REKLAMA

Chiny biją rekordy eksportu i importu

Maciej Kalwasiński2020-10-13 10:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-13 10:00
fot. Gorodenkoff / Shutterstock

Zgodnie z oczekiwaniami analityków eksport z Chin wzrósł we wrześniu o 9,9 proc. rdr - wynika z danych urzędu celnego ChRL. Sporym zaskoczeniem był za to pierwszy w tym roku istotny skok importu. Wartość dóbr sprowadzonych za Mur zwiększyła się o 13,2 proc. rdr, podczas gdy eksperci spodziewali się wyniku zbliżonego do zeszłorocznego.

/ Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

Zarówno eksport, jak i import sięgnęły rekordowych poziomów. Pierwszy wyniósł niemal 240 mld dol., a drugi - po raz pierwszy przekroczył 200 mld dol.

Dobra kondycja chińskiego eksportu nie dziwi. Państwo Środka szybko zdusiło pandemię koronawirusa i wróciło do pracy, utrzymując rolę "fabryki świata" - mimo wojny handlowej wypowiedzianej przez Donalda Trumpa, rosnących kosztów produkcji czy coraz głośniej wyrażanych opinii o zbyt dużym uzależnieniu globalnych łańcuchów dostaw od zakładów w ChRL.

Ponadto, w przeciwieństwie do krajów rozwiniętych, działania chińskich władz w obliczu kryzysu gospodarczego skupiły się na wsparciu biznesu, a nie konsumentów. Decyzje władz po obu stronach Muru wsparły eksport z Chin. Sprzyja mu również utrzymujący się za granicą, wraz z przedłużającą się pandemią, wysoki popyt na elektronikę czy szeroko pojęty sprzęt medyczny. Z tego punktu widzenia duży eksport z Państwa Środka jest dobrą informacją dla konsumentów na świecie, którzy pomimo ograniczeń produkcji w wielu zakątkach świata czy potencjalnych zakłóceń w łańcuchach dostaw, dzięki produkcji w Chinach nadal mogą zaopatrywać się w pożądane produkty.

Dobrą informacją dla zagranicznych producentów jest z kolei rosnący za Murem popyt na ich towary, objawiający się w gwałtownym wyskoku importu. Optymiści mogą w nim dostrzec kolejny znak poprawiającej się koniunktury w Państwie Środka. A jako że na razie nie widać sygnałów, by miało się to zmienić, można by liczyć na dalszy wzrost wartości produktów wysyłanych do Chin, szczególnie że Pekin ewidentnie stara się udobruchać Amerykanów, podejmując (skazane na niepowodzenie) próby dotrzymania zawartej w styczniu umowy handlowej.

Jednak przyglądając się nieco dokładniej dzisiejszym danym, można dostrzec elementy, które nie pasują do tej układanki. Zaskakująco wysoki wrześniowy import jest bowiem w dużej mierze efektem wzrostu importu chipów i ropy, który może (ale nie musi) nie być kontynuowany w kolejnych miesiącach.

W pierwszym przypadku jest to zapewne "efekt Trumpa" - pierwsze tygodnie września były bowiem ostatnim momentem dla Huawei, by "uzbroić się" w komponenty, przy produkcji których używa się "amerykańskiej technologii". Obecnie sprzedaż takich towarów chińskiemu gigantowi jest możliwa tylko za zgodą władz USA. Na zagraniczne chipy firmy z ChRL wydały przed miesiącem 37 mld dol., o 5 mld dol. więcej, niż wynosił poprzedni rekord sprzed 2 lat. Huawei to zresztą nie jedyna chińska spółka, w którą we wrześniu uderzył Trump. Amerykanie poinformowali, że na "czarną listę" trafi również producent chipów - SMIC. I ta firma została zmuszona do przyspieszenia budow zapasów koniecznego sprzętu czy części zamiennych.

W przypadku "czarnego złota" optymizmem tradycyjnie nie napawają szacunki dot. możliwości składowania ropy za Murem. Tegoroczne tąpnięcie cen surowca skłoniło Chińczyków do znacznego wzrostu zakupów - w efekcie zapasy mogą być już zbyt duże, by import mógł dalej szybko rosnąć.

Kolejne miesiące mogą przynieść nie tylko spadek importu (przynajmniej w odniesieniu do ubiegłego miesiąca), ale i eksportu - państwa rozwinięte znów nie radzą sobie z pandemią koronawirusa i zapewne konieczne będzie ponowne wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu społeczeństw. A to odbije się na gospodarkach, także imporcie.

Przy okazji warto wspomnieć, że dane o imporcie do Chin w całym bieżącym roku kontrastują z oficjalną narracją o błyskawicznym i gwałtownym odbiciu gospodarczym po zduszeniu pandemii Covid-19. Być może rację mają zatem ci, którzy podkreślają, że chińskie dane dot. choćby wzrostu gospodarczego są odległe od rzeczywistości. Wrzesień był dopiero drugim miesiącem, gdy wartość produktów sprowadzanych za Mur była wyższa niż rok wcześniej, tymczasem oficjalny wzrost PKB w III kwartale miał według analityków przekroczyć 5 proc. rdr.

Z drugiej strony słabość importu można jednak zrzucić na karb spadku globalnego popytu i wywołanego nim spadku cen - do Państwa Środka sprowadzane są rekordowe ilości surowców, lecz w większości po niższych cenach. Trudno zatem mówić o spadku popytu w ChRL.

Wrześniowy wzrost importu spowodował, że utrzymująca się od kilku miesięcy wysoka nadwyżka handlowa Chin nieco spadła - wyniosła 37 mld dol., najmniej od marca.

/ Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

Jednak w całym III kwartale sięgnęła niemal 160 mld dol. i była najwyższa od blisko 5 lat. Tak duża różnica między eksportem a importem jest jednym z czynników wspierających umocnienie juana.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
ajwaj
"" wzrósł we wrześniu o 9,9 proc. rdr""
-maja rozmach...chinscy przyjaciele

Chiny nie musza korygowac-oszukiwac real jak np, PISy
Oni dzialaja na pokolenia, setki lat. Przede wszystkim sa suwerenne, dobrobytu szukaja w SWOJEJ pracy-innowacjach-pomyslunku-patriotyzmie, nie jak Jankesi kogós obrabowac,
"" wzrósł we wrześniu o 9,9 proc. rdr""
-maja rozmach...chinscy przyjaciele

Chiny nie musza korygowac-oszukiwac real jak np, PISy
Oni dzialaja na pokolenia, setki lat. Przede wszystkim sa suwerenne, dobrobytu szukaja w SWOJEJ pracy-innowacjach-pomyslunku-patriotyzmie, nie jak Jankesi kogós obrabowac, napasc, wasalizowac
Niby frazesy, ale dla innych kompradorów nieosiagalne
Nawet z USA +2% 2020.
____________________
""Odbudowa handlu może oznaczać, że więzi gospodarcze między Chinami i USA są bliższe pomimo ochłodzenia stosunków politycznych, a racjonalność zyskuje przewagę w rządzie USA w zakresie polityki wobec Chin" - powiedział Tian Yun, wicedyrektor Pekińskiego Stowarzyszenia Operacji Gospodarczych.""

Nie ma mozliwosci lekcewazyc Chiny (a la miska ryzu), czy nie doceniac ich potegi, nowoczesnosci, w sumie pozytku dla rozwoju swiata
itso_empty
"pomyslunku" nie mam w domu żadnej rzeczy która by była wymyślona przez chińczyków. no chyba ze petardy w nowy rok ale to wymyśliły starożytne chiny a nie komunistyczne. jedyne co się tam rozwija to systemy inwigilacji.
ajwaj odpowiada itso_empty
malo kumasz > ksiazek nie czytasz, druk wyly Chiny przed Gutenbergiem
przed Kopeernikem byly Chiny > oni uczyli sie od wedrujacych Jedwabnym Szlakim > mnisi Europy

Cegly, 600000 p.n.e. - narzędzia kamienne,
300000 p.n.e. - użycie ognia,
6000 p.n.e. - poznano opium,
4000 p.n.e. - znane są żurawie studzienne,
malo kumasz > ksiazek nie czytasz, druk wyly Chiny przed Gutenbergiem
przed Kopeernikem byly Chiny > oni uczyli sie od wedrujacych Jedwabnym Szlakim > mnisi Europy

Cegly, 600000 p.n.e. - narzędzia kamienne,
300000 p.n.e. - użycie ognia,
6000 p.n.e. - poznano opium,
4000 p.n.e. - znane są żurawie studzienne,
3500 p.n.e. - pierwowzór dezodorantu,
3000 p.n.e. - akupunktura,
3000 p.n.e. - manicure,
3000 p.n.e. - parasol przeciwsłoneczny,
3000 p.n.e. - tusz,
2737 p.n.e. - herbata,
2700 p.n.e. - wzmianki o cynamonie,
2500 p.n.e. - zegary słoneczne,
2200 p.n.e. - kołowrót,
2200 p.n.e. - pierwowzór spadochronu,
2000 p.n.e. - barwne tkaniny jedwabne,
2000 p.n.e. - lody,
2000 p.n.e. - makaron,
2000 p.n.e. - zbroja,
1800 p.n.e. - cyna,
1600 p.n.e. - wachlarz w powszechnym użyciu,
ok 1500 p.n.e. - zastosowano cynk,
ok. 1125 p.n.e. - lombard,
1000 p.n.e. - ropa naftowa w kagankach,
850 p.n.e. - porcelana,
600 p.n.e. - zabawka jojo,

500 p.n.e. - kusza,
500 p.n.e. - znana jest laka,
500 p.n.e. - latawiec,
500 p.n.e. - wózek inwalidzki,
486 p.n.e. - kanał żeglowny,
V wiek p.n.e. - trebusz,
400 p.n.e. - gazy bojowe,
400 p.n.e. - żeliwo,
300 p.n.e. - świeca woskowa,
III wiek p.n.e. - kamienne stele,
215 p.n.e - początek budowy Wielkiego Muru,
215 p.n.e. - pędzel z włosia do pisania,
200 p.n.e. - taczka,
II wiek p.n.e. - znana i używana jest kamfora,
II wiek p.n.e. - siewnik wielorzędowy,
czas nieokreślony - umiejętność żeglugi pod wiatr,
100 p.n.e. - bonsai,
100 p.n.e. - saletra w doświadczeniach,

czas nieokreślony - ketchup,
100 - znajomość zasady kompasu,
105 - papier,
132 - sejsmograf,
200 - materiały wybuchowe,
250 - żelazny most wiszący,
265 - 419 - początki kaligrafii,
III wiek - domino,
300 - znany jest boraks,
300 - wizytówki,
450 - chomąto,
468 - fajerwerki,
600 - papierowe pieniądze,
724 - zegar mechaniczny,
750 - stery na statkach,
VIII wiek - parawan,
868 - książka drukowana (drzeworyt),
940 - soczewka,
984 - kanałowa śluza komorowa,
1000 - karty do gry,
1000 - użycie bandaża,
X wiek - restauracja - pierwowzór,
XI wiek - użycie busoli,
1041 - ruchome czcionki,
1044 - proch,
1100 - rakieta do celów wojskowych,
1232 - granat i pierwsze bomby,
1240 - okulary,
XIV wiek - papier toaletowy,
XV wiek - szczoteczka do zębów, itd.
ajwaj odpowiada itso_empty
Komunizm nie istnial,
to marzenia róznych
itso_empty odpowiada ajwaj
a Polacy wynaleźli ogień i koło
innowierca
Niech sie Unia ogarnie i im pokaze, ze my tez mozemy i potrafimy konkurowac gospodarczo.Na poczatek wprowadzmy stany wyjatkowe i zamknijmy wszystkie uliczne biznesy.Kazdy fryzjer, restaurator i zaklad rzemieslniczy zamknac i wprowadzic lockdown.Polska niech swieci przykladem.Pamietam na Bankierze wczoraj jeden taki siwy dziadek politykier Niech sie Unia ogarnie i im pokaze, ze my tez mozemy i potrafimy konkurowac gospodarczo.Na poczatek wprowadzmy stany wyjatkowe i zamknijmy wszystkie uliczne biznesy.Kazdy fryzjer, restaurator i zaklad rzemieslniczy zamknac i wprowadzic lockdown.Polska niech swieci przykladem.Pamietam na Bankierze wczoraj jeden taki siwy dziadek politykier co to wygladal na hipisa mowil cos o stanie wyjatkowym w Polsce. Znaczy chodzilo mu o to ze na razie o stanie wyjatkowym nie myslimy dzisiaj, ale wy wiecie-rozumiecie ze dla waszej ochrony no to juz wiecie , no ma sie rozumiec ze teraz to juz nie bedziecie zaskoczeni.
Stopy procentowe na minus w Polsce do tego zeby biznes zamkniety lockdawnem sie rozwijal.
Wracajac do Unii. Nalezy przyspieszyc nacisk na to zeby ludzie przestali uzywac samochody i przesiedli sie na rowery. Kto juz musi autem to ograniczenie predkosci do 20 km na godzine co juz wiele krajow wprowadza. Dodatkowo oprocz oplaty za wjazd do centrum miasta , nalezy wprowadzic oplate za wyjazd z centrum, czyli wjazd do niecentrum miasta.Chiny dlugo takiej konkurencji nie wytrzymaja.
lipsk
Unia już leży i kwiczy , tylko nie wie jak to sprzedać. Idioci z UE jeszcze chcą się ratować mega kredytem na przetrwanie ale Kaczyński z Orbanem zblokowali wetem to kwiczą i plują jadem . Upadek jest bliski i nawet jak się im uda z tym mega kredytem w którym miejmy nadzieje nie będziemy mieli udziału bo pociągną nas Unia już leży i kwiczy , tylko nie wie jak to sprzedać. Idioci z UE jeszcze chcą się ratować mega kredytem na przetrwanie ale Kaczyński z Orbanem zblokowali wetem to kwiczą i plują jadem . Upadek jest bliski i nawet jak się im uda z tym mega kredytem w którym miejmy nadzieje nie będziemy mieli udziału bo pociągną nas na dno ze sobą.
traderfr
Dodałbym jeszcze całkowity zakaz używania ropy, gazu i węgla.
sel odpowiada lipsk
Największą siłą UE jest praworządność i bezpieczeństwo finansowe dla kapitału z całego świata i tu właśnie Kaczyński z Orbanem nasypali piachu w tryby i pociąg może się wykoleić chyba że się psujów odsunie od decyzji.
jes odpowiada sel
Mówisz, że to dwa podnóżki Putina uratowały Unię?
Dziękujemy za przekaz z Moskwy.

Powiązane: Chiny - Analizy i komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki