REKLAMA

Ceny ropy w USA lekko w górę. OPEC+ liczy na wzrost popytu na rynku

2021-04-28 08:08
publikacja
2021-04-28 08:08
fot. QiuJu Song / Shutterstock

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana w okolicy 63 USD za baryłkę. Producenci z sojuszu OPEC+ oceniają, że gdy zwiększą produkcję ropy, to rynek będzie w stanie zaabsorbować większe ilości tego surowca - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,14 USD, wyżej o 0,33 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 66,65 USD za baryłkę, wyżej o 0,35 proc.

Komitet techniczny OPEC+ ocenił, że sojusz OPEC+ powinien kontynuować realizację planu zwiększenia podaży ropy w ciągu najbliższych 3 miesięcy o 2 mln baryłek dziennie.

Wcześniej komitet ten podwyższył prognozy wzrostu popytu na ropę w 2021 r., zastrzegając jednak, że odradzający się koronawirus w Indiach, Japonii i Brazylii może nieco zakłócić odbudowę zapotrzebowania na ropę.

Następne spotkanie OPEC+ odbędzie się na początku czerwca.

Popyt na ropę w ciągu następnych 6 miesięcy wzrośnie najmocniej w historii, gdyż akcja szczepień na Covid-19 m.in. w Europie nabiera na sile - oceniają analitycy Goldman Sachs Group Inc. i podtrzymują swoją prognozę, że ropa Brent w III kw. osiągnie poziom 80 USD za baryłkę.

"Popyt na rynkach paliw na ropę jeszcze nie powrócił do poziomu sprzed pandemii Covid-19 i widzimy pole do dalszego zacieśniania bilansu dostaw ropy w II połowie roku" - ocenia z kolei Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

Dodaje, że dużym wyzwaniem dla rynków ropy w tej chwili jest stan epidemii koronawirusa w Indiach, które są 3. największym importerem ropy na świecie.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w Nowym Jorku zyskała 1,7 proc., najwięcej od niemal 2 tygodni. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki