REKLAMA

Były prezydent Francji oskarżony o udział w grupie przestępczej

2020-10-16 15:13
publikacja
2020-10-16 15:13
fot. Jacky Naegelen / Reuters

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został oskarżony przez krajową prokuraturę finansową o udział w grupie przestępczej w celu uzyskania środków na swoją kampanię prezydencką w 2007 roku od ówczesnego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

Sarkozy, który sprawował urząd prezydenta w latach 2007-2012, był przez kilka dni przesłuchiwany przez sędziów prowadzących śledztwo. Nowy zarzut o udział w grupie przestępczej ujawniony został w piątek przez portal śledczy Mediapart.

Sarkozy napisał na Twitterze, że ze zdumieniem przyjął kolejne oskarżenia kierowane pod jego adresem. „Jestem niewinny (…) Wiem, że prawda ostatecznie zatriumfuje” – zapewnił.

W sprawie nielegalnego libijskiego finansowania kampanii były prezydent został już oskarżony w marcu 2018 roku. Zarzucono mu wówczas „bierną korupcję”, „ukrywanie defraudacji środków publicznych” i „nielegalne finansowanie kampanii”.

W styczniu sędziowie postawili zarzut udziału w grupie przestępczej jednemu z byłych współpracowników Sarkozy'ego, Thierry'emu Gaubertowi, podejrzanemu o otrzymanie od reżimu Kadafiego funduszy, które miały zostać przeznaczone na kampanię wyborczą Sarkozy’ego w 2007 roku.

Podczas ostatniej rozprawy, w czerwcu 2019 roku, Sarkozy powiedział, że jest „całkowicie niewinny w tej sprawie”, potępił „spisek”, a następnie odmówił odpowiedzi na pytania sędziów śledczych.

Jednak wyrok Sądu Apelacyjnego w Paryżu z 24 września umożliwił wznowienie śledztwa. Sąd odrzucił większość argumentów adwokatów byłego prezydenta, podważających zarzuty stawiane Sarkozy'emu.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ jo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
darius19
witamy tow."ajwaj"klasyczny troll.Zamet,dezinformacja,opluwanie.Nie moge sie doczekac info o wyprobowania na sobie zachwalanej rosyjskiej szczepionki?Piewca rezimow Wschodnich i bezlitosny dla demokracji Zachodnich.Adwokat Putina
ajwaj
""Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy""

- ze, tak banda, jak i inne "demokracyjne" zabijaja i okradaja swiat jest znane

Teraz wiatr sie zmienil i jest nowe, tzn. sparwa Hilaryji C, Buraka O. Joe Bidet itd wykazuja niechronna kara od prez. Trumpa, w tym Clinton Fundation, pizza Gate,
""Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy""

- ze, tak banda, jak i inne "demokracyjne" zabijaja i okradaja swiat jest znane

Teraz wiatr sie zmienil i jest nowe, tzn. sparwa Hilaryji C, Buraka O. Joe Bidet itd wykazuja niechronna kara od prez. Trumpa, w tym Clinton Fundation, pizza Gate, kradziez w UKR 6+mld. $, Burisma z udzialem Aleksandra K. itd.
A kto dla kal-bojów kradnie 30 lat w PL?
grab
Jesteś ruskim trollem i wszyscy to już wiemy!
traderfr
TO nie jest po polsku, nic z tego nie rozumiemy, paszła sabaka!
ajwaj odpowiada traderfr
TO nie jest po polsku, nic z tego nie rozumiemy, paszła sabaka!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki