REKLAMA

Ceny ropy w USA nieco w dół. Inwestorzy analizują komentarze szefa Fed

2021-04-12 08:17
publikacja
2021-04-12 08:17
fot. corlaffra / Shutterstock

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA nieznacznie spadają podczas pierwszej w tym tygodniu sesji. Inwestorzy analizują komentarze szefa Fed Jerome'a Powella - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,11 USD, niżej o 0,35 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 62,72 USD za baryłkę, niżej o 0,37 proc.

Inwestorzy poznali komentarze szefa Fed Jerome'a Powella, który wskazał, że amerykańska gospodarka znajduje się w "punkcie przegięcia" z silniejszym wzrostem i zatrudnieniem dzięki prowadzonej akcji szczepień na COVID-19 i potężnemu wsparciu ze strony polityki monetarnej.

Powell w wywiadzie dla CBS "60 minut" dodał jednak, że głównym ryzykiem jest rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa.

Taka sytuacja dotyczy wielu regionów, w tym części Europy, a także Indii, gdzie kolejna fala zachorowań na koronawirusa przytłacza tamtejszy system opieki zdrowotnej.

Innym ryzykiem pozostaje Iran i losy programu antynuklearnego.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani nadzorując w sobotę uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz oświadczył, że wszystkie działania nuklearne Iranu są pokojowe i nie mają celów militarnych. Potwierdził zaangażowanie Iranu w nierozprzestrzenianie broni jądrowej.

Iran złamał wiele ograniczeń nałożonych przez porozumienie z 2015 r. W odpowiedzi na jego działalność atomową z porozumienia wycofał się w 2018 roku były prezydent USA Donald Trump.

Oba państwa zajęły twarde stanowiska podczas pośrednich rozmów w Wiedniu w ub. tygodniu na temat tego, jak powrócić do porozumienia.

Negocjacje z Iranem mają być kontynuowane w tym tygodniu.

"Podczas, gdy rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa, akcja szczepień na Covid-19 postepuje naprawdę dobrze" - ocenia tymczasem Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

"Myślę, że rynki zbagatelizują krótkoterminowe ryzyka i skoncentrują się na dłuższej perspektywie, a popyt na ropę na pewno wzrośnie" - dodaje.

W ubiegłym tygodniu WTI na NYMEX staniała o 3,5 proc.

aj/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki