REKLAMA

Chiński producent gier wprowadza ograniczenia czasowe. Kurs spółki ostro w dół

2017-07-04 22:10
publikacja
2017-07-04 22:10

Jeden z największych koncernów informatycznych w Chinach, Tencent, stracił na wartości 14 mld dolarów, po wprowadzeniu ograniczeń czasowych dla swojej najpopularniejszej gry.

/ FORUM

Gazeta "Renmin Ribao", organ KC Komunistycznej Partii Chin, określiła wydaną przez niego grę online jako "truciznę" dla nastolatków. Krytyce ze stron rządowej gazety poddano grę "Honour of Kings". Korzysta z niej około 200 mln osób, dzięki czemu jest najbardziej popularną grą online świata. Według danych firmy Tencent dziennie aktywnych jest 80 mln graczy. "Średnio co siódmy Chińczyk zna kogoś, kto gra w te grę" - wylicza "Renmin Ribao" w artykule krytykującym grę.

Akcje firmy Tencent błyskawicznie "zanurkowały" na giełdzie w Hongkongu, gdzie firma jest notowana. Kurs spadł o 4 proc. do poziomu 269,20 dolarów hongkońskich, co przełożyło się na łączną stratę 14 mld dolarów całej wartości firmy.

Chińskie media twierdzą, że sytuacja koncernu może się pogarszać, ponieważ krytyka ze strony państwowych mediów nigdy nie oznacza niczego dobrego. "Renmin Ribao" określił "Honour of Kings" jako "truciznę" i "narkotyk" zatruwający życie młodych ludzi. Przypomniano, że pewien 13-latek popełnił samobójstwo, skacząc z budynku, gdy skrzyczano go za zbyt długie granie w tę grę, a 17-latek omal nie poniósł śmierci, doznając martwicy mózgu po 40 godzinach gry non stop. Dziennik przestrzegł Tencent słowami "nie czyńcie złego" i apelem o stawianie na korzyści długoterminowe, a nie na czerpanie maksymalnych zysków kosztem użytkowników.

Firma Tencent już w poniedziałek oznajmiła, że wprowadzi ograniczenia w czasie gry do dwóch godzin dziennie dla użytkowników między 12. a 18. rokiem życia. Młodsi gracze będą mogli korzystać z "Honour of Kings" jedynie godzinę dziennie. Logowanie ma być nieaktywne po godzinie 21. We wtorek na oficjalnym profilu w chińskim komunikatorze społecznościowym WeChat firma poinformowała, że gra została zaprojektowana zgodnie z regulacjami wymaganymi przez rząd.

W pierwszym kwartale br. gra przyniosła firmie 5,5 mld juanów (ok. 809 mln dolarów) przychodów, co stanowiło 43 proc. łącznych przychodów Tencent z gier na smartfony - informuje firma CNG analizująca chiński rynek gier mobilnych. Według informacji firmy App Annie od stycznia do maja br. tytuł przynosił miesięcznie 84 mln dolarów zysków na urządzeniach z systemem iOS.

Rafał Tomański

rto/ az/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
gajowy1
Idąc tym tropem, to trzeba zabronić wszystkich używek, bo zawsze ktoś nadużywa i umiera albo traci rozum (mało jest np. nieletnich alkoholików lub palaczy?).

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki