REKLAMA

Caritas Polska zebrała 3 mln zł na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji

2021-02-25 13:09
publikacja
2021-02-25 13:09
Twitter

Ponad 3 mln zł zebrała Caritas Polska na rzecz poszkodowanych w grudniowym trzęsieniu ziemi w Chorwacji. Dzięki tym pieniądzom zostaną zakupione m.in. kontenery noclegowe dla osób, które straciły dach nad głową.

W ramach tej kwoty są środki uruchomione przez Caritas Polska zaraz po tragedii, wpłaty na konto organizacji oraz wpływy z charytatywnych SMS-ów i ze zbiórki przeprowadzonej pod kościołami w całej Polsce po apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który ogłosił niedzielę 24 stycznia "Dniem solidarności z Chorwacją" - podała Caritas Polska w komunikacie przekazanym PAP w czwartek.

Jak podała chorwacka Caritas - "do końca stycznia skontrolowano blisko 60 proc. budynków w rejonie dotkniętym skutkami trzęsienia ziemi, do którego doszło 29 grudnia. Na 26 tys. skontrolowanych domów 3,1 tys. wymagało rozbiórki, 5,3 tys. gruntownych napraw, a 15,8 tys. doświadczyło drobniejszych uszkodzeń. Około jednej trzeciej ludności obszaru, który ucierpiał na skutek wstrząsów, opuściło swoje domy tymczasowo lub na stałe".

Wskazano, że "do najpilniejszych potrzeb, oprócz dostarczenia poszkodowanym wsparcia rzeczowego, w tym żywności i wody, ubrań i butów, podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, a także grzejników, mebli i materiałów budowlanych, było zapewnienie im dachu nad głową".

Poinformowano, że Caritas Chorwacja dostarcza kontenery mieszkalne potrzebującym ich rodzinom w rejonie obejmującym miasta Petrinja, Sisak i Glina. "W nich będą mogli mieszkać do czasu, aż zostaną odbudowane ich domy. Ludzie przeżyli tu katastrofę, ale chcą pozostać na rodzinnej ziemi, a my – ludzie, Kościół – musimy im w tym pomóc" – wyjaśnia dyrektor Caritas Chorwacji Fabijan Svalina.

Na zakup takich właśnie tymczasowych obiektów mieszkalnych przeznaczone będą środki, które chorwackiej Caritas przekazują siostrzane organizacje z innych krajów, w tym z Polski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
grab
A może tak skupili by się na pomocy Polakom jak WOŚP?

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki