Chiny: Kolejny rekord sprzedaży internetowej w święto singli

Chińscy konsumenci znów pobili rekord zakupów internetowych, wydając w czasie niedzielnego święta singli na platformach grupy Alibaba 213,5 mld juanów (30,8 mld USD) o 27 proc. więcej niż w 2017 roku. Wzrost wartości sprzedaży był jednak najniższy od 10 lat.

(fot. Sergei Konkov / TASS)

Podczas tegorocznej edycji największego chińskiego festiwalu zakupów internetowych transakcje za równowartość pierwszego miliarda dolarów zawarto już w ciągu pierwszych 85 sekund, a pierwsza godzina akcji upłynęła z wynikiem blisko 10 mld USD.

Dzień Singla – megawyprzedaże na AliExpress

Przed godziną 16 czasu lokalnego (godz. 9 rano w Polsce) wielki licznik wyświetlany na gali Alibaby w Szanghaju wskazał 168,2 mld juanów, bijąc rekord z ostatniego święta singli. Na wyrównanie ubiegłorocznego wyniku w dolarach trzeba było poczekać ok. 1,5 godziny dłużej ze względu na kurs chińskiego juana, który jest teraz niższy niż przed rokiem.

24-godzinny festiwal zamknięto wynikiem 213,5 mld juanów - o 27 proc. wyższym niż w ubiegłym roku. Według dyrektora Alibaby Daniela Zhanga odzwierciedla to siłę i wzrost gospodarki konsumpcyjnej Chin.

Odnotowany wzrost jest jednak niższy niż w zeszłym roku, gdy wyniósł 39 proc., i najniższy w całej 10-letniej historii święta singli jako festiwalu konsumpcji. Pierwsze rabaty, promocje i wyprzedaże z tej okazji Alibaba wprowadził na należących do siebie platformach e-commerce w 2009 roku.

Zanim 11 listopada stał się w Chinach odpowiednikiem amerykańskiego czarnego piątku, był tam znany jako święto samotnych serc. Ze względu na datę zawierającą cztery jedynki w latach 90. XX wieku młodzi ludzie zaczęli obchodzić ten dzień jako swego rodzaju przeciwieństwo Walentynek.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/ mal/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 konra74

To już nie te Chiny z januszowych mądrości, za rozsądne pieniądze można kupić produkty o wysokiej jakości. Oczywiści można kupić i szmelc jeśli chce się jak najtaniej ale w UE czy US to by nawet nie wyprodukowali za takie pieniądze. Podsumowując, za te same pieniądze można kupić lepszy produkt z Chin, aniżeli z EU/US

! Odpowiedz
2 7 ajwaj

Maja rozmach :)
https://youtu.be/wzXSGPIZQqA

Choc lepiej tam nie zagladac, maja ponad 100 000 firm, miliony przedmiotów.
Jack Ma - twórca AB powiedzial, ze (prawie) nie kopiuja. A jesli cos jest podobne, to i tak lepsze od oryginalu.
Poza tym kopiowanie to najwyzszy dowód uznania dla twórców

! Odpowiedz
2 6 sel

I to jest właśnie obiektywna informacja i ocena , w Chinach najniższy wzrost od dziesięciu lat tym razem sprzedaży : 27% za to w USA najwyższy wzrost od 20 lat 2,7% Chiny pewnie się z tego powodu zawalą i przestaną rozwijać bo co to za wzrost tylko o 1/4? , a USA z 21 bilionowym długiem i deficytem handlowym od 10 lat 500 mld rocznie rozwijają się najszybciej na świecie? 2,7%? po korekcie pewnie wyjdzie jeszcze minus? i spadku z 40% w przemyśle światowym i wydobyciu ropy i srebra do 8% świat są przodownikami pracy ? po urealnieniu właściwej wartości waluty $ ich PKB może spaść o 70% dlatego takie szybkie dodruki walut i zamiana na inne i wszystko co się da. Siła $ polega już tylko na tym co udało się za niego tanio przejąć i kupić?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 14 janusz_cebula

I to wszystko trafi do nas - bez VATu i cła - no super - jest co chwalić!

! Odpowiedz
6 41 abcx

@janusz_cebula jak lubisz drogo kupować to ja mogę Ci to sprzedawać

! Odpowiedz
8 6 janusz_cebula odpowiada abcx

Ja akurat jestem sprzedawcą. Płacącym wszystkie podatki.

! Odpowiedz
2 7 konra74 odpowiada janusz_cebula

To przestań narzekać albo zmień profesję.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne