REKLAMA

Carpathia Capital debiutuje na NewConnect

2019-09-17 08:00
publikacja
2019-09-17 08:00
Carpathia Capital debiutuje na NewConnect
Carpathia Capital debiutuje na NewConnect
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Spółka notowana na rumuńskiej giełdzie przechodzi na rynek NewConnect. To pierwszy taki przypadek w historii.

We wtorek 17 września na rynku NewConnect zadebiutuje Carpathia Capital, fundusz venture capital/private equity. Do obrotu trafi 300 tys. akcji serii E, których cena emisyjna wyniosła 2,50 zł, co daje wycenę na poziomie około 12 mln złotych. Będzie to 381. spółka notowana na NewConnect oraz 10. debiut na tym rynku w 2019 roku. 

Carpathia Capital prowadzi działalność inwestycyjną zbliżoną charakterem do funduszy preIPO, tj. inwestujących w podmioty zamierzające upublicznić swoje papiery wartościowe w zorganizowanym systemie obrotu lub będącym w trakcie procedury wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu na obszarze Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.

Planowane inwestycje mają obejmować wzrostowe spółki, w tym o innowacyjnym charakterze, należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Z uwagi na wartość posiadanych środków spółka będzie dokonywać inwestycji na poziomie do miliona złotych w jedno przedsięwzięcie. Dodatkowo spółki portfelowe będą pozyskiwały kapitał w ramach ofert pre-IPO poprzedzających debiut na rynku zorganizowanym.

Po pierwszym półroczu 2019 roku Carpathia Capital miała 1,6 mln zł EBIT oraz 1,3 mln zł zysku netto. Na koniec roku 2018 wartość portfela inwestycyjnego spółki wyniosła 6,2 mln zł przy środkach dostępnych do zainwestowania na poziomie 2,82 mln zł.

Spółka notowana na rumuńskiej giełdzie

Carpathia Capital SA jest pierwszą polską spółką notowaną na rynku alternatywnym AeRO prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Bukareszcie. Fundusz jest obecny na rumuńskim odpowiedniku NewConnect od 2015 roku, a w ciągu ostatnich trzech lat jego akcje przyniosły inwestorom 8 proc. straty.

Jak podaje spółka, z uwagi na brak bezpośredniego połączenia operacyjnego pomiędzy depozytami (KDPW oraz Depozitarul Central), nie jest możliwe wprowadzenie akcji serii B, B2, B3, C, D, notowanych na rynku AeRO, do obrotu w Polsce na zasadzie dual listingu. Jeżeli taka możliwość pojawi się, zamiarem jest podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia tych akcji do obrotu na rynku NewConnect. Jednocześnie spółka nie przewiduje wprowadzenia akcji serii E do obrotu na rynku AeRO.

Największym udziałowcem jest spółka z GPW

Głównym akcjonariuszem spółki Carpathia Capital, z udziałem w głosach na poziomie 39,5 proc., jest notowane na polskiej giełdzie INC. Podmioty te łączy także osoba Pawła Śliwińskiego, który w obydwu spółkach sprawuje funkcję prezesa zarządu. Akcje INC nie były jak dotąd dobrą inwestycją, a od debiutu w lipcu 2006 roku potaniały o ponad 97 proc.

fot. / / Bankier.pl

W roku 2018 Grupa Kapitałowa INC osiągnęła stratę na poziomie 4,5 mln zł. Decydujący wpływ na wyniki spółki miała wycena posiadanych akcji spółek notowanych w obrocie zorganizowanym na rynku NewConnect i rynku regulowanym. Strata z aktualizacji tych aktywów za 2018 r. wyniosła 4,76 tys. zł. INC zanotowało tym samym już trzeci rok z rzędu ze stratą netto.

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki