REKLAMA

Chiny: Prezydent rozmawia z ludźmi na ulicy

2014-02-25 10:07
publikacja
2014-02-25 10:07

Chiński prezydent Xi Jinping sprawił we wtorek niemałą niespodziankę mieszkańcom Pekinu, spotykając się z nimi na ulicy, wymieniając po kilka słów, pytając, jak im się żyje. Na portalach społecznościowych internauci nie szczędzą mu pochwał.

Spontaniczne spotkania polityków ze zwykłymi ludźmi są w Chinach czymś niezwykłym. W tym kraju nawet daty urodzenia przywódców i ich sytuacja rodzinna nierzadko należą do pilnie strzeżonych tajemnic.

Xi postanowił jednak wyjść do ludzi. W internecie pojawiło się amatorskie nagranie wideo, na którym ludzie wiwatują na cześć zbliżającego się prezydenta. Xi zatrzymuje się następnie, rozmawia przez chwilę z mieszkańcami, pyta ich, jak długo mieszkają w tej okolicy, po czym idzie dalej.

W sieci pojawiło się też wiele zdjęć uśmiechniętego Xi, otoczonego tłumem ludzi z aparatami fotograficznymi i telefonami komórkowymi.

Prezydent spotkał się z przypadkowymi mieszkańcami stolicy w pobliżu popularnej arterii handlowej Pekinu. Znajdujące się tam sklepy i stoiska chętnie odwiedzają zarówno młodzi Chińczycy, jak i turyści. Można tam kupić odzież, upominki, coś do jedzenia na jednym z wielu straganów.

Spotkania Xi ze zwykłymi ludźmi są przyjmowane z uznaniem przez chińską opinię publiczną. W grudniu zeszłego roku prezydent wprawił w osłupienie klientów niewielkiej jadłodajni, w której osobiście zapłacił za swój posiłek, osobiście zaniósł go do stolika na plastikowej tacy i rozmawiał z przypadkowymi ludźmi.

W Pekinie od kilku dni tematem numer jeden jest duszący smog. Wielu internautów z uznaniem wypowiedziało się o prezydencie, który wyszedł na ulicę i oddychał tym samym zanieczyszczonym powietrzem, co zwykli ludzie, nawet nie zakładając maseczki na twarz. (PAP)

az/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki