REKLAMA

Chiński potentat szykuje gigantyczną inwestycję na Węgrzech

Maciej Kalwasiński2022-08-12 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-12 12:00
Chiński potentat szykuje gigantyczną inwestycję na Węgrzech
Chiński potentat szykuje gigantyczną inwestycję na Węgrzech
fot. Andrea Verdelli / / POOL / Reuters

CATL - największy na świecie producent baterii do aut elektrycznych - zamierza zainwestować w fabrykę na Węgrzech do 7,34 mld euro. Byłaby to zdecydowanie największa chińska inwestycja w Europie Środkowej, o wartości większej od wszystkich wcześniejszych chińskich inwestycji bezpośrednich w regionie łącznie. W wyścigu o gigainwestora zza Muru startowała również Polska.

W czerwcu "Puls Biznesu" informował, że wielka chińska inwestycja przeszła Polsce koło nosa, a największy na świecie producent baterii do samochodów elektrycznych zbuduje fabrykę na Węgrzech. Dziś notowana na parkiecie w Shenzhen Contemporary Amperex Technology (CATL) poinformowała w komunikacie giełdowym, że zamierza zainwestować w strefie ekonomicznej w Debreczynie na wschodzie kraju aż do 7,34 mld euro. W maksymalnie 64 miesiące na 221-hektarowej działce ma powstać zakład o możliwościach produkcyjnych przekraczających produkcję koncernu w 2021 r. - fabryka ma wytwarzać baterie o mocy 100 GWh wobec 97 GWh wyprodukowanych przez firmę w ubiegłym roku. Budowa ma ruszyć w tym roku po uzyskaniu odpowiednich zgód.

Szacowana kwota inwestycji jest gigantyczna. Wcześniej mówiono o kwocie rzędu 2 mld euro. Z szacunków Rhodium Group wynika, że wartość wszystkich dotychczasowych chińskich inwestycji bezpośrednich na Węgrzech sięga ok. 3 mld euro. Chińczycy łącznie wydali na przejęcia i tworzenie zakładów w państwach grupy Wyszehradzkiej ok. 7 mld euro - szacują eksperci.

Łączna wartość chińskich inwestycji bezpośrednich w państwach UE w latach 2000-2021 [mld euro] (Rhodium Group)

Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Jakóbowski zwraca uwagę na moment pojawienia się informacji o inwestycji. W czwartek władze Estonii oraz Łotwy zakomunikowały wycofanie się z chińskiej inicjatywy 16+1, stworzonego przez Pekin formatu współpracy ChRL z państwami regionu. Wcześniej na taki krok zdecydowali się Litwini. Nastawienie polityków i społeczeństw Europy Środkowej wobec chińskich władz uległo w ostatnich latach pogorszeniu wraz z rosnącą "asertywnością" Pekinu na arenie międzynarodowej - faktyczną likwidacją częściowej niezależności Hongkongu, życzliwą neutralnością wobec Rosji dokonującej inwazji na Ukrainę, groźbami kierowanymi w stronę Tajwanu czy częstszym wykorzystywaniem narzędzi polityki gospodarczej do karania zagranicznych partnerów. Na tym tle wyróżnia się rząd w Budapeszcie, od kilkunastu lat nieustannie mocno zabiegający o życzliwość chińskich komunistów.

Decyzja CATL o lokalizacji fabryki właśnie na Węgrzech, a nie w innym państwie regionu wyróżniającego się warunkami dla rozwoju elektromobilności i całego sektora motoryzacyjnego, nie musi być oczywiście podyktowana względami politycznymi, lecz głównie finansowymi. Gigainwestorzy oczekują od lokalnych władz sporych ustępstw - milionowych subsydiów czy ulg podatkowych, na które nie wszyscy mogą lub chcą się zgodzić.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak informuje "Puls Biznesu", w 2017 r. SNE Research uznał CATL za największego na świecie producenta baterii do pojazdów elektrycznych i od tego roku koncern utrzymuje pozycję lidera. Spółka ma siedzibę w Ningde w prowincji Fujian, pięć centrów badawczo-rozwojowych (cztery w Chinach, jedno w Monachium) i 10 fabryk (dziewięć w Chinach, jedną w Erfurcie). Produkcja w zakładzie w Niemczech ma ruszyć w tym roku.

Bankier.pl

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (56)

dodaj komentarz
nie_strajkuje
Gdyby inwestycja miała być zrealizowana w Polsce to znowu zaczęłoby się skamlenie opo-zycji jak to gruntu pod nową inwestycje są wykupowane po zaniżonej cenie (np. 140% wartości w przypadku CPK).

I tak źle i tak niedobrze. Nie dogodzisz. Ale taka jest nasza opo-zycja.
bialyjan
W naszym interesie jest inwestowac po Swiecie jest znacznie lepsze jak przyjmowac inwestorow ktorzy robia z nas robotnikow.
Polonia
pikawka
a to juz zalezy od tego jakie to inwestycje beda. Niemcy chetnie przytulili przeciez nasze najlepsze ziemie po PGRach, a to samo robia przeciez amerykanie np w Ukrainie. ludzie nie maja pojecia do kogo nalezy ziemia i co sie pozniej dzieje z tym co na tej ziemii sie produkuje ale wiadomo ze kiedy propaganda wzywa to zalacza sie ludziom a to juz zalezy od tego jakie to inwestycje beda. Niemcy chetnie przytulili przeciez nasze najlepsze ziemie po PGRach, a to samo robia przeciez amerykanie np w Ukrainie. ludzie nie maja pojecia do kogo nalezy ziemia i co sie pozniej dzieje z tym co na tej ziemii sie produkuje ale wiadomo ze kiedy propaganda wzywa to zalacza sie ludziom tryb do odczytu zgodnie z deforma edukacyjna i medialna.
pikawka
patrzac na te wykresy Polska jak zwykle przoduje we wszystkim poza dbaniem o swoje wlasne interesy. tak moralizuje i bronia zachodu, ktory jak widac nie przeszkadza sobie robic srogich interesow podczas gdy my na pokaz wypinamy sie na fabryki Huaweiia w Polsce.
ptokbentoniczny2
Bo polski rząd jest sługusem kapitału z Wall Street. Wszystko co zagraża lub przeszkadza interesom tych panów jest niszczone lub blokowane przez polityków z Wiejskiej (głównie przez Morawieckiego). Gdyby było inaczej Polska już dawno rozwijałaby się znacznie szybciej niż obecnie, a poziom życia mógłby znacząco dogonić kraje zachodnie.
trolley
Widzę że wielcy "geopolitycy" typu trolnia @pstrzezek i inni w komentarzach dywagują nad wielką polityką. Czy ta pseudodyskusja ma odciągnąć uwagę od tego że mocarstwo Rzeczpospolita Kartoflana nie ma czym grzać w zimę? XDXDXDXD Paradne to wszystko.
podatnik-
Kto zdrowy na umyśle robi interesy z Chińską Republiką Ludową?
pikawka
i tym sie wlasnie rozni niewolnicza onuca od normalnego czlowieka. ten drugi pilnuje wlasnego interesu i daje temu pierwszemu robic z siebie frajera na pokaz.
santoriusz
kto zdrowy na umyśle pisze taki komentarz publicznie? Dajesz niebogo wskazówkę służbom medycznym do interwencji.

Powiązane: Polska i Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki