REKLAMA
WEBINAR

Compremum finalizuje negocjacje aneksu dot. kontraktu GSM-R; w segmencie stolarki zakłada wzrost

2022-11-28 13:22
publikacja
2022-11-28 13:22

Compremum negocjuje aneks dotyczący kontraktu GSM-R i spodziewa się finalizacji negocjacji na przełomie roku - poinformowali przedstawiciele spółki podczas poniedziałkowej wideokonferencji. Compremum zakłada w segmencie stolarki otworowej wzrost sprzedaży z rynku amerykańskiego w kolejnych latach i chce także m.in. kłaść większy nacisk na sprzedaż eksportową na terenie Europy.

Compremum finalizuje negocjacje aneksu dot. kontraktu GSM-R; w segmencie stolarki zakłada wzrost
Compremum finalizuje negocjacje aneksu dot. kontraktu GSM-R; w segmencie stolarki zakłada wzrost
/ Puls Biznesu

"Negocjacja aneksu (dotyczącego kontraktu GSM-R - PAP) cały czas trwa, dobiega końca. Mamy ustalone pewne rzeczy związane z waloryzacją. Wstępnie mamy ustalone terminy ukończenia prac budowlanych z zamawiającym i terminy wykonania certyfikacji. Myślę, że na przełomie roku powinno być to sfinalizowane" - powiedział wiceprezes Łukasz Fojt.

Wyjaśnił, że aneks dotyczy terminów realizacji i pieniędzy za wydłużenie czasu realizacji, jak i waloryzacji.

"Waloryzację wojenną mamy praktycznie uzgodnioną i potwierdzoną przez inżyniera, kwestia jest tylko zgód ministerialnych" - dodał.

W 2018 r. konsorcjum Nokia Solutions and Networks oraz spółek zależnych Wasko, Pozbudu i Herkulesa podpisało umowę z PKP PLK na budowę systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych.

"Brak aneksu i sytuacja, w której wpadliśmy w rozliczanie zaliczki, a równocześnie powinniśmy rozliczać certyfikację, której nie możemy rozliczać dlatego, że mamy częściowo wstrzymane linie nie pozwalające na badanie sygnału, też ma to być częścią aneksu - aby ten problem rozwiązać. Oddajemy zaliczkę, a z certyfikacji nie za dużo rozliczyliśmy. (...) Liczymy na to, że w aneksie uda nam się wynegocjować inne rozliczanie certyfikacji" - dodał Fojt.

Z prezentacji spółki wynika, że bieżący stan zaawansowania na kontrakcie wynosi 60 proc., zaliczka pozostała do spłaty 15,2 mln zł brutto, a wartość certyfikacji (kwota zatrzymana) to 69,3 mln zł.

Wiceprezes pytany w jakim obszarze spółka chce pozyskiwać kontrakty po zakończeniu prac przy GSM-R, poinformował że Compremum nie chce wycofać się z rynku kolejowego.

"Jak tylko jest to możliwe startujemy w przetargach, które są ogłaszane, ale jest tego niewiele i przede wszystkim niewiele jest rozstrzyganych. Na pewno chcemy w sektorze instalacyjnym i budowlanym. Chcemy też rozwijać sektor wagonowy" - ocenił Fojt.

W segmencie stolarki otworowej spółka rozwija m.in. współpracę z partnerem ze Stanów Zjednoczonych.

"Współpraca rozwija się bardzo dobrze. Szacujemy, że w tym roku przychody z rynku amerykańskiego osiągną poziom 15 mln zł i będą ok. 50 proc. wyższe niż w roku poprzednim i ten wzrost zakładam, że będzie kontynuowany, bo plan na kolejny rok zakłada dość intensywny wzrost współpracy i sprzedaży na rynek w Stanach Zjednoczonych. Zakładamy, że przychody w przyszłym roku mogą osiągnąć ok. 20 mln zł" - powiedział Michał Ulatowski, zarządzający fabryką w Słonawach.

Ocenił, że sytuacja makroekonomiczna na razie nie dotyka segmentu stolarki premium.

"Cały czas otrzymujemy dużo zapytań ofertowych (...). Na ten moment nie patrzymy pesymistycznie, jeśli chodzi o sprzedaż w kolejnym roku w zakresie segmentu krajowego. To, na czym się w tej chwili skupiamy, to ciągła dywersyfikacja sprzedaży. Nieco do tej pory mniejszy nacisk był położony na sprzedaż eksportową na terenie Europy i to jest na pewno ten segment, który będziemy starali się rozwijać w kolejnym roku" - dodał Ulatowski.

Przychody Compremum w segmencie stolarki otworowej w okresie dziewięciu miesięcy 2022 r. wyniosły 22,7 mln zł.

"Dla nas jest to poziom nie do końca satysfakcjonujący. (...) Możliwości fabryki są wyższe i będziemy dążyli do tego, by globalnie sprzedaż wzrastała. Pracujemy nad tym, by wolumenowo przychody w całym przyszłym roku były wyższe niż to, co osiągnęliśmy w zeszłym i to, co osiągniemy w tym roku" - ocenił Ulatowski. (PAP Biznes)

doa/ asa

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki