REKLAMA
PIT 2023

Chcesz emeryturę stażową? Możesz nie dostać „trzynastki” i „czternastki”

Marcin Kaźmierczak2023-11-24 09:26redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-24 09:26

Przepisy zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach sugerują, że osoby, które będą pobierały emerytury stażowe. mogą nie otrzymać trzynastej i tym bardziej czternastej emerytury – informuje „Fakt”.

Chcesz emeryturę stażową? Możesz nie dostać „trzynastki” i „czternastki”
Chcesz emeryturę stażową? Możesz nie dostać „trzynastki” i „czternastki”
fot. Paweł Kacperek / / Shutterstock

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach trafił do wykazu prac rządu. Nowelizacja ma polegać na zamieszczeniu w ustawie przepisów o tzw. emeryturach stażowych. Świadczenie ma przysługiwać osobom z okresem składkowym wynoszącym co najmniej 38 lat w przypadku kobiet oraz 43 lata w przypadku mężczyzn, bez względu na ich wiek.

Emerytury stażowe mają trafiać na konta jedynie tych osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą pracować, a nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Ze świadczenia będą mogli korzystać zarówno wpłacający składki do ZUS-u oraz KRUS-u.

Reklama

Problem w tym, że w projekcie nowelizacji znalazły się przepisy, które mogą sugerować, że korzystający z emerytur stażowych nie będą mogli pobierać tzw. trzynastek i czternastek.

Sugerować ma to zapis mówiący, iż „projekt ustawy wyłącza możliwość łączenia świadczeń z systemu emerytalno-rentowego z emeryturą stażową”. Jak zauważa w rozmowie z Radiem Zet dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego, choć „trzynastka” i „czternastka” są powszechnie nazywane emeryturami, to z punktu widzenia przepisów przysługują jedynie osobom, które nabyły prawo do emerytury lub renty.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Cóż ... Pewnie po co dodatkowo coś dawać emerytom po dekadach ich sumiennej, wydajnej, fachowej dochodowej pracy przecież średnia obecnie emerytura wynosi około 3300 brutto!!!!!!!!!!!!!!, więc mają,, kokosy mamonowe zarobione przez dekady pracy niesamowite'' na rynku i gospodarce niby tak od dekad coraz tam godniejsze zarobki Cóż ... Pewnie po co dodatkowo coś dawać emerytom po dekadach ich sumiennej, wydajnej, fachowej dochodowej pracy przecież średnia obecnie emerytura wynosi około 3300 brutto!!!!!!!!!!!!!!, więc mają,, kokosy mamonowe zarobione przez dekady pracy niesamowite'' na rynku i gospodarce niby tak od dekad coraz tam godniejsze zarobki i stawki dla wszystkich??? Kokosy niesamowite szczególnie obecnie w tej sekretnie wysoko dojnej nadal trwającej detalicznej drożyżnie, więc po co jeszcze dawać owe 13.14, po to żeby się zbytnio na nich wszyscy dododatko,, wzbogacili''????????. Brak na to........... więcej słów.
xp32
Czyli nie emerytura stażowa tylko renta - standardowo - nic nowego

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki