REKLAMA

Czeski Leo Express pojedzie przez Polskę na Ukrainę

2019-11-20 15:54
publikacja
2019-11-20 15:54

Czeski przewoźnik kolejowy Leo Express od 11 grudnia 2019 r. może jeździć przez Polskę na trasie Praga - Medyka - granica polsko-ukraińska - poinformował w środowym komunikacie Urząd Transportu Kolejowego (UTK).

/ fot. Filip Radwański / FORUM

Decyzja UTK upoważnia przewoźnika do wykonywania codziennie czterech kursów i obowiązywać będzie przez pięć kolejnych lat.

Przewidywane stacje, gdzie będą się w Polsce zatrzymywać pociągi przewoźnika to: Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice Ligota, Katowice, Mysłowice, Jaworzno Szczakowa, Trzebinia, Krzeszowice, Kraków Główny, Bochnia, Tarnów, Dębica, Rzeszów Główny, Przeworsk, Przemyśl Główny oraz Medyka.

W decyzji UTK wskazano, że połączenia, które planuje uruchomić Leo Express, mają być uzupełnieniem oferty przewozowej zapewnianej przez organizatorów publicznego transportu zbiorowego. Nie mogą one ograniczać lub blokować możliwości uruchamiania pociągów ważnych z punktu widzenia interesu społeczno-gospodarczego kraju.

Obecna mapa połączeń Leo Express / Leo Express

W decyzji zawarto również klauzulę, zgodnie z którą przewoźnik powinien wykonywać połączenia w ramach otwartego dostępu w częstotliwości i pełnej relacji, którą sam wskazał we wniosku. Odstępstwo od tej reguły jest możliwe jedynie wówczas, gdy przyczyną braku możliwości realizacji otwartego dostępu we wnioskowanym zakresie będą okoliczności niezależne od przewoźnika.

Czeski Leo Express regularne kursy z Pragi przez Katowice do Krakowa rozpoczął 20 lipca zeszłego roku, jako pierwszy dalekobieżny prywatny przewoźnik kolejowy. Czas jazdy z Krakowa do Pragi wynosi 6 godzin 35 minut, a z Katowic do Pragi - 4 godziny 42 minuty.

Leo Express obecnie wykonuje weekendowe połączenia między Pragą a Krakowem; od 24 października do 14 grudnia kursuje na tej trasie cztery razy w tygodniu. Firma tłumaczy, że wynika to z dużego zainteresowania tym połączeniem.

Pociągi Leo Express kursowały codziennie między Pragą i Krakowem w okresie wakacyjnym.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
psokal
Supcio, wreszcie będzie można będzie dostać się w przyzwoitych warunkach do Medyki. Teraz ilekrośc jadę na Ukrainę to przez pociągi czuję potworny wstyd przed Ukraińcami. PKP posyła do Przemyśla najstarsze pociągi TLK. Z kolei dla ukraińskiego przewoźnika to jest najważniejsza trasa na Zachód, przez co wysyłają Supcio, wreszcie będzie można będzie dostać się w przyzwoitych warunkach do Medyki. Teraz ilekrośc jadę na Ukrainę to przez pociągi czuję potworny wstyd przed Ukraińcami. PKP posyła do Przemyśla najstarsze pociągi TLK. Z kolei dla ukraińskiego przewoźnika to jest najważniejsza trasa na Zachód, przez co wysyłają tam swoje najlepsze składy.

I teraz wyobraźcie sobie Ukraińca jadącego do pracy w Polsce, który aż do Przemyśla jedzie nowoczesnym pociągiem na poziomie polskich Dartów, z prędkością 160/h. Po czym przesiada się w Przemyślu w polski pociąg TLK, człapiący leniwie do Krakowa i dalej na Zachód...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki