REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Coraz więcej osób jest całkowicie niezaangażowanych w swoją pracę. I to nie tylko w poniedziałki

Katarzyna Wiązowska2023-03-20 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-20 06:00

Aż 1 na 3 zatrudnionych uważa, że praca jest dla niego źródłem nadmiernego stresu, a 12 proc. jest całkowicie niezaangażowanych w swoje obowiązki zawodowe – wynika z publikacji „Zaangażowanie 2022. Raport” przygotowanej przez firmę Enpulse. W dodatku z roku na rok te liczby wzrastają.

Coraz więcej osób jest całkowicie niezaangażowanych w swoją pracę. I to nie tylko w poniedziałki
Coraz więcej osób jest całkowicie niezaangażowanych w swoją pracę. I to nie tylko w poniedziałki
fot. Igor Smirnow / / FORUM

„Zaangażowanie 2022. Raport” to publikacja wyników badania prowadzonego od 2019 do 2022 roku na podstawie danych zebranych na platformie Enpulse. Wzięło w nim udział prawie 8 tysięcy pracowników reprezentujących zróżnicowane branże. Z tegorocznego raportu wynika, że ponad jedna trzecia ankietowanych (34 proc.) czuje się nadmiernie zestresowana swoją pracą, a 37 proc. badanych nie czuje się odpowiednio doceniona przez swoich przełożonych. Sytuacja ta stanowi ogromne wyzwanie dla właścicieli przedsiębiorstw i osób zarządzających organizacjami.

Coraz większa presja na pracowników

Jak twierdzi Maja Gojtowska, ekspert ds. Employer Brandingu, z raportu wynika, że o prawie 10 punktów procentowych wzrosło poczucie wywierania presji na pracowników przez szefów.

– To wynik bardzo niepokojący. Mniej pracowników niż przed rokiem ma poczucie, że przełożony docenia ich potencjał. Również mniej przyznaje, że przełożony przekazuje im konstruktywną informację zwrotną na temat ich pracy. W tegorocznym badaniu widoczny jest też spadek wyników dotyczących atmosfery w firmach, która od lat oceniana była bardzo wysoko, a pracodawcy chętnie wykorzystywali to w komunikacji rekrutacyjnej – mówi.

Z opublikowanego raportu wynika również, że relacje z bezpośrednim przełożonym są istotne dla większości badanych. Aż 73 proc. ankietowanych mówi otwarcie o tym, że uznanie okazywane przez bezpośredniego przełożonego jest dla nich ważne.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Niezaangażowani pracownicy kosztują i irytują współpracowników

W tegorocznym badaniu aż 12 proc. respondentów przyznało, że są oni całkowicie niezaangażowani w swoją pracę, a obniżonym poziomem zaangażowania charakteryzuje się kolejnych 35 proc. badanych. Dla pracodawców oznacza to częstsze absencje, większy poziom rotacji, a co za tym idzie - związane z nią koszty. Według szacunków Amerykańskiego Instytutu Gallupa niezaangażowani pracownicy kosztują 11 proc. globalnego PKB.

– Pracownicy niezaangażowani nie sprawdzają się w tym, co robią. Nie wykazują również przy tym energii czy pasji. Po prostu robią to, co do nich należy – twierdzi Monika Smulewicz, ekspert prawa pracy. – Są jednak nieszczęśliwi, a swoje frustracje często uzewnętrzniają, np. podważając osiągnięcia ich zaangażowanych kolegów i koleżanek.

Jak wynika z publikacji „Zaangażowanie 2022. Raport”, większość pracowników jest jednak zdeterminowanych, by w pracy dać z siebie wszystko (68 proc.). Natomiast 71 proc. docenia to, że mogą uczyć się w pracy nowych rzeczy.

Potrzebne zmiany w prawie pracy i podwyżka płacy minimalnej

Z raportu wynika, że 58 proc. badanych zamierza przez najbliższe 2 lata pozostać u obecnego pracodawcy, jednak jest to wynik gorszy od ubiegłorocznego o 5 punktów procentowych. Zatem sytuacja może się szybko zmienić.

Wyniki badań wskazują również, że konieczne są zmiany w przepisach prawa pracy, m.in. uregulowanie pracy zdalnej oraz podwyżka płacy minimalnej. Działy HR będą musiały stale konkurować o zatrzymanie wartościowych pracowników, a także przyciągnięcie nowych talentów. Potrzebne będzie też ulepszenie procesów komunikacji oraz międzypokoleniowego docierania się.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (57)

dodaj komentarz
428ustka
cwaniak w mercedesie a robol o 5 ran punto
chmiels
Po co być zaangażowanym skoro ochlaptus z parku trafia do lekarza bez kolejki gdy dzieci czekają a patologia dostaje od ubrań po mieszkanie i jedzenie darmo? Nie trzeba pracować wystarczy długo i rzewnie płakać i co 4 lata zagłosować na PiS.

podatnik-
Dlaczego mają być zaangażowani? Mam pytanie do funkcjonariusza Tuska. Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub syn przyzwoitej nauczycielki miał taki sam dobrobyt jak wszystkie: Jaruzelskie Moniki, Kulczyk Dominiki, Kulczyk Sebastiany, etc? W PRLu bis również "ci drudzy' żyją na koszt Narodu Dlaczego mają być zaangażowani? Mam pytanie do funkcjonariusza Tuska. Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub syn przyzwoitej nauczycielki miał taki sam dobrobyt jak wszystkie: Jaruzelskie Moniki, Kulczyk Dominiki, Kulczyk Sebastiany, etc? W PRLu bis również "ci drudzy' żyją na koszt Narodu i pokazują na swoich przykładach czy warto było prywatyzować PRL na zasadzie prywatyzujemy zyski uspołeczniamy straty. Sebastian Kulczyk, ten biznesmen niczego nie zarobił, przejął po dr. pośredniku majątek i do tego dostał prezent od PiSu - nie zapłacił grosza podatku od spadku. A teraz troszkę historii: Kto słyszał i gdzie o biznesmenie polonijnym Henryku Kulczyku, który ma życiorys składający się z samych dziur?(Podobno był rezydentem ale we Wiedniu tam gdzie gangsterzy Baranina i spółka)?. Kolejnym przykładem jest śp. dr pośrednik, który jak sama nazwa wskazuje niczego sam nie stworzył on po prostu pasożytował na PRLu i PRLu bis(ale to samo robił Steve Jobs )? W praktyce dziedziczka po śp. Janie Kulczyku mogła sobie kupić w prezencie dom w Londynie za 300mln PLN, traktując to jako prezent od PiSu na koszt podatnika PRLu bis? A w tym czasie Mamusia(Grażyna Kulczyk) może spokojnie cywilizować chłopa szwajcarskiego budując mu za pieniądze podatnika PRLu bis galerię w samym centrum SZWAJCARSKIEGO miasteczka! PS. A teraz pytanie do biznesmena Kulczyka Sebastiana? Czy odnalazł się potrącony motocyklista Leszek F. i jak się aktualnie czuje oraz czy już się wyjaśniło? dlaczego sprawca wypadku/kolizji nie został przebadany tak alkomatem jak i nie miał pobranej krwi?
antysystemowiec
Jaka płaca taka praca. Ja się nie dziwię tym ludziom. I tak jesteśmy najbardziej zapracowanym narodem w Europie. Chociaż to powoduje iskrę w moim oku że ludzie coraz mniej dają się wykorzystywać.
piotr76
No cóż, ludzie zrozumieli jak działa ten system.
drzaraza
Po tym forum widać, leni i leserów z wybujałym mniemaniem o sobie i wybujałym wymaganiami, w tym płacowymi i socjalnymi, wobec pracodawców, jest dużo więcej jak 12/%.
maniek_as
Wcale się temu nie dziwię. Skoro banki centralne drukują kasę na potęgę, czym oszukują ciężko pracujących, to i ludzie przestają pracować. Pieniądze muszą mieć wartość, wtedy ludzie będą pracować i owoce swojej pracy przechowywać w tym pieniądzu. To musi się zmienić, bo jak już wszyscy skapują się, co się dzieje wokół nich dzieje,Wcale się temu nie dziwię. Skoro banki centralne drukują kasę na potęgę, czym oszukują ciężko pracujących, to i ludzie przestają pracować. Pieniądze muszą mieć wartość, wtedy ludzie będą pracować i owoce swojej pracy przechowywać w tym pieniądzu. To musi się zmienić, bo jak już wszyscy skapują się, co się dzieje wokół nich dzieje, to kiepsko będzie.
abab2
"Pracownicy niezaangażowani nie sprawdzają się w tym, co robią. Nie wykazują również przy tym energii czy pasji. Po prostu robią to, co do nich należy".

A co maja robic? Wiecej niz do nich nalezy? To nie wlasny biznes, za ktory warto sobie flaki wyprowac, budujac cos wlasnego.
zgadujzgadula
W sumie nic nie musi robic z takim nastawieniem .. mniej szkod firmie narobi nizeli jego przymusowa obecnosc.
zgadujzgadula
Szanowni Państwo, rola pracodawcy jest nie tylko zapewnienie godnego bytu pracownikowi ale też sluzenienie jemu , i zagwarantowanie ciepłej i spokojnej emerytury...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki