REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

CBA weszło do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o słynne 55 mln dotacji dla 26-latka

2023-02-22 16:55
publikacja
2023-02-22 16:55

Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o sprawę milionowych dotacji dla firm, które nie spełniały warunków konkursów.

CBA weszło do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o słynne 55 mln dotacji dla 26-latka
CBA weszło do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o słynne 55 mln dotacji dla 26-latka
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

"22 lutego br. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Dyrekcja Centrum zagwarantowała pełną współpracę z CBA. Ze względu na dobro postępowania, NCBR nie udziela obecnie więcej informacji" - przekazała instytucja w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Jest też zawiadomienie do prokuratury

Tydzień temu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że Centrum skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczące potencjalnych nieprawidłowości w procesie wyboru do dofinansowania projektu złożonego w ramach konkursu "Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe".

Zawiadomienie do prokuratury skierował 8 lutego p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Paweł Kuch. Również wtedy NCBR zagwarantowało pełną współpracę przy wyjaśnianiu wszelkich zagadnień związanych ze sprawą - podał resort funduszy nie ujawniając żadnych innych informacji.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

14 lutego resort funduszy i polityki regionalnej poinformował, że decyzją ministra FiPR Grzegorza Pudy w NCBR została wszczęta kontrola resortowa, która ma zbadać prawidłowość przeprowadzenia konkursu "Szybka ścieżka".

13 lutego poniedziałek minister Puda odwołał p.o. dyrektora NCBR Pawła Kucha, który kierował instytucją od sierpnia 2022 r. i powołał nowego pełniącego obwiązki szefa Centrum - Jacka Orła. Orzeł był wcześniej dyrektorem biura polityki bezpieczeństwa w MFiPR.

NCBR jest agencją państwową, która wspiera i tworzy innowacyjne rozwiązania technologiczne i społeczne, inicjuje też i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju. Od 1 sierpnia 2022 r. nadzór nad NCBR sprawuje minister funduszy i polityki regionalnej.

Gigantyczna dotacja dla 10-dniowej firmy

Na początku lutego Radio Zet, które podało, że prawie 55 mln zł dotacji z konkursu "Szybka ścieżka" otrzymała spółka o kapitale 5 tys. zł. Miała ona zostać założona 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, przez niespełna 30-latka w mieszkaniu prywatnym. Wniosek tej firmy miał otrzymać najniższą możliwą ocenę dopuszczającą do finansowania, czyli 10 na 16 punktów.

NCBR w odpowiedzi poinformowało, że wnioskodawca, o którym informowało radio, nie dostał dotacji, a projekt znajduje się jedynie na liście "projektów rekomendowanych do dofinansowania", co nie oznacza wypłaty jakichkolwiek środków.

"Przedmiotowa firma nie jest beneficjentem, a jedynie wnioskodawcą, z którym nie została podpisana umowa o dofinansowanie, a wyłącznie taka umowa stanowić może podstawę wypłaty jakichkolwiek środków" - podkreślono wtedy w oświadczeniu NCBR.

Centrum wyjaśniło wówczas, że przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu sam wniosek podlega jeszcze dodatkowej, szczegółowej weryfikacji ekspertów finansowych, którzy badają nie tylko zdolność poniesienia przez wnioskodawcę kosztów, ewentualne ryzyko wystąpienia nieprawidłowości dotyczących merytorycznej lub finansowej realizacji projektu, jak również skład osobowy jego zespołu badawczego.

123  mln zł dla firmy "nadającej się do likwidacji"

Nieprawidłowości miały też dotyczyć białostockiej spółki, która miała otrzymać 123 mln zł dotacji. Według posłów PO, którzy 14 lutego informowali o tym przypadku możliwych nieprawidłowości, z analizy kondycji finansowej firmy która uzyskała dotację w konkursie wynika, że nadaje się ona do likwidacji, a maksymalny kredyt, który mogłaby uzyskać na rynku, to 750 zł. Posłowie zapowiedzieli m.in. wniosek do NIK o zbadanie przyznawania dotacji w ramach konkursu NCBR.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Partia Republikańska. Pozazdrościli kasy Solidarnej Polsce i poszli na całość.
dawid_gmyrek
To mogła być prowokacja wiadomych sił :)
langdon25
Co robią reporterzy TVPiS ???

Od 2015 roku nie wykryli ŻADNEJ pisowskiej afery złodziejskiej !!!

Kłeczek - wystąp: za co bierzesz 60tys. zł miesięcznie ?
969
Za to za Tuska wykrywali afery co drugi dzień.
langdon25
To teraz grzegorzkubik i reszta pisowskiej kasty złodziejskiej niech nam powie ile już miliardów złotych pis rozdał cichcem bo żadne wolne media jeszcze na to wpadły .
dawid_gmyrek
To wygląda na prowokację wiadomych sił - musimy być czujni :)
skaurus
Ile takich "dotacji" poszło do kieszeni ludzi z układami podczas pseudo-epidemii? Chętnie bym rzucił okiem na spis dotacji z ostatnich 3 lat.

Ta też przeszłaby bez echa ale pewnie ktoś niedopuszczony do podziału kasy dał cynk do prasy. Ciekawe czy słup na którego konto miała iść kasa nie popełni czasami samobójstwa
Ile takich "dotacji" poszło do kieszeni ludzi z układami podczas pseudo-epidemii? Chętnie bym rzucił okiem na spis dotacji z ostatnich 3 lat.

Ta też przeszłaby bez echa ale pewnie ktoś niedopuszczony do podziału kasy dał cynk do prasy. Ciekawe czy słup na którego konto miała iść kasa nie popełni czasami samobójstwa już wkrótce?

A już zupełna komedią jest jak NCBiR się z tego tłumaczy...przecież bez udziału insiderów z centrum takie wały by nie przeszły.

Cała ta sytuacja odpowiada chyba na pytanie czy wolne media są potrzebne?
dawid_gmyrek
Podobno to się zaczęło od unijnej kasy na 'szkolenia' :)
dawid_gmyrek
Podcinania skrzydeł młodzieży ciąg dalszy?
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, gdyby to byłą prawda, Państwa oburzenie byłoby jak najbardziej słuszne. Ale wszystko wskazuje, że cała procedura odbyła się zgodnie z prawem.

Stoi za tym szereg niezwykle szczelnych wewnętrznych procedur oraz nasz swoisty kodeks moralny.

Powiązane: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki