REKLAMA

CDRL zwiększył kwotę odpisu aktualizującego wartość należności od spółki rosyjskiej

2022-10-06 10:50
publikacja
2022-10-06 10:50

CDRL zdecydował o objęciu odpisem aktualizującym wartość pozostałych należności od spółki CDRL RUS w kwocie 3 mln zł. Spółka podjęła także decyzję o utworzeniu odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu pożyczek udzielonych tej spółce. Szacowana kwota tego odpisu to 1,8 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

CDRL zwiększył kwotę odpisu aktualizującego wartość należności od spółki rosyjskiej
CDRL zwiększył kwotę odpisu aktualizującego wartość należności od spółki rosyjskiej
fot. Robson90 / / Shutterstock

"Zarząd spółki CDRL (...) podjął decyzję o objęciu odpisem aktualizującym wartość pozostałych należności od spółki CDRL RUS z tytułu współpracy handlowej w kwocie 3 mln zł, a także o utworzeniu odpisu aktualizującego wartość należności z tyt. pożyczek udzielonych tej spółce - szacowana kwota odpisu to 1,8 mln zł, co stanowi należność główną 350 tys. dolarów amerykańskich w przeliczeniu na złotówki wg kursu z dnia dokonania odpisu powiększoną o należne odsetki" - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że łączna szacowana wartość odpisów aktualizujących związanych z jej działalnością na rynku rosyjskim wyniesie na koniec III kwartału 2022 r. 13,8 mln zł w odniesieniu do należności i 1,8 mln zł w odniesieniu do udzielonych pożyczek.

"Po wyczerpaniu możliwości ustalenia precyzyjnego terminu spłaty należności oraz na podstawie przyjętej polityki rachunkowości emitent podjął decyzję o dokonaniu odpisów aktualizujących całą wartość należności i pożyczek należnych od CDRL RUS z uwagi na okres przeterminowania istotnej części należności. Jednocześnie, w miarę upływu czasu, prawdopodobieństwo odzyskania należności będzie maleć, wobec pogłębiającej się recesji gospodarczej skutkującej pogarszaniem się warunków prowadzenia działalności na terenie Rosji" - czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że wpływ dokonanych odpisów aktualizujących może mieć wpływ na jednostkowe i skonsolidowane wyniki finansowe za III kwartał 2022 r.

18 sierpnia CDRL poinformował, że dokona odpisów związanych ze spółkami zależnymi na Białorusi i w Rosji.

Spółka informowała wtedy, że w związku ze wzrostem przeterminowania należności oraz pogorszeniem ratingu Rosji, zdecydowała o zwiększeniu odpisu aktualizującego wartość należności od CDRL RUS na kwotę 7,8 mln zł.

CDRL podało także w sierpniu, że wartość odpisów aktualizujących odnosząca się do białoruskiej spółki zależnej DPM wynosi około 16,2 mln zł, w tym 2,7 mln zł to odpis aktualizujący wartość należności, a 13,5 mln zł dotyczy odpisu na wartości udziałów CDRL w DPM. (PAP Biznes)

pam/ osz/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki