REKLAMA

Co ze szczepieniami Ukraińców pracujących w Polsce? Michał Dworczyk tłumaczy

2020-12-27 20:32
publikacja
2020-12-27 20:32
Co ze szczepieniami Ukraińców pracujących w Polsce? Michał Dworczyk tłumaczy
Co ze szczepieniami Ukraińców pracujących w Polsce? Michał Dworczyk tłumaczy
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Szczepionka na COVID-19 będzie za darmo dla wszystkich osób, którzy są legalnie na terenie Polski i mają uregulowany pobyt posiadając np. kartę czasowego lub stałego pobytu; w tym dla pracowników z Ukrainy – poinformował w niedzielę szef KRPM Michał Dworczyk.

Dworczyk na antenie TVN 24 był pytany m.in. co ze szczepionką dla pracowników z Ukrainy, których setki tysięcy pracuje w Polsce. "Każda osoba, która legalnie przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i ten pobyt ma uregulowany posiadając na przykład kartę czasowego albo stałego pobytu może się zaszczepić. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, więc pracownicy z Ukrainy, czy z innych krajów będą mogli otrzymać bezpłatnie szczepionkę" – odpowiedział szef KPRM.

Dopytany o to, czy w takich przypadkach będzie wymagane pozwolenie o pracę Dworczyk wyjaśnił, że żadne dodatkowe dokumenty – poza tymi potwierdzającymi, że ktoś ma uregulowany pobyt w Polsce – nie będą wymagane. "Nie muszą (te osoby) mieć żadnych dodatkowych dokumentów, żadnego pozwolenia o pracę czy zaświadczenia o studiach, dlatego że pobyt czasowy nie zawsze wiąże się z pozwoleniem o pracę w naszym kraju" - przypomniał.

Dworczyk odniósł się także do kwestii szczepień osób bezdomnych. Poinformował, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich i można będzie się na nią zapisać także będąc nieubezpieczonym. Dotyczy to zatem także osób bezdomnych, które będą mogły się zaszczepić na koronawirusa.

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. (PAP)

autorka: Natalia Kamińska

nmk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Komentarze (16)

dodaj komentarz
kkk1111
pracują to szczepić ale po zaszczepieni wszystkich chętnych Polaków ,nie może być by Polacy byli nie zaszczepieni a obcy przybysze tak, bo 2 miesiące pracują w Polsce
arzab
Niestety ale w tym parszywym państewku już tak jest ! Wynajmuję mieszkanie rodzinie z Białorusi i oni korzystają ze wszystkiego : 500+ x 2, szkolne, dopłaty do czynszu, energii, NFZ i to po roku pobytu. Ja usiłuję tutaj żyć 60 lat (w tym 40 lat pracy) i aktualnie dostaję takie jedno wielkie brązowe !
tomitomi
multi- kulti - lewacka choroba !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
darius19
komentujacy ponizej zapominaja dodac Polacy Katolicy CHRZESCJANIE
anty12
Nie, cale zycie bedziemy na kolanach to tak chce pisowski trol. Ukrainiec najchetniej sprzekalby CI kose a polaczki przed nimi na kolanach. TA propaganda sukcesu nie dziala. Nie zmusi pis do niczego nas. Juz MAteuszek przestraszyl sie i odwolal restrykcje w sylwestra. Zalosne.
ravauw odpowiada anty12
zmień otoczenie, bo to obecne ma negatywny wpływ na twoje zdrowie i postrzeganie świata wokół.
1a2b
No ale w ten sposób to możemy zafundować szczepienia całej Ukrainie. Panie Dworczyk pytał pan Polaków o zgodę na taką rozrzutność?
anty12
NArodowy socjalista nie pyta. NArodowy socjalista po prostu podnosi podatki.
anty12
TAkiego g jakie rzadzi Polska to nie ma nawet z murzyskich bantustanach. K pluja nam w twarz i mowia a co nam zzrobicie?! Przyjdzie Ukrainiec ledwo co co polski i i mam emeryture, korytko i k bog wieco a Polak musi na nich zap. DWorczyk pojdziesz siedziec zlodzieju. Doliczyles ie juz swojego majatku kretaczu ?! na jakiej podstawie TAkiego g jakie rzadzi Polska to nie ma nawet z murzyskich bantustanach. K pluja nam w twarz i mowia a co nam zzrobicie?! Przyjdzie Ukrainiec ledwo co co polski i i mam emeryture, korytko i k bog wieco a Polak musi na nich zap. DWorczyk pojdziesz siedziec zlodzieju. Doliczyles ie juz swojego majatku kretaczu ?! na jakiej podstawie polski podatnik ma placic wiecni ea ukrow i kolorowych ?! Ja sie nie moge doczekac wizytu u lekarza na NFZ, ale ukry i kolorowe zawse maja pierwszenstwo. Pojdziesz siedziec zlodzieju.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki