Cypr: mieszkańcy ewakuują pieniądze z kont. Trwa run na bankomaty

2013-03-16 17:13
publikacja
2013-03-16 17:13
Od rana ustawiają się przy nich długie kolejki. W niektórych zabrakło już pieniędzy, w innych ograniczono wydawanie gotówki do 600 euro.

Dziś nie Grecja, a Cypr i Hiszpania» Dziś nie Grecja, a Cypr i Hiszpania
Cypryjczycy przestraszyli się decyzji Eurogrupy o opodatkowaniu depozytów bankowych: 6,75 procent wkładów do 100 tysięcy euro i 9,9 procent- powyżej tej sumy. Cypryjczycy chcą jak najszybciej wycofać swoje pieniądze z banków, te jednak dzisiaj są zamknięte. Jedyna droga, to wypłata z bankomatu. Wczoraj rano wstrzymano też obsługę on-line klientów.

Cypryjski parlament odroczył do jutra sesję nadzwyczajną w sprawie zgody na opodatkowanie depozytów bankowych. To jeden z warunków udzielenia systemowi bankowemu tego kraju pomocy finansowej przez strefę euro. Postanowienie miało wejść w życie już jutro, wcześniej jednak powinien je zatwierdzić parlament. Cypryjska Agencja Informacyjna podała, że posiedzenie odroczono.

Zobacz też:
Parlament cypryjski odłożył do poniedziałku debatę ws. depozytów
Wcześniej odwołano spotkanie prezydenta Nicosa Anastasiadesa z parlamentarzystami zaplanowane na dzisiejszy poranek. Przedstawiciele partii zasiadających w 56-miejscowym cypryjskim parlamencie, w którym żadne z ugrupowań nie ma większości, spotkali się, by ustalić wspólne stanowisko w sprawie opodatkowania depozytów bankowych. Trzy partie zapowiedziały sprzeciw wobec tego posunięcia.

W nocy z piątku na sobotę Eurogrupa zdecydowała o pomocy strefy euro dla cypryjskich banków. Według źródeł dyplomatycznych, aby zapobiec bankructwu Cypr ma otrzymać do 10 miliardów euro. Tą kwotą zostaną dokapitalizowane tamtejsze zadłużone banki.

W zamian Cypr zgodził się między innymi właśnie na opodatkowanie depozytów bankowych i na podwyższenie podatku CIT z 10 do 12,5 procent. W związku z zadłużeniem banków Cypr zwrócił się o pomoc już w czerwcu ubiegłego roku. Negocjacje zostały wstrzymane w związku z lutowymi wyborami prezydenckimi na wyspie. Do tej pory z podobnej pomocy korzystały między innymi Grecja i Portugalia.

Antypodatkowe protesty


Mieszkańcy Cypru protestują przeciwko nowemu podatkowi od oszczędności. Rząd sięgnął do kieszeni Cypryjczyków, by ratować gospodarkę. Opłata jest jednorazowa. Mieszkańcy stracą, z tego co mają na kontach w banku, od siedmiu do dziesięciu procent. W zamian za to dostaną akcje swoich banków.

Prezydent Nicos Anastasiades mówi, że taki ruch jest niezbędny. Zgodnie z porozumieniem z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską, Cypr dostanie dzięki temu wsparcie w wysokości dziesięciu miliardów euro. Mieszkańcy są niezadowoleni i wypłacają gotówkę z banków. "Pracowaliśmy na te oszczędności całe życie, a rząd teraz zabiera nam pieniądze. To nie fair" - mówią uczestnicy protestów.

»Cypryjskie banki dostaną miliardy euro pomocy

Sytuacja jest napięta - parlament przełożył specjalną debatę z dziś na jutro. Jeden z mieszkańców zagroził, że wjedzie do banku buldożerem i siłą zabierze swoje pieniądze.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Rafał Motriuk/dydŹródło:IAR
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (69)

dodaj komentarz
~lot
Autor: ~gracz [31.61.25.*], 2013-03-18 07:15
Ja juz od grudnia 2012 r mam zabezpieczony majatek w pln kontraktami na USD i CHF Derywaty walutowe to prawdziwy pieniądz Wystarczy mieć dobrze ustawione stopy.Czyli stac w rozkroku jak mowila NELI Rokita , A tak na marginesie to kryzys w koncowym etapie spowoduje
Autor: ~gracz [31.61.25.*], 2013-03-18 07:15
Ja juz od grudnia 2012 r mam zabezpieczony majatek w pln kontraktami na USD i CHF Derywaty walutowe to prawdziwy pieniądz Wystarczy mieć dobrze ustawione stopy.Czyli stac w rozkroku jak mowila NELI Rokita , A tak na marginesie to kryzys w koncowym etapie spowoduje 3 wyprawe na zachod PO zloto , a za grzechy ojcow placi sie do 7 -go pokolenia i jankesi zaplaca juz wkrotce za dwie bombki , Wiec nie wiem czy faktycznie masz dobrze ustawione stopy ?
~gracz
Ja juz od grudnia 2012 r mam zabezpieczony majatek w pln kontraktami na USD i CHF Derywaty walutowe to prawdziwy pieniądz Wystarczy mieć dobrze ustawione stopy.
~fdas
co ja będę pisać jak bankier od razu usunie :/ focha robią bo ktoś wie więcej niż oni :/ qur..
jeszcze raz : rząd cypru zakazał wszelkich transakcji i wypłat :/
~panda
Polakom Belka zabrał więcej , a Polacy siedzą cicho.
Podatek Belki istnieje od 10 lat , zakładając średnie oprocentowanie lokat 6 %
daje to łącznie 11,4% podatku od całego kapitału.
~jacerok
No i zaczęło się euro leci w dół ,więcej takich pomysłów ,banki zostaną jutro ogolocone z depozytów~bari
Czy admini czytają blog R.Gwiazdowskiego, chyba nie, bo nie zamieszczaliby bzdetów.
~Jasnowic
Masoni teraz wam pokarza kto na karty w reku widze ze towarzystwo zyje jeszcze komuna panowie otworzcie oczy
~jan
hahaha w innych krajach zjednoczonych socjalistycznych republik europejskich też tak będzie. No chyba że to zdąży się lada moment wyp.....lić
~hm
Pragnę zauważyć, że rząd cypryjski oskubał swoich obywateli jednorazowo, natomiast nasz geniusz ekonomiczny prof. Belka, rąbie nas po kieszeni co miesiąc od ponad 10 lat.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki