REKLAMA

Chcą stworzyć system bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych

2014-05-13 19:19
publikacja
2014-05-13 19:19

Bronisław Komorowski ma nadzieję, że uda się stworzyć system bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych. Prezydent spotkał się w tej sprawie w Belwederze z szefami samorządów prawniczych: prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej i prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych. Jak mówił później dziennikarzom, nie jest to pierwsza próba rozwiązania tego problemu.

W najbliższą sobotę pod honorowym patronatem prezydenta odbędzie się Dzień Nieodpłatnych Porad Prawnych. Mimo że jest to akcja cykliczna, zdaniem prezydenta, niewystarczająca. "Bardzo bym chciał, żeby ta akcja mogła się przekształcić w rozwiązania systemowe", mówił Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że to jednak będzie wymagać współpracy z rządem i parlamentem.

17 maja do akcji włączy się kilkuset adwokatów w 190 miastach. "To średnio jest około 10-ciu tysięcy bezpłatnych porad prawnych", powiedział prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara. Poinformował, że Dni Nieodpłatnych Porad Prawnych będą organizowane częściej.

Kancelaria Prezydenta przygotowała "Zieloną księgę" w sprawie dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej dla potrzebujących. W dokumencie napisano między innymi, że pomimo licznych starań różnych organizacji oraz akcji społecznej prowadzonej od 1999 roku, nie udało się do tej pory uchwalić ustawy, która by ten problem rozwiązała.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek/kawo

Źródło:IAR
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~anka
Gdyby prawo w naszym państwie było proste i jednoznaczne, żaden "darmowy" (czyli opłacony z kieszeni podatników) system pomocy prawnej nie byłby potrzebny.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki