REKLAMA
PIT 2023

Spółki energetyczne zanurkowały po wypowiedzi premiera Morawieckiego

2022-11-07 10:56, akt.2022-11-07 17:05
publikacja
2022-11-07 10:56
aktualizacja
2022-11-07 17:05

Jeszcze rano polskie spółki energetyczne notowane na GPW mocno rosły, ale wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego strąciła je wyraźnie pod kreskę.

Spółki energetyczne zanurkowały po wypowiedzi premiera Morawieckiego
Spółki energetyczne zanurkowały po wypowiedzi premiera Morawieckiego
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Mechanizmy zamrażania cen energii mają prowadzić do tego, aby w 2023 r. zyski netto spółek energetycznych i wydobywczych były tylko nieco wyższe od zera - oświadczył Mateusz Morawiecki.

"Zyski spółek Skarbu Państwa są dziś wysokie i na tym polega zmiana sposobu kształtowania cen, aby zysk netto był niewielki, bo ten zysk pokrywa wszystkie koszty" - mówił Morawiecki na forum Rady Dialogu Społecznego. "Ja jestem za tym, żeby te spółki miały pokryte koszty, ale żeby zysk był minimalny" - dodał. Jak zaznaczył, jedną z metod osiągnięcia tego celu, obok mechanizmu zamrożenia cen energii, jest ograniczenie inwestycji do niezbędnych. "Nie będę żałował obrotu, dystrybucji, wytwarzania, ten sektor musi się zamknąć zyskiem zero plus" - podkreślał szef rządu.

Odnosząc się do pytań o wzrost krajowego wydobycia węgla Morawiecki stwierdził, że do końca roku rząd przedstawi plan inwestycyjnych dla górnictwa, ale zastrzegł, że chodzi przede wszystkim o inwestycje krótkoterminowe na niewielką skalę, które nie dadzą wielkiego efektu, jeśli chodzi o wzrost wydobycia. Jak tłumaczył, wielkie inwestycje w górnictwie są bardzo kosztowne i długotrwałe, i nie ma żadnej gwarancji, że po zakończeniu, taka inwestycja nadal będzie opłacalna, czy nie będziemy mieli wtedy do czynienia ze spadkiem cen węgla na rynku. Jak zaznaczył, spółki - które na polecenie rządu importują węgiel - raportują, że na światowych rynkach ceny spadają.

Jego zdaniem, zyski spółek Skarbu Państwa, w tym energetycznych i górniczych, obecnie są wysokie i na tym polega zmiana modelu kształtowania cen, aby te zyski nie były tak wysokie.

"Ja się opowiadam na ten dramatycznie ciężki 2023 rok za zyskiem netto zero plus" - powiedział Morawiecki.

"Dyskutowaliśmy na ten temat z panią minister Moskwą, panem wicepremierem Sasinem. Widzę zrozumienie po stronie nadzoru, ministerstwo rozumie, że zyski spółek powinny być ograniczane do niezbędnego minimum" - dodał. 

Rano cena akcji PGE rosła o ponad 5 proc., natomiast po wypowiedzi premiera Morawieckiego walory osunęły się przeszło 3 proc. poniżej kreski. Podobnie zachowały się walory Tauronu, które zyskiwały blisko 5 proc., ale po 11 traciły już ponad 3 proc. Również Enea zniżkowała o przeszło 3 proc. wobec wzrostów o blisko 4 proc. przed wystąpieniem szefa rządu. Poniedziałek Enea zamknęła przeszło 9 proc. na minusie, Tauron: niespełna 8 proc., a PGE: blisko 7 proc. O niemal 4 proc. spadły notowania Orlenu i JSW.

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Morawiecki: Tania energia i niskie stopy proc. to już przeszłość

"Żyjemy w absolutnie epokowym momencie, kiedy niskie ceny energii i niskie ceny kosztu pieniądza, czyli niskie stopy procentowe, prawdopodobnie na dłuższy czas odeszły w przeszłość. Dziś musimy my, Polacy, a także cała Europa i praktycznie cały świat borykać się z bardzo wysokimi cenami energii i z bardzo wysokimi kosztami finansowymi" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jego zdaniem to wszystko przekłada się na inflację, na wyższe ceny energii przedsiębiorstw i w związku z tym na wyższe koszty produkcji usług i produktów naszych przedsiębiorców. Szef rządu wskazał, że rząd stara się działać tak, by z jednej strony nie doprowadzić do wzrostu bezrobocia, a z drugiej strony zdusić inflację.

"Dzisiaj nie mamy do czynienia z normalnymi czasami. Dzisiaj mamy do czynienia z ekstraordynaryjnymi, nadzwyczajnymi czasami i te nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych rozwiązań legislacyjnych. Dlatego przynajmniej na okres przejściowy, do czasu uspokojenie cen, wdrożyliśmy te ostatnie regulacje energetyczne, które pozwoliły nam już dzisiaj na wprowadzenie mechanizmów cenowych dużo bardziej akceptowalnych. Bo ciągle to są wysokie ceny, ale dużo bardziej akceptowalne niż te, które były proponowane przez spółki energetyczne" - tłumaczył Morawiecki.

PAP/A.Oksiuta, E.Wesołowska/ amac/ map/ ana/ wkr/ drag/BPL

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (77)

dodaj komentarz
anty12
Delfin Morawiecki na wylocie sabotazuje kartofla i Sasina :). Piękne.
ministerprawdy
Tym powinna się zająć jakaś komisja śledcza - dziwaczne wypowiedzi Morawieckiego i jego ministrów wpływają na gwałtowne ruchy giełdowe - ten kto wie co powiedzą może dużo na tym zarabiać. To nie może być przypadek!
aleks__
Za tydzień zrobi tak jak sasin z 50% podatkiem że jednak nic z tego nie będzie a kto miał zarobić na szortach to zarobił. Będzie odsyp komu trzeba i zainteresowanych obejmie ustawa bezkarność plus. Trybunał Przyłębskiej orzeknie że wszystko jest lege artis i temat załatwiony wszyscy czyści jak łza.
iluminata_4
PiS musi wykonywać rozkazy przełożonych z New York.

To tak samo jak Donek i platformersi są na pasku Niemiec.
od_redakcji
Chłopak Morawiecki już wyjaśnił skąd będziemy brali Uran, i po ile jak nawet USA skubie od Rosji. Znaczy rosyjski Uran będziemy kupowali z USA?
od_redakcji
Morawiecki pewnie ten uran do tych elektrowni będzie rozszczepiał siekierą?
milky_on
Moravietzki z obligami i szortem na WIG20 ?
zosia3005
Mówiłam wielokrotnie - spółki SP nie powinny być w obrocie giełdowym , bo rząd nieustannie narusza zakazy insajderskie i nikt mu nic nie zrobi. Mało tego zmusza fundusze emerytalne ( OFE , PPK i inne ) do inwestowania w te spółki na które ma bezpośredni wpływ - TO CHORE !
tomasz686
Czy jest tu jakiś prawnik?
Z tego co widać, ta informacja miała olbrzymi wpływ na kształtowanie się kursów akcji wybranych podmiotów - czy zatem nie powinna iść jakimiś oficjalnymi ścieżkami komunikacji giełdowej?
Wiem, że nie dotyczy to "konkretnej" spółki, ale chyba chyba nie trzeba mówić "Orlen" kiedy
Czy jest tu jakiś prawnik?
Z tego co widać, ta informacja miała olbrzymi wpływ na kształtowanie się kursów akcji wybranych podmiotów - czy zatem nie powinna iść jakimiś oficjalnymi ścieżkami komunikacji giełdowej?
Wiem, że nie dotyczy to "konkretnej" spółki, ale chyba chyba nie trzeba mówić "Orlen" kiedy mówi się o największej, polskiej sieci dystrybucji paliwa do samochodów pod czerwonym szyldem?
Czy Morawiecki - jako przedstawiciel udziałowca większościowego spółek energetycznych - nie złamał prawa swoją durną wypowiedzią?
iluminata_4
Jakie prawo w Polsce?
W neokolinii prawo dyktuje przełożony z Nowego Yorku, a nie jakiś tam Morawiecki, Jarek, czy inny leszcz wcale nie potężniejszy od zwykłego obywatela.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki