REKLAMA

Ceny ropy cały czas rosną

2016-11-21 08:07
publikacja
2016-11-21 08:07

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną, powiększając jeszcze osiągnięte w ub. tygodniu zwyżki o ponad 5 proc. Iran sygnalizuje, że bardzo możliwe jest podpisanie umowy w sprawie cięcia dostaw ropy przez OPEC. Nowe propozycje ma też Irak - podają maklerzy.

fot. / / ingimage

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,35 USD, po zwyżce o 66 centów, czyli 1,4 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 68 centów, czyli 1,5 proc., do 47,54 USD za baryłkę.

Iran jest optymistą co do tego, że kraje OPEC zgodzą się na obniżenie dostaw ropy na rynki paliw.

Minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh ocenił, że jest "wysoce prawdopodobne" osiągnięcie konsensusu przez kraje kartelu co do zmniejszenia produkcji ropy - podała irańska agencja Shana.

Irak zaś zamierza przedstawić nowe propozycje dotyczące wielkości produkcji ropy przez ten kraj - to z kolei stanowisko ministra ropy Iraku Jabbara al-Luaibi, cytowne przez "The Wall Street Journal".

Wcześniej oceniano, że plany OPEC - aby obniżyć produkcję ropy - może nieco skomplikować Iran, który chce produkować więcej ropy, i Irak, który uważa, że powinien być zwolniony z obowiązku obniżenia dostaw swojej ropy, bo jest uwikłany w wojnę z islamskimi bojownikami.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że nie widzi przeszkód, aby OPEC osiągnął jeszcze w tym miesiącu zgodę w sprawie mniejszych dostaw ropy. Dodał, że Rosja jest gotowa zamrozić swoją produkcję ropy na obecnym poziomie.

We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Teraz, podczas listopadowego spotkania producentów ropy, powinno dojść do finalizacji tego postanowienia.

"Na rynkach jest przekonanie, że to może doprowadzić do cięcia produkcji" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sycney.

W ubiegłym tygodniu ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 5,3 proc. (PAP)

aj/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Michal_
Znowu dojdzie do 53 $ i jazda do 42 i tak się będą kółko aż ktoś powie idziemy w górę.
lasekdrugi
hehe, Rosja powiedziała że może zgodzić się na zamrożeniu wydobycia na obecnym poziome-
padłem z wrazenia jaka to "Matka" Rosja jest dobrotliwa:

- tłoczą rekordowe ilości
- nie inwestuja w nowe złoża , które powoli się kończą
- problemy z technologią i embargiem powodują ze mają problemy z utrzymaniem
hehe, Rosja powiedziała że może zgodzić się na zamrożeniu wydobycia na obecnym poziome-
padłem z wrazenia jaka to "Matka" Rosja jest dobrotliwa:

- tłoczą rekordowe ilości
- nie inwestuja w nowe złoża , które powoli się kończą
- problemy z technologią i embargiem powodują ze mają problemy z utrzymaniem ciśnienia w obecnych instalacjach
- wydobycie z kolejnych złóż wymaga miliardów dolarów inwestycji
_ Witner is coming - a to zawsze obniża wydobycie w Rosji ( jest zimno , wiecej awarii - pracownicy pracują mniej wydajnie.

Chcąc nie chcąc za jakiś czas ruscy sami zaczną obniżac produkcję, nie ma siły.
Gdyby Opec miał jaja to by przeczekał i Ruskich i USA które przy każdej zwyżce ponad 50 dol aktywują nowe moce. droga Ropa odeszła do lamusa- elektryki i coraz niższe spalanie robią swoje.
~MacGawer
Warto pamiętać, że ceny gazu z kontraktu jamalskiego (ponad 8 mld m3 rocznie) są indeksowane ceną ropy poprzednich 5-ciu kwartałów. Ponieważ na początku br. mieliśmy dołek cen ropy i od tego czasu ta drożeje (co gorsza wraz z dolarem) podstawa do obliczania ceny gazu też rośnie. Inaczej mówiąc wiosną 2017r spodziewajmy się podwyżek,Warto pamiętać, że ceny gazu z kontraktu jamalskiego (ponad 8 mld m3 rocznie) są indeksowane ceną ropy poprzednich 5-ciu kwartałów. Ponieważ na początku br. mieliśmy dołek cen ropy i od tego czasu ta drożeje (co gorsza wraz z dolarem) podstawa do obliczania ceny gazu też rośnie. Inaczej mówiąc wiosną 2017r spodziewajmy się podwyżek, tanio juz było.
~Obiektywny
Ciekawe kiedy znajdzie się ktoś kto obali w końcu te wszystkie spekulacje, wyliczenia i zlikwiduje dla Świata jedną wielką bańkę spekulacji!!! Maklerzy i analitycy ciągle pieprzą głupoty o wirtualnych pieniądzach, których i tak zwykły śmiertelnik nie widział na oczy. Szkoda słów, kto taki głupi, żeby ciągle wierzyć w te brednie. Ciekawe kiedy znajdzie się ktoś kto obali w końcu te wszystkie spekulacje, wyliczenia i zlikwiduje dla Świata jedną wielką bańkę spekulacji!!! Maklerzy i analitycy ciągle pieprzą głupoty o wirtualnych pieniądzach, których i tak zwykły śmiertelnik nie widział na oczy. Szkoda słów, kto taki głupi, żeby ciągle wierzyć w te brednie. Powinno się zlikwidować te wszystkie sztuczne etaty w agencjach ratingowych, w biurach maklerskich i będzie święty spokój. Opec do likwidacji i nie będzie spekulacji nt ropy.
~dareko
w ubiegłym tygodniu analitycy pisali że paliwa na stacjach będą taniały ( takich anali nie powinno się dopuszczac do głosu , jedyny normalny to szacun - KOLANY)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki