REKLAMA

Czarnek: Na ten moment nie ma potrzeby edukacji zdalnej w klasach I-III

2020-10-25 22:32
publikacja
2020-10-25 22:32
Czarnek: Na ten moment nie ma potrzeby edukacji zdalnej w klasach I-III
Czarnek: Na ten moment nie ma potrzeby edukacji zdalnej w klasach I-III
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Na ten moment nie potrzeby, by wprowadzać nauczanie zdalne w klasach I-III szkoły podstawowej - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że nauczanie zdalne w klasach wyższych zostało wprowadzone czasowo, do czasu zahamowania wzrostu zakażeń.

Od soboty 24 października do niedzieli 8 listopada w całym kraju została wprowadzona edukacja zdalna dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych oraz dla słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian.

Minister edukacji i nauki pytany był w niedzielę w TVP Info m.in. o to, na jak długo zostaje wprowadzone zdalne nauczanie, czy po 8 listopada może zostać przedłużone.

"To będzie trwało tak długo, jak będzie konieczne ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne naszych uczniów, naszych nauczycieli, pracowników oświaty, naszych studentów, naszych profesorów. Ale też tak długo jak będzie to konieczne do tego, by zahamować wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce i zniwelować jego liczbę. To jest bardzo potrzebne dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, do tego byśmy się ustrzegli tych wszystkich negatywnych konsekwencji pandemii koronawirusa, które widzimy w innych krajach. I widzieliśmy wiosną w innych krajach europejskich, czy na świecie" - odpowiedział Czarnek.

"Decyzja ta została podjęta, pomimo tego, że w szkołach bezpośrednio nie stwierdzano wielu przypadków zakażenia koronawirusem, w sensie nie potwierdzono więcej niż 2,2 proc. (zakażeń), to jednak ta mobilność związana z funkcjonowaniem szkół, a zatem z przemieszczaniem się milionów dzieci, uczniów, młodzieży, milionów opiekunów, rodziców, ale też cała mobilność związana z ruchem około szkolnym, to rzeczywiście jest miejsce, gdzie jest potencjalna możliwość zarażania się kononawirusem" - wyjaśnił.

Minister pytany był, czy w związku z tym brane jest pod uwagę przejście także uczniów klas I-III na edukację zdalną. "Na ten moment nie. Nie ma takiej potrzeby, również dlatego, że zgodnie z wszystkimi danymi statystycznymi i opiniami ekspertów, specjalistów najmniej narażeni na zarażanie się i również najmniej narażeni na to, że będą przenosić koronawirusa są dzieci w wieku do 10, do 12 roku życia, do 10 roku w szczególności. Dlatego klasy I-III zostają w szkołach" - powiedział Czarnek.

"Wszyscy mamy świadomość jednej rzeczy, to świadomość środowisk nauczycielskich, to świadomość rządu - od pana premiera, po ministerstwo edukacji, ministerstwo zdrowia i cały Zespół Zarządzania Kryzysowego - że najlepszym sposobem nauczania, formowania naszych dzieci, wychowywania w szkołach, jest nauczanie stacjonarne" - mówił. Zaznaczył, że ograniczenia, które zostały wprowadzone są ograniczeniami tymczasowymi, po to by powstrzymać koronawirusa w Polsce.

Minister edukacji i nauki odniósł się też do pytania, czego należy w najbliższym czasie spodziewać się w polskiej edukacji. Wskazał na ulepszanie nauczania zdalnego. "Jestem przekonany, że przez kolejne tygodnie, nawet, jeśli uda się po dwóch tygodniach stopniowo wracać do nauczania stacjonarnego, to będziemy nadal narażeni na to, przez zdalne nauczania nadal będziemy w jakimś systemie przechodzić, czy hybrydowym, czy w pełni zdalnym. Nie wiemy, co będzie na wiosnę, jest dużo znaków zapytania przed nami, jeśli chodzi o przyszłość najbliższych miesięcy" - zaznaczył. Zapewnił, że na pewno będą rozpoczęte przez jego poprzednika ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego działania polegające na doposażaniu szkół w sprzęt komputerowy, tablety.

"Na pewno będziemy też pochylać się nad zakresem egzaminów. To są postulaty zgłaszane przez środowiska nauczycielskie, ale również środowiska rodziców, zwłaszcza tych uczniów, którzy są dziś w klasach VIII, w klasach maturalnych, w klasach zawodowych, przed którymi są egzaminy" - poinformował. Podkreślił, że zakres egzaminów musi być adekwatny do możliwości zdobycia wiedzy przez uczniów. Jak mówił, ci uczniowie są potrójnie poszkodowani w ostatnich latach. Przypomniał, że wiosną ubiegłego roku był strajk nauczycieli, wiosną tego roku uczniowie z powodu pandemii uczyli się zdalnie i teraz znów będą uczyć się zdalnie. "Musimy to wziąć pod uwagę przy zakresie egzaminów, który będzie obowiązywał tych uczniów" - wskazał Czarnek. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jes
Tłumaczenie: na ten moment nie ma kasy na zasiłki opiekuńcze. Nie ma i nie będzie bo kasa całkiem pusta a rozkradanie przez pisowców przybiera na sile. Każdy chce się obłowić przed końcem.
xiven
jeszcze trzeba podkręcać epidemie za pomocą dzieci najmłodszych roczników?

okej spoko brawo rząd... brawo wyborcy, stworzyliście cudowny system
__vi__
Z jednej strony wyciągają temat aborcji tworząc masowe protesty i doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się wirusa, a z drugiej zastanawiają się czy dystans powinien wynosić 1,5m czy może jednak 2m. Schizofrenia, głupota czy celowe działanie na szkodę kraju?
jpelerj
Szkół nie zamkną, nawet jak elektorat PIS zacznie wymierać. Po prostu zwiną dudy i odkleją się od już opróżnionego koryta+. I tak będą ustawieni, a suweren będzie miał program "Polska w ruinie+".
lorelie
Pełna zgoda z ministrem ! Ludzie muszą pracować a lewactwo zrozumieć że pieniądze nie rosną na drzewach...
mknowak
Fakt pieniądze nie rosną na drzewach rząd daje pieniądze na plusy z kieszeni Prezesa Jarosława Wielkiego...
jpelerj
No i nie byłoby z czego płacić trollom. Ktoś musi na to zarobić. Przecież nie rząd ani same trolle.
karbinadel
Lewactwo może i zrozumie, ale elektorat PiS na pewno nigdy
czerwony_wiewior odpowiada karbinadel
Elektora PiS taki bardziej inteligenty jest. Wie, że pieniądze nie rosną na drzewach. Pieniądze bierze się z banku
jes
Napisał troll i wy ciągnął łapę po kolejne plusy "od rządu"

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki