Cały projekt w jednym wniosku. Nowy mechanizm ubiegania się o unijne fundusze

2022-07-25 13:00
publikacja
2022-07-25 13:00
Cały projekt w jednym wniosku. Nowy mechanizm ubiegania się o unijne fundusze
Cały projekt w jednym wniosku. Nowy mechanizm ubiegania się o unijne fundusze
fot. SeventyFour / / Shutterstock

Pierwsze konkursy z nowego rozdania Funduszy Europejskich ruszą już pod koniec 2022 roku. Przedsiębiorcy ubiegający się o unijne środki mogą liczyć na szereg nowych rozwiązań, które znacznie ułatwią i przyspieszą cały proces. Kto może skorzystać z dofinansowania i czym są projekty modułowe? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Najszybciej, bo już pod koniec tego roku, ruszą konkursy dla przedsiębiorców – zarówno dla dużych podmiotów, jak i mikro-, małych oraz średnich firm. Zgodnie z nowymi założeniami wniosków o unijne środki nie trzeba już będzie kierować do kilku różnych instytucji – ich liczba została bowiem zredukowana do dwóch. Co więcej, konkursy potrwają przez cały rok, dzięki czemu to przedsiębiorca zdecyduje, w którym momencie przystąpi do naboru.

MŚP będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów w Agencji Rozwoju Przemysłu. Duże firmy, ale również małe przedsiębiorstwa skupione w konsorcjach np. z organizacjami badawczymi – w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

– Myśląc o uproszczeniu procesu ubiegania się o dofinansowanie, zbudowaliśmy zupełnie inaczej tzw. pierwszy priorytet w programie. Odeszliśmy od dzielenia go na działania, które były wdrażane przez różne instytucje, co powodowało, że przedsiębiorca był zmuszony orientować się w długiej liście formalności i terminów – tłumaczyła w webinarze „Co nas czeka w nowej perspektywie UE?” Patrycja Zeszutek, zastępca dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w MFiPR. Całe nagranie można obejrzeć »tutaj

Projekty modułowe to większa elastyczność dla przedsiębiorców. Na czym polega to rozwiązanie?

W ramach kolejnego rozdania unijnych funduszy konkursy będą prowadzone w zupełnie nowej formule projektów modułowych. Pozwolą one właścicielom firm precyzyjnie określić, na które działania zamierzają przeznaczyć otrzymane dofinansowanie. Co bardzo istotne, będą oni mogli to zrobić w ramach pojedynczego wniosku skierowanego do jednej ze wspomnianych wcześniej instytucji. A to w efekcie skróci czas potrzebny na implementację i zapewni płynniejsze finansowanie.  

Moduły podzielono na obowiązkowe i fakultatywne. W projekcie trzeba będzie uwzględnić przynajmniej jeden z dwóch modułów obligatoryjnych, tj.: przeprowadzenie prac B+R i wdrożenie wyników prac B+R.

Natomiast fundusze przewidziane w modułach fakultatywnych będzie można przeznaczyć na:

  • tworzenie i rozwój centrów badawczo-rozwojowych,
  • cyfryzację, (np. unowocześnienie procesu produkcji w oparciu o big data, Internet rzeczy, cyberbezpieczeństwo),
  • zazielenienie (rozwiązania umożliwiające recykling odpadów, zastępowanie lub zmniejszanie substancji szkodliwych w produktach),
  • internacjonalizacja (komercjalizacja prac B+R za granicą, międzynarodowa promocja produktów i usług),
  • szkolenia i poszerzanie wiedzy i umiejętności w obszarze transformacji w kierunku przemysłu 4.0, zarządzania innowacjami, obsługi infrastruktury badawczej.

W przypadku modułów fakultatywnych nie obowiązują żadne limity ilościowe. Oznacza to, że po wskazaniu modułu obligatoryjnego możemy dowolnie dobrać do niego od jednego do pięciu modułów fakultatywnych. 

– To takie „menu”, z którego przedsiębiorca może sobie wybrać te moduły, które są w jego ocenie najbardziej potrzebne i wynikają ze strategii rozwoju firmy na danym etapie. Stawiamy więc na elastyczność – podkreśla Zeszutek. 

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki