REKLAMA

Druga co do wielkości sieć kin na świecie zamknie kina i zwolni 45 tys. osób

2020-10-05 11:14
publikacja
2020-10-05 11:14
fot. HENRY NICHOLLS / Reuters

Cineworld, druga co do wielkości sieć kin na świecie, tymczasowo zamknie wszystkie swoje kina w USA i W. Brytanii z powodu kryzysu związanego z pandemią i opóźnienia premiery nowego filmu o Bondzie - poinformowała firma w poniedziałek. Pracę straci do 45 tys. osób.

Sieć przekazała, że niechęć studiów filmowych do wypuszczania do kin głośnych tytułów, takich jak nowy film o przygodach Jamesa Bonda "Nie czas umierać", zmusza ją do zamykania swoich placówek.

Poniedziałkowe oświadczenie Cineworld potwierdza weekendowe doniesienia agencji Reutera i mediów brytyjskich. Komunikat firmy wyjaśnia, że zwalniane będą osoby zajmujące się pracami pomocniczymi, takimi jak sprzątanie czy ochrona, ale i inni pracownicy.

Od czwartku mają zostać zamknięte 536 kina w USA i 127 w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie sieć dysponuje 787 obiektami, z których 35 funkcjonuje w Polsce pod marką Cinema City, i zatrudnia blisko 37,5 tys. pracowników. Nie sprecyzowano, kiedy kina zostaną na nowo otwarte.

Branża rozrywkowa jest jedną z najmocniej dotkniętych przez pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia sanitarne, takie jak zasada zachowania odległości czy ograniczenie zgromadzeń i imprez masowych - przypomina agencja Reutera.

Po przerwie spowodowanej zamknięciami związanymi z pandemią sieć zaczęła otwierać swoje placówki w lipcu. Jednak dalsze opóźnienie premier hitów takich jak kolejny Bond czy zrealizowana przez wytwórnię Marvela "Czarna Wdowa" pogarszają sytuację kin.

"Bez tych premier Cineworld nie może dostarczyć swoim klientom w USA i Wielkiej Brytanii szerokiej gamy komercyjnych filmów, niezbędnej, by rozważyli powrót do sal kinowych" - napisano w komunikacie.

Z powodu epidemii wiele atrakcyjnych filmów ma swoje premiery w serwisach streamingowych, nie w kinach, a początek dystrybucji innych jest przekładany na następny rok - pisze agencja.

Notowane na londyńskiej giełdzie akcje Cineworld spadły już w tym roku o ponad 80 proc., w ciągu dziesięciu minut od otwarcia poniedziałkowej sesji straciły na wartości kolejne 60 proc - informuje Reuters.(PAP)

adj/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
45 000 pracowników to bolesne, jak przedtem Walt Disney
ale w hotelach, noclegach (bez gastronomii) calkiem tam lipa. Gosci co ich nie ma
nie placa i potem niechetnie przyjada
_________________
""NOWY JORK, 4 października Około 75 % amerykańskich hoteli jest przygotowanych do zwolnienia większej liczby
45 000 pracowników to bolesne, jak przedtem Walt Disney
ale w hotelach, noclegach (bez gastronomii) calkiem tam lipa. Gosci co ich nie ma
nie placa i potem niechetnie przyjada
_________________
""NOWY JORK, 4 października Około 75 % amerykańskich hoteli jest przygotowanych do zwolnienia większej liczby pracowników w czasie pandemii, jeśli rząd nie udzieli na czas dalszej pomocy.

- Przemysł hotelarski w Stanach Zjednoczonych odnotował od lutego utratę 5 milionów miejsc pracy, jako jeden z rezultatów pandemii COVID-19, która pochłonęła prawie 210.000 istnień ludzkich w kraju, według najnowszych statystyk.

Obłożenie pokoi hotelowych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wyniosło 48,6 procent, co oznacza spadek o 31,7 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a w drugim tygodniu września spadło jeszcze bardziej do 48,5 procent, powiedział STR, prywatny podmiot zajmujący się benchmarkingiem danych, analizą i obserwacją rynku w globalnym sektorze hotelarskim.

Tymczasem, według Associated Luxury Hotels International (ALHI), tylko 38 procent ludzi w Stanach Zjednoczonych planuje być na wakacjach w 2020 roku, w porównaniu do 70 procent w roku regularnym.""
innowierca
Caly koszt pandemii i kryzysu oczywiscie ponosza masowo biedni pracujacy.Reszta dziennikarzy, politykow i elitow przyglada sie temu
wszystkiemu pracujac zdalnie. Celebryci to nawet robia sobie prase lapiac wirusa. I to przez wirus ktory nigdy nie zaniknie.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki