REKLAMA

Chiny pokazały najszybszy pociąg świata

2021-07-20 12:33
publikacja
2021-07-20 12:33
Chiny pokazały najszybszy pociąg świata
Chiny pokazały najszybszy pociąg świata
/ Reuters

Nawet 600 km/h pojedzie "lewitujący" pociąg zaprezentowany we wtorek w Qingdao w Chinach. Jeśli kolej magnetyczna połączy Pekin z Szanghajem, skróci czas podróży między metropoliami do 2,5 godziny - podaje agencja Xinhua.

Jak zachwalają chińskie media, pociąg jest najszybszym pojazdem lądowym na świecie. Ma poruszać się bez kontaktu z torami, dzięki unoszeniu elektromagnetycznemu. Dotychczas technologia była stosowana za Murem na niewielką skalę - kolej magnetyczna łączy Szanghaj z lotniskiem Szanghaj Pudong. Pociągi osiągają tam prędkość przekraczającą 400 km/h.

Na razie nie istnieje odpowiednia infrastruktura, która mogłaby być wykorzystana do wdrożenia kolei magnetycznej na szerszą skalę. Ale znając możliwości Chińczyków, to tylko kwestia czasu (i zielonego światła z Pekinu). Prace koncepcyjne trwają już m.in. w Szanghaju czy Chengdu.

Agencja Reutera wylicza, że gdyby linia połączyła chińską stolicę z Szanghajem, czas podróży między metropoliami zostałby skrócony do 2,5 godziny w porównaniu do ponad 4 godzin w przypadku przejazdu koleją wysokich prędkości. Lot na tym dystansie trwa ponad 2 godziny.

W Chinach istnieje największa na świecie sieć kolei wysokich prędkości, licząca blisko 40 tys. km. Do 2035 r. ma wzrosnąć do 70 tys. km.

MKa

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
administratorosiedla
Chiński model gospodarczy wyprzedza socjalistyczny w EU. Cała filozofia. Wystarczy cofnąć socjal i zaraz wszyscy wezmą się srogo za robotę.
matpoz1
Niestety nie, jak cofniesz socjal to będziesz mieć rewolucję na ulicach, większość Europejczyków uważa socjal za prawo człowieka itp. brednie i to nie tylko ci korzystający z niego.
tonycairoli
A u nas Wajrak pisze bzdury o tym, ze CPK jest zagrozeniem dla przyrody. Takie linie wysokich predkosci, to dopiero by byl cios dla natury
anty12
W jak w Polszy ?! Jak w lesie !! Ale najwazniejsze ze wyborca pisu ma si eza zbawiciela wszechswiata, zna sie na wszystkim i inni powinni od nas uczyc sie jesc sztuccami :D
najmadrzejszy
W PL synowie moich znajomych skonczyli Polit Wwska i sa happy, ze dostali robote jako handlowcy u jakiegos dealera.....
Na kij uczyli sie ? Teraz wystarczy jak krawat zalozą
mooooo
W Usa jest jeszcze szybszy w tzw, mocarstwie świata dwa tygodnie ukazał się artykuł w , New York times,, jak to pewien młodzieniec pokonał pociągiem amtrak odcinek z New York to Chicago w 19 godzin gdzie dawało średnią prędkość 41 mil na godzinę co na miarę metryczna wynosi około 65km/h ,, bardzo szybko jak na standardy W Usa jest jeszcze szybszy w tzw, mocarstwie świata dwa tygodnie ukazał się artykuł w , New York times,, jak to pewien młodzieniec pokonał pociągiem amtrak odcinek z New York to Chicago w 19 godzin gdzie dawało średnią prędkość 41 mil na godzinę co na miarę metryczna wynosi około 65km/h ,, bardzo szybko jak na standardy światowe co prawda mial w swoim przedziale nawet ubikacje ale mocarstwo bije wszelkie rekordy tylko dlaczego bankier pl na swoich łamach medialnych ominął ten bardzo ważny dla świata wyczyn ?
qonradx
Co tam kolej szybkich prędkości. My w europie mamy juz 72 płcie czlowieka i ich ilość stale rośnie! Takie cuda tylko w UE!
liczygrosz
No to chinole zbieleją ze zdziwienia jak zobaczą nasz pociąg hyperloop zrobiony pod patronatem premiera Morawieckiego
itso_lucky
pocsąg hiperloop powstanie i będzie go policja pilnować
demeryt_69
Chiny mają najdłuższą na świecie sieć szybkich kolei z własnym taborem. To skutek bardzo rozsądnej polityki zakupowej - firmy takie jak Alstom, Bombardier, Siemens czy Kawasaki Heavy Industries mogły dostarczać swoje produkty jedynie tworząc spółki produkcyjne z chińskimi firmami.

Czy ktoś pamięta bajzel towarzyszący
Chiny mają najdłuższą na świecie sieć szybkich kolei z własnym taborem. To skutek bardzo rozsądnej polityki zakupowej - firmy takie jak Alstom, Bombardier, Siemens czy Kawasaki Heavy Industries mogły dostarczać swoje produkty jedynie tworząc spółki produkcyjne z chińskimi firmami.

Czy ktoś pamięta bajzel towarzyszący zakupowi Pendolino? Za taki cyrk w Chinach Poleciały by głowy!

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki