REKLAMA

Chińczycy testują cyfrowego juana. Są drobne problemy

Michał Kisiel2020-08-19 11:13analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-19 11:13
fot. ImageFlow / Shutterstock

W Chinach trwają testy oficjalnej cyfrowej waluty. Z doniesień tamtejszych mediów wynika jednak, że próby mają na razie niewielki zasięg, a system weryfikacji środków zamienianych na e-juana nie jest gotów na większe obciążenie. Nie jest jeszcze jasne, kiedy nowość zostanie wprowadzona do obiegu.

Za Wielkim Murem trwają zaawansowane prace nad chińską wersją oficjalnego cyfrowego pieniądza (tzw. CBDC, Central Bank Digital Currency – cyfrowa waluta banku centralnego). W zeszłym tygodniu media donosiły, że program pilotażowy zapowiedziany oficjalnie w kwietniu zostanie rozszerzony  o kolejnych kilka regionów (m.in. Pekin i Hong Kong).

18 sierpnia serwis China.org.cn wskazał jednak, że bank centralny pozostaje przy dotychczasowym, ograniczonym podejściu. Aplikacja sprawdzana jest na razie w regionie Shenzhen, Suzhou, Xiong’an, Chengdu oraz na terenach, gdzie rozgrywane będą zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r. Nie wiadomo, czy schemat nazwany DC/EP rzeczywiście zadebiutuje w drugiej połowie tego roku.

W serwisie 21jingjii.com tego samego dnia opublikowano artykuł, który rzuca więcej światła na obecny stan zaawansowania testów. Według cytowanego anonimowego pracownika jednego z banków próby koncentrują się przede wszystkim na transakcjach detalicznych w handlu i usługach gastronomicznych oraz transporcie zbiorowym. Mierzona jest wydajność systemu rozliczeniowego, także w warunkach nagłego wzrostu wolumenu transakcji (stress testy).

Z doniesień serwisu wynika, że schemat przewiduje możliwość przeprowadzania transakcji P2P offline, czyli bezpośrednio pomiędzy użytkownikami bez połączenia z siecią, po zetknięciu ze sobą telefonów komórkowych z zainstalowaną aplikacją portfela. Odpowiadałoby to scenariuszowi przekazania banknotu „z ręki do ręki” w przypadku pieniądza gotówkowego. Jednocześnie bankowiec wspomina o „kontrolowanej anonimowości”, za którą kryje się możliwość śledzenia transakcji przeprowadzanych cyfrowym juanem.

W momencie zasilania cyfrowego portfela środkami przeprowadzana jest, w czasie rzeczywistym, kontrola źródła finansowania transakcji. Zapobieganie praniu pieniędzy może jednak okazać się znacznie trudniejsze, gdy cyfrowy juan stanie się ogólnodostępny – stanowi „wąskie gardło” schematu w obecnym kształcie. Rozmówca serwisu wskazuje, że obecnie banki uczestniczące w pilotażu pracują nad rozwiązaniem problemu śledzenia przepływów i weryfikacji środków trafiających do portfeli za pomocą technologii blockchain. Nie jest jednak przesądzone, czy rozproszony rejestr będzie najbardziej wydajnym mechanizmem.

Przypomnijmy, że cyfrowy pieniądz banku centralnego może występować w różnych formach i mieć różne przeznaczenie. Jedną z opcji jest rachunek w banku centralnym dostępny dla podmiotów spoza sektora finansowego. Inną – cyfrowy token łączący w sobie cechy obecnej gotówki i niektóre charakterystyki nieoficjalnych kryptowalut. Banki centralne na świecie eksperymentują także z tokenami o ograniczonym zastosowaniu, przeznaczonymi do rozliczeń hurtowych na rynku międzybankowym i innych segmentach rynku finansowego. 80 proc. banków centralnych ankietowanych przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych w 2019 r. twierdziło, że pracuje nad podobnymi projektami (badanie nie obejmowało Polski).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ajwaj
Dadza dade
De-dolaryzacja postepuje coraz szybciej. Fake-waluta z pokryciem w wydmuszkach, dlugach, papierze itd. z przekretu w Bretton Woods 1.7.1944 wiednie
np.
""Expobank udzielił pierwszej w Rosji pożyczki zabezpieczonej walutą krypto, transakcja odbyła się 17 sierpnia 2020.
W procesie strukturyzacji
Dadza dade
De-dolaryzacja postepuje coraz szybciej. Fake-waluta z pokryciem w wydmuszkach, dlugach, papierze itd. z przekretu w Bretton Woods 1.7.1944 wiednie
np.
""Expobank udzielił pierwszej w Rosji pożyczki zabezpieczonej walutą krypto, transakcja odbyła się 17 sierpnia 2020.
W procesie strukturyzacji zwróciliśmy uwagę na mechanizm escrow, który dziś w rosyjskim prawie jest najlepszym sposobem na szybkie wywiązanie się z zobowiązań pożyczkodawcy poprzez przeniesienie majątku w postaci zdeponowanych aktywów cyfrowych. Rynek inwestycji tokenizowanych aktywnie rozwija się na całym świecie i ma jest potencjał.
w Rosji można już oficjalnie używać tokenów i kryptowalut do celów zastawów, depozytów lub do innych celów. W tym celu wystarczy określić ich charakter prawny. „W tym przypadku tokeny Waves zostały zdefiniowane jako„ inny majątek ”w rozumieniu art. 128 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej. Stało się to możliwe dzięki przyjęciu w zeszłym roku nowelizacji Kodeksu cywilnego - wyjaśnił.""

Rozliczenia "nie-wolnego" swiata bez dolarów rosna np. Chiny-Rosja spada szybko ponizej 50%
ajwaj
Co by kal-boje nie robili, dolar parzy swiat w rece:

""Afryka-Chiny nie chca dolara, również projekt rezygnacji z dolara na terenie Wspólnoty Niepodległych Państw.
Dolar miał swego czasu ważną pozycję na świecie, z racji rozliczania w nim przez wszystkie kraje transakcji za ropę i z tego powodu związane
Co by kal-boje nie robili, dolar parzy swiat w rece:

""Afryka-Chiny nie chca dolara, również projekt rezygnacji z dolara na terenie Wspólnoty Niepodległych Państw.
Dolar miał swego czasu ważną pozycję na świecie, z racji rozliczania w nim przez wszystkie kraje transakcji za ropę i z tego powodu związane z tym dochody zwane były petrodolarem

Innym pomysłem jest wykorzystanie zamiast dolara, nowej waluty międzynarodowej, np. specjalnie stworzonej""
ruhe
Teraz rozumiecie co oznacza bon turystyczny? To taki test przed wpriwadzeniem FedCoin a potem PisCoin. Taki pieniadz bedzie mial ograniczony termin waznosci zeby wywolywal inflacje i nie pozwalal oszczędzać. Tymczasem w mediach bedzie pompa jaka to gotowka i zloto fizyczne sa zle.
plutarch
Jeśli system odpali na Ali, to trzeba będzie szybko sprzedać dolce. Amen
jas2
To trzeba było zrobić rok temu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki