REKLAMA

Chiński WWL chce z ATC Cargo rozpocząć ekspansję w Europie

2018-03-22 17:48
publikacja
2018-03-22 17:48

Chiński operator logistyczny Worldwide Logistics (WWL) chce we współpracy z notowaną na NewConnect spółką ATC Cargo rozpocząć ekspansję w Europie. Docelowo ma powstać silny podmiot na rynku europejskim, jeden z dziesięciu największych graczy na świecie - poinformował prezes WWL Jacky Lim.

ATC Cargo, największy polski kontenerowy operator logistyczny, współpracuje z WWL od wielu lat. Teraz jednak współpraca ma nabrać tempa. W lutym chińska spółka odkupiła od TFI PZU pakiet 7,54 proc. akcji polskiej firmy.

"Polskę traktujemy jako pierwszy etap rozwoju naszej obecności na rynkach europejskich. Nie bez znaczenia jest położenie geopolityczne Polski. Ten kraj ma potencjał, by stać się logistycznym sercem Europy, a my zamierzamy skorzystać z tych możliwości" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes Jacky Lim.

WorldWide Logistics Group to największy chiński prywatny operator logistyczny, z wolumenem ponad 600 tys. TEU obsłużonym w 2017 roku. Grupa ma 45 oddziałów i przedstawicielstw na terenie całego świata, w tym m.in. w Australii, Tajwanie, Indiach, Wietnamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, USA oraz w Turcji.

Działalność WWL obejmuje m.in. międzynarodowy fracht morski, fracht lotniczy, transport kolejowy, logistykę kontraktową, w tym organizację transportu ładunków chemicznych, magazynowanie czy usługi e-commerce obejmujące swoim zasięgiem 160 krajów.

Spółka chce wkrótce zadebiutować na giełdzie w Szanghaju, a środki pozyskane z emisji akcji mają pozwolić na zdynamizowanie działalności w Europie.

"Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków, ale jesteśmy obecni w wielu innych europejskich krajach. Mamy nadzieję wspólnie z ATC Cargo stworzyć platformę, która umożliwi nam rozwój naszej działalności w całej Europie. Chcemy wzmacniać naszą pozycję w tych krajach, w których już obecnie działamy" - powiedział Lim.

"WWL znajduje się w pierwszej dwudziestce operatorów logistycznych na świecie, ale dzięki intensyfikacji działań w Europie planujemy w ciągu kilku najbliższych lat zakwalifikować się do pierwszej dziesiątki" - dodał.

Na pozytywne efekty współpracy z WWL liczy też prezes ATC Cargo Artur Jadeszko.

"Polska jest bardzo rozdrobnionym rynkiem. Jesteśmy liderem polskiej branży logistycznej, ale swój udział szacujemy na zaledwie 5 proc. Jest więc duże pole do rozwoju. Polska to jednak tylko mała część naszej przyszłej aktywności. Chcemy rozwijać się w Europie Centralnej, a także w innych częściach europejskiego rynku" - powiedział Jadeszko.

"Wierzymy, że bliska współpraca między ATC Cargo a WWL pozwoli utworzyć przyczółek do ekspansji na rynki europejskie. Docelowo dzięki tej kooperacji mamy szansę na stworzenie liczącego się gracza na europejskim rynku" - dodał.

Eurostat szacuje, że średni obrót handlowy Państwa Środka ze Starym Kontynentem przekracza 1 mld zł dziennie. W latach 2006-2016 najbardziej wzrósł eksport i import z Chin. Eksport zwiększył się w tym okresie prawie trzykrotnie, a import o 76 proc.

Według danych GUS, w pierwszym półroczu 2017 roku import z Chin do Polski wzrósł o 10,4 proc. do 49,28 mld zł, zaś towary z Chin stanowiły 11,7 proc. naszego krajowego importu. O 19 proc. urósł w tym czasie polski eksport do Państwa Środka, osiągając wartość 12,5 mld zł.

Prezes Jacky Lim nie wyklucza, że w przyszłości WWL zwiększy swój udział w akcjonariacie ATC Cargo.

"Nasz obecny udział w ATC Cargo nie jest duży, będziemy się przyglądać, nie wykluczamy, że w przyszłości się on zwiększy" - powiedział prezes Worldwide Logistics.

W 2017 roku ATC Cargo zanotowała około 190 mln zł przychodów. Spółka obsłużyła blisko 100 tys. TEU (twenty-foot equivalent unit). TEU to jednostka pojemności używana w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp.

"W tym roku znacząco przekroczymy liczbę 100 tys. TEU" - powiedział prezes Jadeszko.

ATC Cargo od 2010 roku notowana jest na rynku NewConnect. Prezes zapowiada, że do końca przyszłego roku spółka chce się przenieść na rynek główny GPW. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki