REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zawirusowana chińska platforma sprzedażowa. Google reaguje

Agata Wojciechowska2023-03-22 07:51redaktor
publikacja
2023-03-22 07:51

Google zawiesił popularną chińską aplikację zakupową Pinduoduo. Nie można jej już znaleźć w sklepie Play, gdyż zawierała złośliwe oprogramowanie i to w niemal wszystkich wersjach aplikacji. Platforma będzie prowadziła dalsze postępowanie. To kolejna chińska platforma po TikToku, która wpada w kłopoty w USA. 

Zawirusowana chińska platforma sprzedażowa. Google reaguje
Zawirusowana chińska platforma sprzedażowa. Google reaguje
fot. madamF / / Shutterstock

- Zawiesiliśmy aplikację ze względów bezpieczeństwa. Prowadzimy postępowanie wyjaśniające - podaje Google w komunikacie cytowanym przez CNN

Wcześniej osoby, które chciały zainstalować Pinduoduo, ale miały włączoną opcję Google Protect były ostrzegane przed złośliwym oprogramowaniem. - Użytkownicy, którzy pobrali złośliwe wersje aplikacji na swoje urządzenia, są ostrzegani i proszeni o odinstalowanie aplikacji - wyjaśnia serwis. 

Z kolei Pinduoduo poinformowało, że Google uprzedził ją o tym ruchu, ale zaznaczył, że aplikacja jest "tymczasowo zawieszona", ponieważ aktualna wersja "nie jest zgodna z zasadami Google". W późniejszym komunikacie właściciel chińskiej aplikacji zdecydowanie odrzucił spekulacje i oskarżenia, jakby zawierała ona złośliwe oprogramowanie. 

Pinduoduo ma być zdolny do ataków malware, a więc zawiera w sobie oprogramowanie, które opracowano w celu kradzieży danych lub uszkodzenia systemów operacyjnych. Może on służyć do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do informacji zawartych w telefonie użytkownika.

Pinduoduo to jedna z najpopularniejszych platform handlowych w Chinach. Ma około 900 mln użytkowników. Zyskał rozgłos przez możliwość tworzenia grup znajomych, które kupują hurtowo dany produkt, a co za tym idzie - mogą wynegocjować atrakcyjną cenę. 

Po sukcesie w Państwie Środka spółka macierzysta PDD, która jest notowana na giełdzie w USA, uruchomiła platformę na rynku w USA, szybko go podbijając. Tylko w zeszłym miesiącu została pobrana 24 mln razy.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
a29
rozumiem, że względy bezpieczeństwa to zapewnienie utrzymania monopolistycznej pozycji big techom amerykańskim
_aj_waj_
Jakoś nie słyszę krzyku chińskiego AppGalery, czy koreańskiego SamsungStore "te aplikacje Amerykańskiego BigTechu zawierają wirusy i śledzą z naruszeniemw tego, co twierdzą".
Albo nie zależy im na bezpieczeństwie, albo do niczego nie mogą się przyczepić.
forfun
chiny trzeba izolować dla dobra reszty świata
innowierca
szybko podbijala rynek USA. To dopiero malware.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki