Chińskie karty płatnicze wyprzedzają Visę i Mastercarda

analityk Bankier.pl

Organizacja China UnionPay obchodzi zaledwie piętnastolecie działalności, ale w na globalnym rynku w niektórych kategoriach wygrywa już z amerykańskimi konkurentami. W 2016 r. pod względem udziału w wolumenie transakcji kartami debetowymi Chińczycy wyprzedzili połączone siły Visa i Mastercard.

Porcja najnowszych danych o globalnym rynku kart płatniczych przygotowana przez The Nilson Report potwierdza niezwykle dynamiczny rozwój chińskich plastików. W 2016 r. na całym świecie wykonano 257 mld transakcji kartami płatniczymi u akceptantów. Wzrost rok do roku wyniósł 13,3 proc.

Chińska organizacja UnionPay z powodzeniem konkuruje z Visą i Mastercardem
Chińska organizacja UnionPay z powodzeniem konkuruje z Visą i Mastercardem (apple.com)

Największy udział w liczbie transakcji miała połączona w czerwcu 2016 r. organizacja Visa – 54,06 proc. Za nią uplasował się Mastercard (24 proc), UnionPay (15 proc.), American Express (7,2 proc.), JCB (3 proc.) i Diners (2,3 proc.). Najbardziej dynamiczny wzrost liczby transakcji odnotowali Chińczycy – wskaźnik ten wzrósł przez rok o 32 proc.

Liczba transakcji dokonanych na świecie kartami organizacji (w mld)
Liczba transakcji dokonanych na świecie kartami organizacji (w mld) (The Nilson Report)

Karty chińskiej organizacji wygenerowały największą część wolumenu transakcjami kartami na świecie ogółem. Na każde wydane 100 dolarów 41 przypada na UnionPay, 35 – na plastiki Visa, a 17 na Mastercard. Eksperci zwracają jednak uwagę, że niektóre z chińskich kart używane są do wysokokwotowych transakcji, m.in. na hurtowych platformach e-commerce czy rynku nieruchomości, co może zaburzać obraz.

Spośród kart płatniczych będących w obiegu na świecie aż 54,9 proc. nosi logo UnionPay. Na drugim miejscu znajduje się Visa (27,6 proc.), a na trzecim  - Mastercard (14,9 proc.). W 2016 r. proporcje zmieniły się na korzyść Chińczyków, amerykańskie organizacje odnotowały niewielkie spadki udziałów.

Kolejnym rynkiem, na którym prym wiodą Chińczycy, są karty debetowe. To na plastiki z tym znakiem przypadła największa część zakupów. Pod względem wolumenu transakcji debetówkami udział UnionPay wyniósł 53 proc. i był wyższy niż łączny wynik Visa (34,4 proc.) i Mastercard (11,7 proc.).  UnionPay oddaje jednak pola Amerykanom na rynku kart kredytowych, gdzie niezagrożoną pozycją cieszy się Visa (35,2 proc. rynku).

Michał Kisiel

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 15 ~hehehe

I tak musi byc - bylo do przewidzenia

1. Visa+MC wylaczyli karty przez "sankcje" ludziom na calym swiecie, jesli byly wydane przez rosyjskie banki (to i tak kit, bo wiele z nich to czesciowo metne off-shory, albo przeciwnicy Putina, cudzoziemcy itd.), zostali BEZ KASY
2. Chiny sa stabilne i wyplacalne grubo ponad wszelkie normy, nie wcinaja sie w "zadymy" polityczne - a tym bardziej ekonomicznie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~Polak

Kiedy będą w Polsce, ja chcieć ?

! Odpowiedz
17 9 ~jaja_jak_berety

jak ty Polak - to nie wolno ci tego chciec >>> to polityczne wrogi >>> PIS zrobi ustawe o dekomunizacji Chin i ukarze Chiny bolesnymi sankcjami

! Odpowiedz
12 14 ~Piotr

Nic tylko się wyprowadzić do Chin. To taki wspaniały kraj jak niegdyś Związek Radziecki. Propaganda też podobna.

! Odpowiedz
7 15 ~zez

byłeś? widziałeś? Czy tylko obejrzałeś jakiś program "dokumentalny" i już uważasz że wszystko wiesz?

! Odpowiedz
5 15 ~obserwator

W Chinach pomimo "podobno komunistycznego ustroju" jest większa wolność gospodarcza niż w USA czy w Europie, więc warto się zastanowić gdzie tak naprawdę jest ten komunizm. Człowiek kupujący np. mieszkanie nie musi się tłumaczyć nikomu z tego skąd ma pieniądze, to jego i już. U nas zrobią jeszcze z Ciebie z tego powodu kryminalistę i zabiorą wszystko. Bandyztyzm w najczystszej postaci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~żwirek_i_muchomorek

polecam pojechać do Chin choćby w celach turystycznych a potem pisać bajki rodem z tvnu, wyborczej i innych mchów i paproci.

! Odpowiedz
1 7 ~Le odpowiada ~obserwator

Do tego Urzędy skarbowe praktycznie nie interesują w ogóle firmy do 100000$ rocznego obrotu ,a paliwa i energię mają nie tylko bez podatków ,ale często dotowane żeby były niskie koszty produkcji..

! Odpowiedz
2 7 ~Icek_Cymbergaj odpowiada ~Le

nie po to Chiny istnieja ca 5500 lat, zeby jak eksperyment UE (pseudo-artystyczne Tytanic)

sypac piasek w tryby ekonomii, wkladac kij w szprychy lub tracic kasiore na gej-parady & co

! Odpowiedz
0 1 ~niePioter odpowiada ~zez

wiesz zez..., ten Piotrek to chyba tylko portesortowy relikt, co to w manifestacyjnych antraktach próbuje jeszcze po forach siać zamęt i obnosi się ze swymi problemami
z doświadczenia uogólnię, że mało który Piotr jest rozgarniety

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil