REKLAMA

Czechy: wydobycie węgla kamiennego ma się zakończyć w 2023 roku

2016-08-11 22:08
publikacja
2016-08-11 22:08

Działalność wydobywcza będącej jedynym czeskim producentem węgla kamiennego spółki OKD (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie) ma się zakończyć w 2023 roku - poinformowała w czwartek agencja CTK, cytując przedstawiony przez OKD plan restrukturyzacyjny.

fot. PHIL NOBLE / / FORUM

W obliczu ogłoszenia przez OKD niewypłacalności czeski rząd zgodził się pod koniec lipca na udzielenie tej firmie kredytu w wysokości 700 mln koron (110 mln złotych), ale pod warunkiem spełnienia kilku wymogów, w tym uchwalenia przez jej wierzycieli planu restrukturyzacyjnego - co nastąpiło w czwartek.

Zarząd OKD i współpracujący z nim syndyk masy upadłościowej nie wykluczają, że borykająca się z niedoborem gotówki spółka będzie potrzebowała w przyszłym roku następnej pożyczki.

Z opublikowanych przez rząd materiałów wynika, że koszty przewidzianego na przełom 2016 i 2017 roku zamknięcia deficytowej kopalni Paskov, w której pracuje obecnie 1800 ludzi, wyniosą 1,3 mld koron (200 mln złotych). Według przedstawicieli OKD, po wstrzymaniu wydobycia w dwóch kolejnych kopalniach spółka mogłaby od końca 2018 roku znów przynosić zyski. Funkcjonowałyby wtedy już tylko dwie kopalnie, a w roku 2023 tylko jedna, zatrudniająca jeszcze ponad 1500 ludzi.

OKD wydobywa 8 mln ton węgla kamiennego rocznie. Spółka ma 9400 własnych pracowników, a ponadto zatrudnia 2700 osób z firm z nią kooperujących i 200 dalszych wynajętych od agencji pośrednictwa pracy. W obu tych ostatnich kategoriach chodzi w znacznej mierze o pracowników z Polski. Do niewypłacalności OKD przyczyniły się zarówno spadkowy trend cen węgla, jak i nadmierne koszty obsługi własnego zadłużenia. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Rr
Czesi podkopią sie pod polską ziemie i bedą wywozić węgiel przykładem jest kopalnia Morcinek w Kaczycach na granicy , pozdrawiamy Buzka !!!!
~janusz
teraz tylko czekac jak akcje NWR wyszczelą do góry
~aaaaaa
Ciekawe skąd Czesi będą kupować węgiel? Koszt transportu z ARA i Rosji chyba jednak wskazywać będzie na polski węgiel.
zielaczek
Ale cena polskiego węgla na to wskazywać nie będzie
~qwa odpowiada zielaczek
Podatnika zawsze mozna dociazyc wtedy polski wegiel bedzie konkurencyjny i gornik szczesliwy, a obywatel bedzie chodzil obdarty i glodny, bo przeciez o to im chodzi, biednym i glupim lepiej sie manipuluje.
~aaaaaa
Ja to widzę tak, Niemcy przejmą w końcu Krupiński, potem Czeskie kopalnie, które każdego inwestora przyjmą z otwartymi rękoma. Mniejsze wydobycie w Czechach -> nowy rynek zbytu dla kopalń na terenie Polski. Co było z PG Silesia? A właściwie niech otwierają Niemcy, ważne żeby praca była.
~Piotr
Niemcy zacieraja ręce . Odkupią zamknięte czeskie kopalnie za koronę.
lasekdrugi
TO bardzo Dobra wiadomość, Anglia przestała produkować, Czechy niedługo (kilka lat to naprawdę krótki czas) zamkną, wtedy producenci (Australia , Usa , RPA , Chiny,) ograniczą wydobycie i ceny wzrosną 400% , jeżeli do tego czasu nie zamkniemy kopalń to nasze firmy zarobią sporo pieniedzy
~JaroslawKawior
po co niby im bedzie potrzebny wegiel kamienny ????1/1?! bedzie inflacja pieniadza ze wzledu na wolnorynkowy spadek stopy procentowej zbytu wegla kamiennego i tyle. Zobaczycie ze cena bedzie mała w porównaniu do jakosci.
My kiedys w chemiczowce mielismy piec to palilismy 3 kilogramy/h bo bylo bogactwo a teraz juz jest prad
~wajman
teraz czas na likwidację polskich kopalni, trzeba wreszcie zamknąć te skarbonki bez dna.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki