REKLAMA
PILNE

Cena – jedyny sposób na młodych palaczy

2021-05-17 06:49
publikacja
2021-05-17 06:49
Cena – jedyny sposób na młodych palaczy
Cena – jedyny sposób na młodych palaczy
fot. Motortion Films / / Shutterstock

Zwiększenie cen papierosów, całkowity zakaz ich reklamy i stosowanie obrazkowych ostrzeżeń to metody, które mogłyby istotnie wpłynąć na zmniejszenie odsetka nastolatków zaczynających palenie - takie są wyniki najnowszych badań, o których w poniedziałek donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Badacze sprawdzali, co mogłoby przyczynić się do zablokowania inicjacji tytoniowej, analizując dane ankietowe od polskich uczniów w wieku 11–18 lat w Polsce. Wniosek: cena.

Przy średniej cenie 11 zł 14 gr za paczkę, oszacowane współczynniki ryzyka wskazują, że wzrost ceny o 10 proc. zmniejszyłby ryzyko rozpoczęcia palenia średnio od 10 proc. do niemal 16 proc. Podobne wyniki uzyskano w badaniach międzynarodowych, m.in. w USA, Wietnamie czy Nigerii.

Analizowano także, jak zakaz reklamy wprowadzony w 1999 r. przełożył się na zachowania potencjalnych palaczy oraz jaki wpływ na to miały wprowadzone cztery lata temu obrazkowe ostrzeżenia. W obu przypadkach przełożyło się to na zmniejszenie odsetka młodych palaczy.

Co ciekawe, jak wskazują badacze, o wiele mniejszy wpływ w Polsce miało ograniczenie liczby miejsc, w których można palić. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że chociaż przepisy antynikotynowe obejmowały biura, bary i restauracje, to miało to niewielki wpływ na młodzież – bowiem są to miejsca, w których ludzie poniżej 18-go roku życia rzadko przebywają.

Badanie powstało na zlecenie Norweskiego Towarzystwa Walki z Rakiem, w ramach partnerstwa z naszym Ministerstwem Zdrowia, przy wykorzystaniu środków funduszy norweskich - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". (PAP)

rud/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (30)

dodaj komentarz
vacarlus
proponuję aby 1 paczka kosztowała 500 złotych :)
harrytracz
Hmmm czujecie to?
Pachnie podwyżką akcyzy na fajki...
Opłata młodzieżowa? Danina zniechęcająca? Składka antynikotynowa? Kaucja zdrowotna?
(BTW ja nie pale bo niezdrowo, ale okazję do podniesienia podatków oni zawsze znajdą)
marianpazdzioch
Wykształceni ludzie odeszli od palenia. Natomiast ciemnota, bidota i inne pisostwo pali, chleje na umór. Nałogi pomagają pielegnować im też nowe zasiłki. Z racji tego, że palenie nie uzależnia tak bardzo jak narkotyki, to wysoka cena dosyć szybko by to ograniczyła. Oczywiście pod warunkiem szczelnej granicy z sowietami,Wykształceni ludzie odeszli od palenia. Natomiast ciemnota, bidota i inne pisostwo pali, chleje na umór. Nałogi pomagają pielegnować im też nowe zasiłki. Z racji tego, że palenie nie uzależnia tak bardzo jak narkotyki, to wysoka cena dosyć szybko by to ograniczyła. Oczywiście pod warunkiem szczelnej granicy z sowietami, co jak wiadomo jest mrzonką.
stachsgh
Będą palić na tzw. Sępa, czyli poczęstuj. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
pdox
Nikotyna uzależnia dużo silniej, niż marijuana, natomiast istotną różnicą jest akcyza.
piotr76
Właśnie nikotyna jest jedną z silniej uzależniających fizycznie substancji.
broiniac odpowiada stachsgh
Cudzesy najlepsze.
itso_agresja_indukowana
ścigać i zamykać producentów morderczej trucizny !!!
zenonn
Scigać i zabijać beneficjentów ceny papierosów.
Główny składnik ceny to podatki.
demeryt_69
Takie są wyniki najnowszych badań? Szanujcie swoich czytelników - kraje skandynawskie oraz Kanada wprowadziły ceny zaporowe dobrze ponad 20 lat temu na podstawie dokładnie tych samych obserwacji.

PS. Ciekawe ile zapłacono za te Wolskie 'badania' :)

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki