REKLAMA

Cena ropy naftowej w USA lekko w dół

2021-01-21 08:22
publikacja
2021-01-21 08:22
fot. Anton Watman / Shutterstock

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana blisko 53 USD za baryłkę, po niewielkim spadku notowań. Na rynkach dominuje pesymizm związany ze spodziewanym słabszym popytem na paliwa na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,20 USD, niżej o 0,21 proc.

Ropa Brent w dostawach na III na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,99 USD za baryłkę, niżej o 0,16 proc.

Popyt na paliwa na świecie może się osłabić w krótkiej perspektywie. Taka sytuacja możliwa jest m.in. w Chinach, gdzie władze apelują do swoich obywateli, aby nie podróżowali w czasie zbliżającej się świątecznej przerwy związanej z początkiem Nowego Roku Księżycowego - ze względu na Covid-19.

W Japonii część kraju znajduje się w strefie stanu wyjątkowego - z powodu pandemii koronawirusa, a kilka europejskich krajów wprowadziło lockdowny i ostrzejsze restrykcje, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-Cov2.

Słabszy popyt na paliwa jest m.in. w USA, gdzie Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy wzrosły w Stanach w ub. tygodniu o 2,56 mln baryłek.

Wzrosły też zapasy benzyny i paliw destylowanych.

Analitycy prognozowali tymczasem spadek zapasów ropy przed publikacją w czwartek oficjalnych danych Departamentu Energii (DoE).

"Na razie globalne rynki ropy już uwzględniły elementy związane z Covid-19, rozprowadzanie szczepionek, zmiany w amerykańskiej administracji i nadzieje na nowy bodziec fiskalny w USA" - wylicza Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"W ciągu najbliższych kilku dni na rynkach ropy nie powinniśmy spodziewać się jakichś poważniejszych szoków cenowych związanych m.in. z działaniami nowej administracji prezydenta Bidena" - dodaje.

Joe Biden nałożył moratorium na dzierżawę ropy naftowej w Arctic National Wildlife Refuge i ponownie dołączył USA do paryskiego porozumienia klimatycznego w ciągu kilku godzin po objęciu w środę urzędu prezydenta.

Formalny powrót USA do paryskiego porozumienia klimatycznego zajmie 30 dni.(PAP Biznes)

aj/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki