REKLAMA

Cudzoziemcy podnoszą naszą gospodarkę z kryzysu

2021-06-10 07:30
publikacja
2021-06-10 07:30
Cudzoziemcy podnoszą naszą gospodarkę z kryzysu
Cudzoziemcy podnoszą naszą gospodarkę z kryzysu
fot. canon_photographer / / Shutterstock

Już 800 tys. obcokrajowców pracuje legalnie w Polsce. To o 127 tys. więcej niż przed epidemią Covid-19 - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że zdecydowana większość obcokrajowców to Ukraińcy przyjeżdżający do Polski na krótkie okresy, w ramach uproszczonej procedury oświadczeniowej. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS do ubezpieczeń społecznych na koniec maja 2021 r. wyniosła 797 tys. osób, czyli o 127 tys. więcej niż przed wybuchem epidemii.

"Warto zwrócić uwagę, że w tym samym czasie ogólna liczba osób zarejestrowanych w polskim systemie ubezpieczeń społecznych wzrosła o 124 tys. Wynika z tego, że ten przyrost pokrywa się ze zwiększeniem liczby zatrudnionych cudzoziemców. Równocześnie wzrosła także liczba płatników składek zarejestrowanych w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego, która na koniec maja przekroczyła 2,82 mln podmiotów, których jest obecnie o 110 tys. więcej niż przed wybuchem epidemii" - zauważa "Rz".

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek zwraca uwagę, że pomimo tak licznej migracji zarobkowej deficyt pracowników występuje w coraz większej liczbie branż.

"W budownictwie, handlu czy gastronomii brakuje nam także kierowców samochodów ciężarowych. Ostatnio zauważamy rosnące zapotrzebowanie na pracowników o wysokich kwalifikacjach w ochronie zdrowia i IT. Dlatego rozpoczęliśmy w ministerstwie prace nad nowymi rozwiązaniami w przepisach, dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców. Chcemy napisać osobną ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców i wyłączyć te przepisy z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w której obecnie się znajdują" - powiedziała "Rzeczpospolitej" wiceminister.

Dodała, że rząd będzie mocno reformować urzędy pracy i usprawniać procedury, tak by przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców. (PAP)

ozk/ robs/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bt5
Była panikarska akcja legalizacyjna czarnorobotnych ze względu na kwestię ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku covida/szpitala. Ot i cała tajemnica przyrostu zatrudnienia Ukrainców. Na większe przypływy obcokrajowców nie ma co liczyć bo ukraina jest wydrenowana z siły roboczej, katastrofa demograficzna jest tam wieksza Była panikarska akcja legalizacyjna czarnorobotnych ze względu na kwestię ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku covida/szpitala. Ot i cała tajemnica przyrostu zatrudnienia Ukrainców. Na większe przypływy obcokrajowców nie ma co liczyć bo ukraina jest wydrenowana z siły roboczej, katastrofa demograficzna jest tam wieksza niż w Polsce. Ukrainiec na Zapad chce jechać aby zarobić a nie tylko mieć prace. Oczekiwania ich s teraz od 4500 zł minimum gdzie nie ma takich stawek w Polsce za podstawowy etat. Dalsze kierunki jak Uzbekistan to obstawiaj Rosje gdzie zarobki ostatnio dla robotników szybko rosna i Polska nie jest konkurencyjna.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki