REKLAMA

Czerwińska: Jesteśmy gotowi na e-PIT

2019-02-14 13:52
publikacja
2019-02-14 13:52

Jesteśmy gotowi, by jutro ponad 20 milionów podatników po wejściu na Portal Podatkowy podatki.gov.pl zobaczyło swój wypełniony PIT - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

W resorcie finansów zorganizowano w czwartek konferencję prasową w związku z uruchomieniem 15 lutego br. systemu e-PIT.

Ma on polegać na tym, że od północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl zostanie uruchomiona usługa Twój e-PIT. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38. Podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie.

"To jest usługa przygotowana w ramach strategii trzy P: proste podatki, przyjazna administracja, przejrzysty system podatkowy" - mówiła Czerwińska. "Od jutra zapraszam wszystkich podatników do tego, by z tej usługi, prosty przyjazny e-PIT skorzystać" - dodała.

Według niej nowy system "to bezpieczeństwo i pewność" w rozliczeniach podatkowych. Dzięki e-PIT podatki będą bowiem rozliczone "zawsze prawidłowo i zawsze na czas", bo to administracja skarbowa przejmie ciężar za zeznania podatkowe przygotowane przez system. Szybszy będzie też zwrot nadpłaconego podatku - zamiast 3 miesięcy, maksymalnie 45 dni.

Szczegóły usługi omówił pełnomocni resortu finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch. Jak mówił, zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Dostępne ma być także na wszelkich urządzeniach mobilnych, np. telefonach. Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL oraz podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku podatnik uzyska dostęp do swojego zeznania. Będzie w nim ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspierał w poprzednim zeznaniu.

Jeżeli podatnik nic nie będzie chciał zmienić, będzie mógł to zaakceptować i wysłać. Jeżeli będzie chciał skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, będzie musiał to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie będzie też można zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Jeżeli jednak podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informacje o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na tę zapłatę 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

Jak informował wiceminister finansów Paweł Cybulski, płatnicy przesłali do KAS 35 mln dokumentów (PIT-8C, PIT-R, PIT40A, PIT-11A). Na ich podstawie KAS przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38. Pomagać w realizacji usługi, mówił Cybulski, mają konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej - w ramach infolinii KIS (z telefonu stacjonarnego 0801055055, z komórkowego 223300330) po wybraniu 6 uzyska się połączenie z konsultantem, który odpowie na wszystkie pytania, dotyczące e-PIT.

Cybulski dodał, że w urzędach skarbowych będzie dodatkowo zainstalowanych 535 stanowisk komputerowych dla tych, którzy nie mają komputera lub dostępu do internetu, a chcieliby skorzystać z usługi. Ponadto w połowie marca resort przeprowadzi akcję promocyjną w galeriach handlowych.

Dziennikarze pytali co będzie w przypadku, gdy podatnik niezależnie od e-PIT prześle papierowe zeznanie, jak dotychczas, do urzędu skarbowego. Wówczas, jak przyznała Teresa Czerwińska, liczyć się będzie zeznanie papierowe, jeśli oczywiście będą się one różnić. Wtedy jednak także podatnik będzie odpowiadał za wszystkie ewentualne błędy w zeznaniu, natomiast w przypadku skorzystania z e-PIT-u - nie (chyba że sam zmodyfikuje elektroniczne zeznania i wprowadzi w ten sposób błędy).

"To podatnik zawsze podejmuje ostateczną decyzję, w jakiej formie się rozlicza" - powiedziała minister finansów.

Podkreślała, że usługa plasuje Polskę w czołówce Europy, jeśli chodzi o prostotę i przejrzystość usług podatkowych.

Zaznaczyła, że formuła e-PIT dla PIT-37 i PIT-38 to pierwszy krok, w przyszłym roku resort planuje udostępnić podobną usługę w odniesieniu do PIT-36, PIT-36L i PIT-28, dla osób prowadzących działalność gospodarczą. (PAP)

pś/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki