REKLAMA

Cena ropy w USA idzie w dół. Rosną obawy o pandemię COVID-19

2021-07-26 10:02
publikacja
2021-07-26 10:02
Cena ropy w USA idzie w dół. Rosną obawy o pandemię COVID-19
Cena ropy w USA idzie w dół. Rosną obawy o pandemię COVID-19
fot. corlaffra / / Shutterstock

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 71,11 USD, niżej o 1,35 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 73,21 USD za baryłkę, niżej o 1,2 proc.

„W zeszły poniedziałek widzieliśmy nadmierną reakcję na rynku i podobnie jak wszystkie inne korekty techniczne do tej pory, spadek cen ropy zazwyczaj okazywał się krótkotrwały. Łowcy okazji przybyli tłumnie, gdy Brent spadła poniżej 70 USD/b, natomiast zapotrzebowanie gospodarcze na energię wygląda na solidne” – powiedział Howie Lee, ekonomista z OCBC.

W zeszły poniedziałek ropa spadła o 7,5 proc. z obawy, że rozprzestrzenianie się wariantu delta koronawirusa ograniczyłoby konsumpcję i po uzgodnieniu zwiększenia produkcji surowca przez OPEC+ w poprzednią niedzielę.

Jednak liczba przypadków koronawirusa nadal rosła w weekend, a niektóre kraje odnotowują rekordowe dzienne wzrosty i rozszerzają środki blokujące, które mogą spowolnić popyt na ropę. Tajlandia i Wietnam wprowadzają godzinę policyjną w miastach, aby zwalczyć wzrost przypadków COVID-19.

Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej, również odnotowały wzrost przypadków COVID-19, podczas gdy kraj nadal walczy z poważnymi powodziami i tajfunem w środkowej i wschodniej części kraju.

W Chinach wykryto ostatniej doby 76 nowych objawowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od stycznia – ogłosiły w poniedziałek władze. Powiększa się ognisko COVID-19 w Nankinie na wschodzie kraju, gdzie rozpoczęła się druga tura masowych testów przesiewowych.

Dr Anthony Fauci powiedział, że w USA rośnie liczba przypadków COVID-19 z powodu niezaszczepionych Amerykanów i wysoce zakaźnego wariantu delta. "Idziemy w złym kierunku" - dodał, podkreślając, że jest "bardzo sfrustrowany" tą "niepotrzebną sytuacją". Według oficjalnych danych w USA prawie 163 mln ludzi, czyli 49 procent osób jest zaszczepionych.

Na zakończenie czwartkowej sesji na LME miedź wzrosła o 74 USD do 9516 USD za tonę. (PAP Biznes)

kkr/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wtomek
Rosną moje obawy o normalność komentatorów Bankiera. W OPEC musieli by być sami k r e t y n i by pozwolić na pompowanie cen ropy bez umiaru i tym samym wspieraniu opłacalności w elektryki. Jakoś światli analitycy nie widzą w perspektywie kilku lat załamania popytu na ropę, natomiast głośno się rozpisują na temat Rosną moje obawy o normalność komentatorów Bankiera. W OPEC musieli by być sami k r e t y n i by pozwolić na pompowanie cen ropy bez umiaru i tym samym wspieraniu opłacalności w elektryki. Jakoś światli analitycy nie widzą w perspektywie kilku lat załamania popytu na ropę, natomiast głośno się rozpisują na temat świetlanej przyszłości elektryków .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki