REKLAMA

Cena ropy w USA najwyższa od 13 miesięcy

2021-02-15 08:13
publikacja
2021-02-15 08:13
fot. QiuJu Song / Shutterstock

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA mocno rośnie - o ponad 2 proc., a surowiec kosztuje najdrożej od 13 miesięcy - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,79 USD, wyżej o 2,22 proc.

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,57 USD za baryłkę, wyżej o 1,83 proc.

Na rynkach wzrosły obawy o dostawy ropy, bo napływ arktycznego powietrza do Teksasu może spowodować "uwięzienie" kilkuset baryłek ropy dziennie, dostarczanych z tego największego obszaru pozyskiwania ropy z łupków w Ameryce.

Ropa może nie dotrzeć do innych części USA ze względu na wywołane silnymi mrozami przestoje w produkcji, zakłócenia w transporcie drogowym i przerwy w dostawach prądu z powodu tych ekstremalnych warunków pogodowych.

"Uścisk arktycznego zimna, do tego dodatkowe cięcia dostaw ropy z Arabii Saudyjskiej i obietnica pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki - to wszystko wspiera ceny ropy" - mówi Vandana Hari, założycielka Vanda Insights.

Prezydent USA Joe Biden podejmuje próby znalezienia dalszego poparcia dla swojego pakietu fiskalnego - o wartości 1,9 bln USD. Biden chce w lutym m.in. zwrócić się do Kongresu o znaczne inwestycje na infrastrukturę, w tym na remonty dróg i naprawy mostów.

"Najpoważniejszym czynnikiem wspierającym notowania ropy jest jednak to, że Covid-19 na poziomie globalnym osłabia się od ponad 4 tygodni" - wskazuje Hari.

WTI na NYMEX w N.Jorku zwyżkowała od początku lutego o około 16 proc. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marxs
"Na rynkach wzrosły obawy o dostawy ropy, bo napływ arktycznego powietrza do Teksasu może spowodować "uwięzienie" kilkuset baryłek ropy dziennie"-kilkuset baryłek ropy dziennie? no mniejsza o to ropa jest droga a będzie kosmicznie droga z jednego powodu bynajmniej nie arktycznego powietrza ale z końca "Na rynkach wzrosły obawy o dostawy ropy, bo napływ arktycznego powietrza do Teksasu może spowodować "uwięzienie" kilkuset baryłek ropy dziennie"-kilkuset baryłek ropy dziennie? no mniejsza o to ropa jest droga a będzie kosmicznie droga z jednego powodu bynajmniej nie arktycznego powietrza ale z końca dostępnych tanich źródeł ropy zostały złoża tylko drogie lub bardzo drogie w wydobyciu już w tym roku w wersji bardzo ale to bardzo optymistycznej litr paliwa po 7-8 zł
ps.gaz ziemny tak samo na maksimach 100 % do góry w ciagu tylko jednego roku
ajwaj_
W zwiazku z ociepleniem klimatu,
dzieja sie rzeczy dziwne i zaskakujace
______________
""Do USA dotarły arktyczne mrozy, a ceny hurtowe gazu i energii elektrycznej w stanach centralnych i południowych poszybowały w "kosmos". W Oklahomie błękitne paliwo stało się 10 tys. razy droższe, a w Teksasie
W zwiazku z ociepleniem klimatu,
dzieja sie rzeczy dziwne i zaskakujace
______________
""Do USA dotarły arktyczne mrozy, a ceny hurtowe gazu i energii elektrycznej w stanach centralnych i południowych poszybowały w "kosmos". W Oklahomie błękitne paliwo stało się 10 tys. razy droższe, a w Teksasie energia elektryczna jest sprzedawana po 5 tys. dolarów za MW. Operator oferuje konsumentom po 100 dolarów, jeśli do poniedziałku zrezygnują ze stałych stawek i przejdą do konkurenta.

Środkowe i południowe stany USA nie były przygotowane na arktyczne mrozy, które nawiedziły kraj, a hurtowe ceny energii elektrycznej i gazu wzrosły tysiące razy.

"Po tym jak ceny ropy WTI w Ameryce Północnej spadły do poziomu 37 dolarów, pomyślałem, że nic innego nie może mnie już spotkać. Ale dzisiejsze ceny fizycznego gazu na regionalnym rynku amerykańskim są nie do pojęcia. Ceny gazu w Oklahomie (OGT) skoczyły do 500 USD za mBtu (17.700 USD za tysiąc stóp sześciennych) i ustabilizowały się na poziomie 377 USD (13.300 USD). Wzrost jest 10,795 razy" - napisał na Twitterze główny korespondent Bloomberga ds. energii Javier Blas. Zaznaczył, że w regionalnym hubie Waha w Zachodnim Teksasie ceny wzrosły do 164 dolarów za mBtu (5,8 tys. dolarów za tysiąc metrów sześciennych).

Ekspert Bloomberga uważa, że powodem gwałtownego wzrostu cen była słabo rozwinięta infrastruktura dostaw gazu w regionach.""
ajwaj_
Dobrze, ze do PISy chociaz w gazie ruszyly zaglowce z USA na ratunek LNG,
choc w gazie bedzie spokój, przyplyna juz wiosna :)
______________
Jak podaje Gas Infrastructure Europe, w niedzielę rano, 14 lutego, magazyny były już zapełnione w 42,65%, czyli 4,86 punktu poniżej średniej pięcioletniej.

Zasoby gazu
Dobrze, ze do PISy chociaz w gazie ruszyly zaglowce z USA na ratunek LNG,
choc w gazie bedzie spokój, przyplyna juz wiosna :)
______________
Jak podaje Gas Infrastructure Europe, w niedzielę rano, 14 lutego, magazyny były już zapełnione w 42,65%, czyli 4,86 punktu poniżej średniej pięcioletniej.

Zasoby gazu w Niemczech (główny rynek gazu w Europie) spadły do 34,17%, w Austrii - do 45,28%, w Czechach - 41,08%, w Polsce - 52,27%, we Francji - do 30,07% (najniższy poziom wśród krajów regionu), na Ukrainie - przekroczyły równik i spadły do 48,64%.

Polskie PGNiG podało, że 8 lutego padł nowy rekord dobowych dostaw gazu do odbiorców na terenie Rzeczpospolitej - 82 mln m sześc. (921 GWh); poprzedni rekord padł ostatnio 18 stycznia (81 mln m sześc., czyli 911 GWh).""

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki