Coraz więcej Polaków chce pracować

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za I kwartał potwierdzają rekordowo niskie wskaźniki bezrobocia rejestrowane przez GUS, a także wskazują na wzrost liczby osób aktywnych zawodowo, które chcą podejmować zatrudnienie.

(fot. Krystian Dobuszynski / FORUM)

Tak niskiego bezrobocia nie mieliśmy w Polsce od 26 lat, ­ wskazują dane GUS, według których w kwietniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 1,25 mln osób, czyli 7,7 proc. ludności aktywnej zawodowo. Te świetne dane potwierdzają badanie ankietowe BAEL. Uwzględniają one wyłącznie te osoby, które rzeczywiście poszukują pracy, a nie np. rejestrują się w urzędzie w celu otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego. Według nich takich osób w pierwszym kwartale 2017 r. było w Polsce 926 tys. co oznacza stopę bezrobocia na poziomie 5,4 proc. w porównaniu do 7 proc. w analogicznym okresie rok temu.

(GUS)

Te dane potwierdzają doniesienia dotyczące coraz lepszej sytuacji na rynku pracy. Jest ona tak dobra, że nie tylko łatwiej jest znaleźć zatrudnienie osobom go poszukującym, ale także rośnie odsetek chętnych do podjęcia etatu. Wskaźnik aktywności zawodowej wzrósł w ciągu roku o 0,1 pkt. proc. i wyniósł w pierwszym kwartale b.r. 56,2 proc. Szczególnie duży wzrost zanotowano wśród mężczyzn i mieszkańców obszarów wiejskich.

(GUS)

Do tego warto zauważyć, że największy wzrost aktywności zawodowej zanotowano wśród osób starszych, podczas gdy młodzi wykazywali się rosnącą niechęcią wobec zatrudnienia. Wskaźnik aktywności zawodowej w grupach wiekowych 15-24 lata oraz 25-34 lata spadł w ostatnim roku odpowiednio o 0,4 i 0,7 pkt. proc.

Wzrósł on natomiast wśród osób powyżej 45 roku życia, które nie osiągnęły wieku emerytalnego oraz u osób w wieku emerytalnym odpowiednio o 1,3 oraz 1 pkt. proc. Co prawda w tej ostatniej grupie chęć pracy wyraża jedynie 8,3 proc osób, jednak widać, że wśród nich coraz więcej osób zwleka z przejściem na emeryturę.

(GUS)

Wśród przyczyn bierności zawodowej największy spadek zanotowano w grupie osób zniechęconych bezskutecznym poszukiwaniem pracy. Takich osób w pierwszym kwartale 2015 r. było 388 tys., czyli o 9,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Nie powinno to zaskakiwać w sytuacji wzrostu wolnych miejsc pracy o 20,1 proc. Zatrudnienie znaleźć jest po prostu łatwiej, więc i osób, którym się to nie udaje jest mniej.

(GUS)

Z drugiej strony rośnie odsetek osób pozostających poza rynkiem pracy z powodów obowiązków rodzinnych oraz związanych z prowadzeniem domu. Takich osób w pierwszym kwartale było w Polsce 1,79 mln, czyli 5,3 proc. więcej niż przed rokiem. Ma to związek częściowo z programem Rodzina 500 Plus, który część dotychczas pracujących przekonał do pozostania w domu, ale także ze starzeniem się społeczeństwa i koniecznością opieki nad osobami starszymi.

O rosnącej pozycji pracowników na rynku pracy świadczy także zmiana w statusie zatrudnienia pracujących Polaków. Jeszcze dwa lata temu pracownicy najemni zatrudnieni na umowie o czas nieokreślony stanowili 56,8 proc. zatrudnionych, natomiast w pierwszym kwartale 2017 r. było to już 58,5 proc. Co prawda nadal niemal 21 proc. ogółu zatrudnionych to pracownicy najemni na czas określony, jednak widać postępujący wzrost tego wskaźnika.

Dobra koniunktura bez wątpienia służy pracownikom i o ile nie nastąpi tąpnięcie w gospodarce, znalezienie zatrudnienia powinno być coraz prostsze, co będzie przyciągać na rynek pracy kolejne osoby, które dotychczas pozostawały poza nim, czyli przede wszystkim kobiety oraz osoby starsze.

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za I kwartał potwierdzają rekordowo niskie wskaźniki bezrobocia rejestrowane przez GUS, a także wskazują na wzrost liczby osób aktywnych zawodowo, które chcą podejmować zatrudnienie.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Ania

Współczynnik aktywności zawodowej obniżył się o 0,1% a nie podwyższył, co wy wypisujecie??!!!

! Odpowiedz
0 4 ~Doktor

IBM we Wroclawiu i Katowicach sciaga do pracy do Polski imigrantow z krajow poza UE !
IBM dostal ogromne dotacje z Unii i zwolnienia podatkowe we Wroclawiu - powinien zatrudniac Europejczykow a nie sciagac do pracy tanich wyrobnikow z Azji, Afryki czy Ameryki Pld - nie mowiac juz o Ukraincach

! Odpowiedz
2 6 ~Loki

Polski rzad nie dba o Polakow ale na rzyczenie Niemieckich i Francuskich pracodawcow sprowadza do Polski Ukraincow, ludzi ktorzy nie powinni miec tutaj prawa pracowac. Ukraina nie jest w strefie Schengen ani w UE. W Unii jest ogromne bezrobocie, jesli brakuje Polakow w Polsce do pracy to prosze zatrudniac Hiszpanow, Niemcow i innych. Nie przyjada ? za malo placicie ? tzn ze w Polsce musi byc cisnienie na wzrost plac a nie na sprowadzanie taniej sily roboczej ze wschodu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~LeonZ

Chce czy musi? W normalnym kraju (tj. nie w komunizmie) mąż pracuje, a żona zajmuje się domem. Kiedyś, zanim Europa stała się komunistyczna, tak było. Teraz już nie jest. Jedynie ciapate rodziny zachowują ten standard funkcjonowania, choć tam także facet nie pracuje. Dlatego oni się mnożą jak króle, a my pracujemy ... także na nich i ich bachory.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 20 ~len

Praca w Polsce to nieporozumienie. Szkoda zdrowia. Jezeli praca to Tam gdzie stawki zaczynają się od 50 zł/h. Czyli wyjazd dla większości . W polandi to ew. biznes jak potrafisz ew. praca po tzw. układach / znajomościach. W reszcie przypadków strata czasu. Szkoda życia.

! Odpowiedz
8 5 ~anal_z_GUS

sytuacja gospodarcza pisiej III RP jest dramatyczna tylko wieksza ilość niewolników tyrających i tracących zdrowie na śmieciowej robocie może nieuchronne bankructwo odwlec w czasie

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 9 ~Henek

Jak nie lubisz PiSiej Polski - to zawsze mozesz wrocic do tej Polski z Pelo !!! He he he he he he

! Odpowiedz
4 8 ~Auschwitz_Polen

Coraz więcej Polaków chce pracować-hehe z tego wniosek ze nie jestem Polakiem

! Odpowiedz
9 16 ~kasia

UP mnie wyrejestrował i od razu bezrobocie spadło. Ostatnia praca jaka mi oferowanao to u ukrainca w careforze jest coraz lepiej.
Duże sieci juz ukraińców zatrudniają bez badań na nosicielstwo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.