REKLAMA

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie nadal rosną

2021-01-21 09:02
publikacja
2021-01-21 09:02
fot. djshanu / Shutterstock

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są coraz wyższe w reakcji na rynkowy optymizm związany z poprawą prognoz popytu na metale bazowe. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana nieco wyżej wobec 8.044,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,41 proc. do 3,6565 USD za funt.

Pozytywnym nastrojom na rynkach metali sprzyjają nadzieje inwestorów, że wydatki fiskalne w USA ożywią popyt na surowce, w tym metale przemysłowe, i poprawią wyniki finansowe korporacji.

Gracze rynkowi liczą na większe wsparcie amerykańskiej gospodarki pod rządami nowego prezydenta Joe Bidena, który planuje całą "lawinę" zamówień wykonawczych. Przedstawiony przez Bidena w ub. tygodniu plan wsparcia gospodarki USA opiewa na ok. 1,9 biliona USD.

Inwestorzy liczą też na stymulowanie europejskiej i japońskiej gospodarki.

Tymczasem władze Chile ostrzegają, że produkcja miedzi w tym kraju może ucierpieć, jeśli pandemia koronawirusa się przeciągnie.

Kopalnie miedzi w Chile, takie jak Escondida i Codelco, stopniowo przywracają ograniczenia stosowane w początkowej fazie pandemii w celu ochrony załóg pracowniczych w miarę wzrostu wskaźnika infekcji koronawirusem.

"Jeśli pandemia Covid-19 potrwa pół roku, rok, wówczas środki wprowadzone w kopalniach miedzi mogą negatywnie wpłynąć na produkcję" - mówi Joaquin Villarino, przewodniczący chilijskiej Rady Górniczej.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 90 USD, czyli 1 proc., do 8.044,50 USD za tonę. (PAP Biznes)

aj/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki