REKLAMA

Co zrobić z psem lub kotem w czasie wyjazdu? Ceny hoteli i świetlic dla zwierząt

2018-04-29 06:00
publikacja
2018-04-29 06:00

Długi weekend majowy czy wakacje posiadaczom czworonogów kojarzą się nie tylko z wypoczynkiem, ale przede wszystkim z podwyższonymi kosztami, jakie przyjdzie im ponieść. Większość ośrodków wczasowych nie akceptuje zwierząt, a inne pobierają dodatkowe opłaty za ich pobyt. Rynek jednak dostarcza rozwiązania i w tym obszarze – świetlice czy hotele dla zwierząt zyskują na popularności.

Z raportu „Zwierzęta w polskich domach” Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) opublikowanego w 2017 r. wynika, że aż 52 proc. ankietowanych posiada zwierzę domowe. 42 proc. posiada psa, niemal co piąty ankietowany posiada zarówno psa, jak i kota (18 proc.).

Co z czworonogiem pod nieobecność właściciela?

Problem z ulokowaniem zwierzęcia pod nieobecność właściciela czy to z powodu wyjazdu służbowego, czy urlopu, dotyczy zatem szerokiego grona osób.

/ Kantar Public "Zwierzęta w polskich domach", 2017 r.

Świetlice dla zwierząt przeważnie w dużych miastach

Posiadaczami zwierząt domowych są częściej mieszkańcy wsi i małych miast niż mieszkańcy dużych i największych aglomeracji, wynika z badania Kantar Public. 70 proc. ankietowanych deklarujących ich posiadanie zamieszkuje tereny wiejskie, podczas gdy w miastach odsetek takich osób jest mniejszy i wynosi 40 proc. Mimo to rozwiązania przygotowane przez rynek dla właścicieli czworonogów są dostępne przeważnie w dużych miastach, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku. Oczywiście związane jest to ze zgłaszanym popytem, na który wpływają wyższe średnie zarobki osiągane przez mieszkańców dużych miast.

Przykładowe ceny pobytu psa w świetlicy dla zwierząt w godzinach 10:00-18:00

Miasto

Cena za dzień - mały pies

Cena za dzień - duży pies

Gdańsk

35-40 zł

50-70 zł

Kraków

30-60 zł

60-70 zł

Warszawa

40-50 zł

70-150 zł

Wrocław

35-50 zł

55-85 zł

Źródło: Bankier.pl, na podstawie oferty świetlic dla zwierząt

Aby umieścić psa w hotelu, właściciel - w zależności od miasta - musi liczyć się z kosztem 40-60 zł za około dziesięciogodzinny pobyt małego psa, natomiast za psy rasy dużej i wielkiej należy średnio zapłacić 70-100 zł. Jeśli chcielibyśmy codziennie zapewnić psu opiekę wykwalifikowanej kadry, miesięcznie należałoby przeznaczyć 800-1500 zł za tzw. żłobek dla psa. Nie jest to mały wydatek, jednak nie brakuje miejsc świadczących tego typu usługi.

Świetlica dla psa dobrym pomysłem na biznes?

Jak się okazuje, właściciele czworonogów coraz częściej szukają miejsc, które świadczą usługi związane z opieką nad zwierzętami. Popyt zgłaszany na rynku nie zostaje niezauważony. Otwierają się hotele, świetlice dla zwierząt czy domowe żłobki. – Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej dojrzali w podejściu do wychowania psa. Zaczynamy bazować na tworzeniu odpowiednich, zdrowych relacji, szukamy rozwiązań, w których udaje nam się wspólnie z psem stworzyć pełną harmonii więź sprawiającą, że obie strony czerpią radość ze wspólnego życia. Jesteśmy również coraz bardziej świadomi potrzeb psa – mówi Kamil Berger, właściciel spółki The Warsaw Pethouse.

Rynek usługi skierowanych do właścicieli psów, liczący około 50 proc. gospodarstw domowych, ma duży potencjał. Wraz ze wzrostem odpowiedzialności za posiadane zwierzę, ale również wraz z bogaceniem się społeczeństwa, będzie przybywać tego typu usług. – (…) jest to ogromny rynek, który bardzo potrzebuje wsparcia w postaci profesjonalnych placówek opieki nad psami. Świetlica, hotel czy sklepy dla czworonogów są miejscami bardzo chętnie odwiedzanymi przez opiekunów psów, z miesiąca na miesiąc to zapotrzebowanie wzrasta i trzeba bardzo uważnie obserwować rynek, aby zdążyć wyjść naprzeciw potrzebom i sprostać wymaganiom gości. Już po 3 miesiącach działalności The Warsaw Pethouse otrzymaliśmy ponad 700 zgłoszeń z samej Warszawy. Po 2 latach prowadzenia działalności, w związku z dynamicznym rozwojem, przenieśliśmy placówkę w samo centrum warszawskiego Mokotowa, tak aby osoby pracujące w centrum Warszawy lub słynnym "Mordorze" mogły bez problemu dotrzeć i skorzystać ze świetlicy dla psów. Bez względu na porę roku zapotrzebowanie na usługi opieki dziennej jest takie same, ponieważ opiekunowie, co nas bardzo cieszy, patrzą głównie za potrzeby psa – informuje Kamil Berger.

Domowe hotele powstają jak grzyby po deszczu

Właściciele zwierząt, którzy nie mogą ich zabrać w podróż, mają szansę skorzystać z różnych alternatyw. Na rynku dostępne są świetlice dla zwierząt czy hotele, ale również prywatne osoby ogłaszają się z ofertą opieki.

/ OLX.pl

Cena pobytu zwierzaka w profesjonalnym hotelu zależy najczęściej od jego wielkości. Średnio doba hotelowa dla psów rasy małej wynosi ok. 50 zł, natomiast dla psa rasy dużej – od 40 zł do 185 zł. W cenę wliczane jest wyżywienie, opieka nad zwierzęciem 24 godziny na dobę oraz dbanie o jego higienę.

Przykładowe ceny pobytu psa w hotelu dla zwierząt

Miasto

Cena za dobę - mały pies

Cena za dobę - duży pies

Gdańsk

40 zł - 50 zł

45 zł - 70 zł

Kraków

35 zł - 55 zł

40 zł - 70 zł

Warszawa

40 zł - 65 zł

50 zł - 185 zł

Wrocław

45 zł - 60 zł

65 zł - 85 zł

Źródło: Bankier.pl, na podstawie oferty hoteli dla zwierząt

Inną alternatywą są tzw. domowe hotele dla zwierząt prowadzone przez osoby prywatne. Można by sądzić, że takie rozwianie jest nieco tańsze, lecz jak się okazuje, jest to błędne założenie. Oczywiście ceny oferowanych usług są zróżnicowane, jednak przeglądając ogłoszenia dostępne na serwisach internetowych widać, że większość z nich jest zbliżona do tych posiadanych przez profesjonalne ośrodki. Trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów w granicach 30-45 zł przy małym psie oraz 50-80 zł za dobę za rasy duże. Na niższe ceny mogą liczyć mieszkańcy mniejszych miast, gdzie stawki dzienne wynoszą średnio15-20 zł za małe psy, 30-40 zł za duże.

Do niedawna nieznane, obecnie cieszące się coraz większym zainteresowaniem – hotele i świetlice dla psów zdobywają coraz większą liczbę klientów. Oferują profesjonalną opiekę nad zwierzętami, ale przede wszystkim jest to rozwiązanie dla osób, które planują wyjazd czy urlop, który wyklucza zabranie zwierzaka w podróż. Niestety nie jest to usługa ani tania, ani ogólnodostępna. Mogą z niej skorzystać przede wszystkim osoby zamieszkujące duże miasta oraz takie, których portfel zniesie niemały wydatek.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
msciwy_ogorek
Podstawowe pytanie to po co mieć psa ? Same kłopoty gorzej niż z dzieckiem bo dziecka nikt ci nie każe zostawić przed restauracją czy sklepem. Narzeczona mojego brata typowa psiara bo chciałaby przygarnać wszystkie, zaadaptowała sobie jakiegoś wilczura, i co ? Wszędzie kłopoty, do autobusów między miastami nie wsiądzie,Podstawowe pytanie to po co mieć psa ? Same kłopoty gorzej niż z dzieckiem bo dziecka nikt ci nie każe zostawić przed restauracją czy sklepem. Narzeczona mojego brata typowa psiara bo chciałaby przygarnać wszystkie, zaadaptowała sobie jakiegoś wilczura, i co ? Wszędzie kłopoty, do autobusów między miastami nie wsiądzie, bla bla car odpada, pojechać na wakacje wielki problem, najśmieszniejsze że jak dostanie słabej jakości jedzenie to dostaje biegunki więc pół dnia spędza nad garami żeby mu gotować. Kończąc humorystycznie lepiej zrobić sobie dzieciaka chociaż 500+ dostaniesz a +/- tyle samo problemów:)
abikra
Najlepsze najpewniejsze i najtańsze rozwiazanie dla naszego pupila to zaprzyjaźniony sąsiad lub inny znajomy/znajoma, którego pies zna i lubi. Na 5 h wolałabym zostawić psa samego w domu niż w jakimś 'hotelu'.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki