okresie najsilniejszego od kilkunastu lat wzrostu gospodarczego.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mooooo
Jestem skłonny ze to nie jaszczomb a sęp bo latajom po krajach uprzemysłowionych z bezpieczna odłożona gotówka i pożyczają na wieczne oddanie
open_mind
Bezsens to gadanie, a jest tylko po to aby przykryć i pompować bezwartościowym pieniądzem bezwartościowe akcje. I świat boi się powiedzieć że to bezwartościowe, świat ma obowiązek kupić to Ble Ble Ble Ble i celebrować. Świątynia Otumanienia ludzkości z Wall Street przeżywa pełen rozkwit, a kapłani wewnątrz odprawiają to misterium Bezsens to gadanie, a jest tylko po to aby przykryć i pompować bezwartościowym pieniądzem bezwartościowe akcje. I świat boi się powiedzieć że to bezwartościowe, świat ma obowiązek kupić to Ble Ble Ble Ble i celebrować. Świątynia Otumanienia ludzkości z Wall Street przeżywa pełen rozkwit, a kapłani wewnątrz odprawiają to misterium ku czci zielonego bożka. FED to nowy bóg i religia na ziemi która się objawiła w 1913 roku na ziemi dla naszego dobra.
h-b
22 Biliony już na karku jest do spłaty wszystkich od noworodka do staruszka .... i będzie jeszcze Więcej ...
trooper
Wydaje się, że FED tym działaniem przedłuży hossę na rynkach o kolejne 2-3 lata. Hulaj dusza, piekłą nie ma!
kzabor
No to całą współczesną ekonomię można wyrzucić do kosza. Teraz spadamy w nieznane i nie ma już możliwości ani się zatrzymać, ani powrotu.
vlad_palownik
Dochodzi nowe zmienne. Globalne spowolnienie, recesja, i monstrualne, gigantyczne, niewyobrażalne zadłużenie państw, korporacji i konsumentów. Ciekawe co na to wymyślą.
NIRP już był, QE było, może tym razem dochód gwarantowany.
O tym przynajmniej burczy BIS i IMF.
wektorwg odpowiada vlad_palownik
A gdzie są zadłużeni ci wszyscy ludzie? Jak by zrobić cesję wierzytelności, klasyczną kompensatę to wyjdzie na 0
kimdzongtusk
FED nie robi tego co trzeba, tylko to, czego od niego oczekuje, a raczej wymusza, Wall Street. Jest niezależny... jak nasz NBP :-)
sel
Na więcej nie znajdują kupców przy tak małych odsetkach, a przy większych dług rządu USA i mieszkańców będzie rósł logarytmicznie..

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki