REKLAMA

Chiny sprzedały obligacje USA?

Michał Żuławiński2015-08-28 07:29analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-28 07:29

Obyś żył w ciekawych czasach – mówi przysłowie (przekleństwo?), którego autorstwo przypisuje się Chińczykom. Mijający miesiąc pod względem „chińskim” jest z całą pewnością jednym z najciekawszych w historii. Do gospodarczo-dewaluacyjno-giełdowego galimatiasu doszła jeszcze kwestia sprzedaży obligacji. Amerykańskich obligacji.

Chiny sprzedały obligacje USA?
Chiny sprzedały obligacje USA?
fot. ChinaFotoPress/DFZB / / EastNews

„Chiny sprzedają amerykańskie obligacje” – to konstytutywne dla niemal każdego scenariusza finansowej apokalipsy/ekonomicznego przebiegunowania świata trafiło na czołówki mainstreamowych mediów.

Jak donosi Bloomberg, powołując się na anonimowe „osoby bliskie całej sprawie” w tym miesiącu Chińska Republika Ludowa znacząco obniżyła stan posiadania obligacji rządu USA. Celem tej operacji było pozyskanie dolarów potrzebnych na obronę juana po dewaluacyjnym szoku sprzed dwóch tygodni.

Sprzedaż miała dokonywać się zarówno bezpośrednio, jak i przez pośredników z Belgii i Szwajcarii. Co ciekawe, jeden z rozmówców Bloomberga stwierdził, że rząd w Pekinie poinformował o swoich działaniach Waszyngton.

Skala sprzedaży nie została oficjalnie ujawniona – pierwsze wskazówki otrzymamy najwcześniej w połowie października miesiąca, kiedy amerykański Departament Skarbu poda dane o stanie posiadania zagranicznych wierzycieli. Z ostatnich danych (za czerwiec ) wynika, że Chiny wciąż były największym zagranicznym posiadaczem amerykańskiego długu (1,271 mld dolarów). Do kwoty tej należy doliczyć 200 mld dolarów z kwoty przypisywanej Belgii – powszechnie już uważa się, że Chińczycy prowadzą operacje również za pośrednictwem firmy brukselskiej firmy Euroclear.

Według szacunków banku Societe Generale, w ostatnich dwóch tygodniach Chiny sprzedały aktywa o wartości przynajmniej 106 mld dolarów. To kwota niewielka w porównaniu z ogromem chińskich rezerw (3,65 bln dolarów na koniec lipca), lecz odpowiadająca zmniejszeniu stanu posiadania amerykańskich obligacji (Chiny+Belgia w danych Departamentu Stanu) z ostatnich 7 miesięcy.

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (47)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~coroner
Wygląda jak Chiny znalazły lekarstwo na USA – sprzedają obligacje i od razu cena ropy od dwóch dni jak rakieta odpaliła, tak świat boi się inflacji zielonego.
~Brawo_Chiny
Kto pierwszy sprzeda makulaturę, będzie największym zwycięzcą. Polska będzie pewnie trzymała do 0,01 i liczyła na odbicie.
~fund
sprzedać makulaturę i co dalej trzymać w juanie, CHF, PLN?
~coroner odpowiada ~fund
„i co dalej trzymać” Kartel bankowy doprowadził do tego że nic innego nie pozostało jak tylko trzymać się za cycki. Polecam.
~ongdaj
wiec to dlatego pedofil abp Wesoloski targnal sie byl na swoje zycie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Obywatel
Według artykułu ZH, belgijskie obligacje należą tak naprawdę do Chin, które użyły belgijskiego pośrednictwa w postaci rachunku maklerskiego. http://www.zerohedge.com/news/2015-05-18/revealing-identity-mystery-belgian-buyer-us-treasurys

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki