REKLAMA

Chińczycy stawiają na płatności mobilne

2020-05-04 13:21
publikacja
2020-05-04 13:21

Liczba użytkowników płatności online w Chinach wynosiła w marcu 768 mln, o 168 mln więcej niż pod koniec 2018 roku – podała w poniedziałek państwowa agencja prasowa Xinhua, cytując najnowszy raport Chińskiego Centrum Informacji nt. Internetu (CNNIC).

/ fot. B.Zhou / Shutterstock

Oznacza to, że z płatności sieciowych korzysta ok. 85 proc. spośród 904 mln użytkowników internetu w Chinach – wynika z danych CNNIC.

W 2019 roku pozabankowe instytucje płatnicze przeprowadziły 720 mld transakcji, opiewających łącznie na 250 bln juanów (ok. 35,4 bln USD), co oznacza wzrost odpowiednio o 35,7 i 20,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – przekazała Xinhua.

W ostatnich latach płatności mobilne stały się w Chinach bardzo popularne, zarówno przy zakupach online, jak i w życiu codziennym. Obecnie akceptuje je zdecydowana większość sklepów, taksówek, restauracji, salonów fryzjerskich oraz innych punktów handlowych czy usługowych, szczególnie w dużych miastach.

Komentatorzy zwracają uwagę na rolę mobilnych transakcji bezdotykowych w czasie pandemii koronawirusa. Brak bezpośredniego kontaktu z innymi osobami ani z przekazywaną przez nie gotówką może zmniejszać ryzyko zakażenia patogenem.

Wzrostowi liczby internautów towarzyszy w Chinach zacieśnianie cenzury sieci i kontroli ideologicznej nad obywatelami. W ChRL zablokowany jest m.in. Facebook, Twitter i YouTube, komunikator WhatsApp, a także strony internetowe wielu zagranicznych mediów. Serwisy krajowe są natomiast ściśle kontrolowane przez komunistyczne władze.

Chiny po raz czwarty z rzędu znalazły się na ostatnim miejscu wśród 65 krajów uwzględnionych w rankingu wolności internetu amerykańskiej organizacji pozarządowej Freedom House. W komentarzu do najnowszego zestawienia grupa podkreśliła, że wynik osiągnięty przez ChRL w 2019 roku był najniższy, odkąd ranking jest publikowany.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki