"Chcemy żyć, a nie wegetować". Pierwsza rocznica protestów "żółtych kamizelek"

Co najmniej 61 osób zostało aresztowanych, a 1,5 tys. wylegitymowanych w sobotę w trakcie demonstracji, jakie odbyły się w sobotę w różnych miejscach Paryża z okazji pierwszej rocznicy wyjścia na ulicę "żółtych kamizelek".

(fot. Julien Mattia / Reuters)

Na Placu Włoskim w Paryżu zdemolowane zostały centrum handlowe oraz placówka banku HSBC.

Do starć z policją doszło również w rejonie Placu Pigalle oraz Placu de Clichy na północy stolicy, gdzie palono opony. Interweniujący użyli tam gazu łzawiącego. Innych demonstrantów aresztowano w pobliżu Pól Elizejskich i Łuku Triumfalnego.

Policja zabezpiecza restauracje, by manifestanci nie wynosili z nich krzeseł i stołów w celu wznoszenia barykad. W Paryżu zorganizowano trzy manifestacje w różnych częściach miasta mimo formalnego zakazu prefekta policji. Manifestacja zabezpieczane są przez strażaków i tysiące policjantów zmobilizowanych przez ministerstwo spraw wewnętrznych. Przybywa coraz więcej samochodów, karetek i wozów z armatkami wodnymi.

W Paryżu zamknięto kilkadziesiąt stacji metra, wstrzymano ruch na kilku liniach autobusowych i lokalnych pociągach RER.

Demonstranci skandują: „Jesteśmy tutaj, nawet jeśli Macron nie chce”, „Nigdy się nie poddamy”, „Chcemy żyć, a nie wegetować” oraz „Wszystkiego najlepszego”.

W pobliżu Porte de Champerret protestujący próbowali w sobotę rano zablokować obwodnicę Paryża, ale policja udaremniła to.

Nieformalni liderzy oddolnego ruchu społecznego „żółtych kamizelek” zapowiadają 270 manifestacji w całym kraju. W mediach społecznościowych nawołują do mobilizacji podczas „53 aktu protestu”, jak nazywają sobotnie i niedzielne protesty rocznicowe.

Manifestacje zaplanowano w innych dużych miastach, w tym w Bordeaux, Lille, Lyonie, Marsylii, Nantes i Tuluzie. Francuskie służby nie podają na razie, ilu manifestantów demonstruje w całym kraju.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

kast/ dmi/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 tigerbonzo

Macrone powinien wysłać żółte kamizelki do Polski, żeby zobaczyli jak wygląda prawdziwa wegetacja. Szacunek dla resztek Francuzów we Francji, że walczą o swoje i mają gdzieś zadłużone państwo, a nie to co w Polsce gdzie ludzie klepią biedę i nawet palcem nie ruszą żeby coś zmienić i jeszcze głosują na PiS, PO, SLD i PSL...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 15 karbinadel

Brakuje tu jednej istotnej informacji: czego domagają się protestujący. Zapewne dlatego, że oni sami już chyba tego nie wiedzą.

! Odpowiedz
2 6 silvio_gesell

Trudno nie zauważyć, że praktycznie wszyscy protestujący są biali. Nie jestem rasistą, ale nie ma co owijać w bawełnę - tak jak nie da się być cywilizowanym na dwa sposoby, tak jeden system fiskalno-prawny nigdy nie ogarnie miksu cywilizacji, bo różne cywilizacje na jednym terytorium z założenia są ze sobą niekompatybilne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 8 ajwaj

Jesli PISia-PAPa przezywa zadymy w HongKongu, gdzie butelki z benzyna, brukowce, sztangi itd leca na policje > jest jeden ranny czy zabity ,
to trza pisac ile niedaleko we Francji ruch zóltych kamizeli przyniósl ofiar od "demokracyjnej UE" policiji

Pomoge .. A jest to od dokl. roku > 20 000 rannych (w tym ciezko, stale inwalidztwo), 14 zabitych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 16 jkendy

Jest jednak pewna różnica bo we Francji jest demokratyczna władza a w Chinach komunistyczny reżim czyli grupa przestępcza uzurpująca sobie prawo do wiecznego rządzenia.

! Odpowiedz
6 12 and00 odpowiada jkendy

No, dla ofiary to diametralna różnica że oko wybił mu policjant z rozkazami od ministra z demokratycznie wybranej do władzy partii, a nie z komunistycznego nadania

ps
W demokratycznej Francji było dużo więcej zabitych i ciężko rannych niż w totalitarnych Chinach

! Odpowiedz
11 4 ajwaj odpowiada jkendy

malo kumasz :):):
w HongKongu od konca kolonii-dzierzawy 1997 GB do 2047 maja swoje-rózne partie, kapitalizm itd.
ChRL ma gl. wojsko i polityke zagr.
___
znaczy radowal bys sie z utraty oczu (bez renty) we Francji, bo to nie jakies Chiny

! Odpowiedz
7 35 and00

"...zorganizowano trzy manifestacje ... mimo formalnego zakazu prefekta policji ... tysiące policjantów zmobilizowanych przez ministerstwo spraw wewnętrznych. Przybywa coraz więcej samochodów, karetek i wozów z armatkami wodnym"
Oto dojrzała lewicowa demokracja, z bucem Macronem pouczającym nas o wolności

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.