REKLAMA

Carrefour nie zostanie przejęty przez kanadyjski koncern. Francja zablokowała negocjacje

2021-01-18 15:02
publikacja
2021-01-18 15:02
Carrefour nie zostanie przejęty przez kanadyjski koncern. Francja zablokowała negocjacje
Carrefour nie zostanie przejęty przez kanadyjski koncern. Francja zablokowała negocjacje
fot. Stephane Mahe / / FORUM

Nie dojdzie do przejęcia francuskiej sieci detalicznej Carrefour przez kanadyjską grupę Couche-Tard. Minister gospodarki Bruno Le Maire skutecznie zablokował negocjowane przejęcie – informują w poniedziałek dzienniki „Le Monde” i „Liberation”, powołując się na źródła w ministerstwie gospodarki.

W sobotę rano Bloomberg i Reuters podały, że Couche-Tard zrezygnował z zakupu Carrefoura. Nie ma jednak oficjalnego komunikatu ze strony sieci Carrefour na ten temat. Przewodnicząca Krajowej Federacji Związków Rolników (FNSEA) Christine Lambert skomentowała zablokowanie transakcji: „To całkiem normalne, że Carrefour, z 20-procentowym udziałem w dystrybucję żywności we Francji, jest uważany za strategiczny. Nie będziemy hubem dla importu żywności do Kanady”.

"Rząd Francji jasno i ostatecznie sprzeciwia się przejęciu sieci Carrefour przez kanadyjską grupę Couche-Tard" - powiedział w piątek rano w telewizji BFM TV minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Takie stanowisko uzasadniał troską o bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

"Moja odpowiedź jest niezwykle jasna: nie popieramy tej umowy. +Nie+ jest uprzejme, ale jasne i ostateczne" - mówił minister. "Ten kryzys zdrowotny nauczył nas jednego: bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne" - podkreślił Le Maire. Dodał, że jest to sprawa strategiczna dla państwa.

Informacja o propozycji przejęcia sieci francuskich supermarketów przez mało znany we Francji kanadyjski koncern z silną pozycją na rynku kanadyjskim pojawiła się w środę i natychmiast spowodowała 12 proc. spadek akcji Alimentation Couche-Tard.

Założyciel kanadyjskiej sieci Alain Bouchard przyleciał w piątek do Paryża i spotkał się po południu z ministrem Le Maire'em, by przekonać go do transakcji. Jak podają francuskie dzienniki, nie tylko nie udało mu się przekonać Le Maire’a do transakcji, ale wręcz utwierdził francuskiego ministra w jego sprzeciwie po tym, jak Kanadyjczyk nalegał na redukcję kosztów Carrefoura oraz na utworzenie centralnego działu zakupów.

Le Maire miał kontaktować się w sprawie transakcji również z ministrem gospodarki Quebecu Pierre'em Fitzgibbonem. „Le Monde” podaje też, że w sprawie fuzji i przejęć zaplanowano rozmowę premiera Kanady Justina Trudeau z prezydentem Emmanuelem Macronen.

„Dla mnie sprzeciw ministra wobec projektu, którego warunki nie są nawet znane, jest całkowicie nielegalny” - stwierdził kanadyjski prawnik Pierre-Olivier Savoie z firmy Savoie Laporte, który brał udział w negocjacjach w sprawie umowy gospodarczo-handlowej między Unią Europejską a Kanadą podpisaną w 2016 r. Według niego Francja musi działać w „dobrej wierze”, czego nie czyni, blokując transakcję.

„Ci, którzy krytykują interwencjonizm państwowy, są bardzo szczęśliwi, gdy państwa gwarantują pożyczki dla firm i finansują postojowe” – dziwi się anonimowy pracownik francuskiego ministerstwa gospodarki, komentując blokadę zakupu Carrefoura.

Dziennik „Liberation” pisze, że podczas spotkania Le Maire miał zaproponować kanadyjskiemu szefowi grupy powrót do negocjacji po wyborach prezydenckich we Francji w 2022 r. Minister gospodarki miał - według tego dziennika - konsultować ewentualne przejęcie Carrefoura z sekretarzem generalnym Pałacu Elizejskiego Alexisem Kohlerem.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (22)

dodaj komentarz
qwertas
Przecież kapitał nie ma narodowości. Społemy trzeba było sprzedać lub zamknąć. Wpuścić francuskie i niemieckie markety. Aaa to we Francji protekcyjne podchodzą do własnego handlu detalicznego i nie wysprzedali handlu w obcy kapitał?! To Ci dopiero. Co na to Balcerowicz z Lewandowskim?
jes
Uwielbiam pisowskich trolli, którzy nie pamiętają ile i jakie polskie firmy były sprzedane za czasów jak Kaczyńscy byli ministrami :)
jes
Jak Francuzi kupować to dobrze, jak Francuzów kupować to źle !!!
takeda83
"Takie stanowisko uzasadniał troską o bezpieczeństwo żywnościowe kraju." "Ten kryzys zdrowotny nauczył nas jednego: bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne" - podkreślił Le Maire
Ile prawdy w tych paru zdaniach ujrzało światło dzienne może odnieśmy to samo do stoczni, kopalń, czy innych branż gospodarki tylko
"Takie stanowisko uzasadniał troską o bezpieczeństwo żywnościowe kraju." "Ten kryzys zdrowotny nauczył nas jednego: bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne" - podkreślił Le Maire
Ile prawdy w tych paru zdaniach ujrzało światło dzienne może odnieśmy to samo do stoczni, kopalń, czy innych branż gospodarki tylko sprzedajne okrągłostołowe mendy zapewne nie chcą tego słuchać będąc na smyczy makreli uni socjalistycznych kalifatów europejskich
jes
Jakbyś sprzedajna mendo zauważył to Carrefour nie przynosił takich strat jak nasze kopalnie, dotowane od lat 50tych.
jas2 odpowiada jes
Zysk czy strata to tylko nic nie znaczący zapis komputerowy.

Gdyby nie kopalnie to zamarzłbyś na śmierć w czasie mrozów.
Możemy odejść od węgla ale to wymaga ogromnych inwestycji i 20 lat.
dlaczego_nie odpowiada jas2
Buchacha... to otwórz firmę i przynoś straty zobaczymy ile pociqgniesz
1pepe
Angela wyśle Donka i resztę PO-wskich fachowców do Francji i szybko zrozumieją, że najlepszym rozwiązaniem jest oddanie Carrefoura za 15% wartości firmie niemieckiej.
Za kilka lat również fachowcy z PO, kumple Donka zostaną figurami w strukturach UE z wizją 80 tys. zł emerytury miesięcznie. Proste!
jes
A potem pojadą pisowcy i nauczą ich jak odkupić banki 4x drożej niż są notowane na giełdzie i jak skutecznie kupować respiratory za miliony na podstawie faktury spisanej na kartce ze szkolnego zeszytu.
talmud
tylko w "tu spocznij" sprzedawczki posprzedawali wszystko żeby w nagrodę zostać namiestnikami kolonii.....aaa "wolny rynek".
.aaaa ."demokracja".......LMAO

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki