REKLAMA
BADANIE

Cyberatak na stronę podatki.gov.pl. "Za atak odpowiadają Rosjanie"

Dominika Florek2023-02-28 08:31, akt.2023-03-01 09:52redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-28 08:31
aktualizacja
2023-03-01 09:52

We wtorek rano nie działała strona internetowa Ministerstwa Finansów umożliwiająca rozliczenie PIT-ów online. Rządowa domena była niedostępna z powodu cyberataku Rosjan - potwierdził pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Resort zapewnia, że dane podatników są bezpieczne. 

Cyberatak na stronę podatki.gov.pl. "Za atak odpowiadają Rosjanie"
Cyberatak na stronę podatki.gov.pl. "Za atak odpowiadają Rosjanie"
/ Bankier.pl
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

We wtorek (28 lutego) w godzinach porannych niedostępna była rządowa strona portalu podatki.gov.pl. Po długim czasie logowania domeny pojawiał się komunikat: "Ta witryna jest nieosiągalna". Aktualnie można skorzystać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów i zalogować się do e-Urzędu Skarbowego.  

"Od kilku dni na rosyjskich telegramach było widoczne namawianie się na atak DDoS na polskie serwery, w tym skarbówki. W efekcie ePITa teraz nie złożymy" – poinformował Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM na Twitterze. 

"Przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl wynikała z błędu technicznego i nie była wynikiem ataku hakerskiego" – poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów. Podkreślono, że portal powinien już funkcjonować prawidłowo.

Za wczorajszy atak odpowiadali Rosjanie. Dysponujemy informacjami, które uprawdopodabniają w bardzo dużym stopniu, że to właśnie ten adwersarz – potwierdził wcześniejsze doniesienia Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w Polsat News oraz powtórzył, że "To działalność rosyjskich służb specjalnych".

Reklama

Atak hakerski polegał na wygenerowaniu dużego sztucznego ruchu na portalu. W takiej sytuacji blokowany jest ruch z wielu kierunków w celu uniknięcia problemów, co początkowo może skutkować zablokowaniem prawdziwego ruchu, tłumaczył Cieszyński.

 – Ministerstwo Finansów wskazało, że nie doszło do przełamania zabezpieczeń, to atak, który polegał na zablokowaniu dostępu do strony, a nie przełamaniu zabezpieczeń w sposób, który sprawiłby, że dane byłyby zagrożone. Nie ma zagrożenia dla danych obywateli – skomentował Cieszyński. 

Kliknij, aby zgłosić (Bankier.pl)
Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Polskie podatki to jeden wielki cyber atak.

Powiązane: Alert

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki