REKLAMA

Była mistrzyni świata w szachach pozywa Netflix. Chodzi o "Gambit królowej"

2021-09-17 17:47
publikacja
2021-09-17 17:47
Była mistrzyni świata w szachach pozywa Netflix. Chodzi o "Gambit królowej"
Była mistrzyni świata w szachach pozywa Netflix. Chodzi o "Gambit królowej"
/ Reuters

Była mistrzyni świata w szachach Gruzinka Nona Gaprindaszwili żąda od platformy Netflix co najmniej 5 mln dolarów odszkodowania za zniesławienie. Chodzi o nieprawdziwe słowa na jej temat, które padają w serialu „Gambit królowej”.

Prawnicy 80-letniej arcymistrzyni twierdzą, że „seksistowskie i deprecjonujące” jest stwierdzenie w „Gambicie królowej”, jakoby Gaprindaszwili „nigdy nie rywalizowała z mężczyznami” - pisze Reuters.

W pozwie zaznaczono, że w finałowym odcinku serialu pokazane są wydarzenia z 1968 roku, a wówczas Gaprindaszwili miała już za sobą ponad 50 partii rozegranych z mężczyznami.

Reuters twierdzi, że w dokumentach skierowanych do sądu federalnego w Los Angeles podkreślono, iż Gruzinka „była pierwszą kobietą w historii, która zdobyła tytuł arcymistrza szachowego wśród mężczyzn”.

Według prawników Gaprindaszwili Netflix celowo skłamał, by dodać dramatyzmu sytuacji głównej bohaterki – by pokazać, że dokonała tego, czego nie zrobiła wcześniej żadna kobieta. Dodatkowo przedstawiono ją jako Rosjankę, podczas gdy Gaprindaszwili jest Gruzinką - podała gruzińska telewizja.

Serial „Gambit Królowej” to ekranizacja powieści Waltera Tevisa o sierocie Beth Harmon, która zostaje najlepszą szachistką okresu zimnej wojny. Harmon jest postacią fikcyjną, ale serial pokazuje także prawdziwych szachistów tamtej epoki. (PAP)

just/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (5)

dodaj komentarz
przemek_opinia
Serial o tym jak warto nadużywać narkotyków ( w jednym odcinku bohaterka zażywa parokrotnie pigułki) i o seksie w luźnym wydaniu. Szachy stanowią am tylko tło. Po obejrzeniu jedyne co będziecie chcieli łyknąć jakąś pigułkę. Tak działa podświadomość kierowana w takich serialach i to jak "edukuje" się Serial o tym jak warto nadużywać narkotyków ( w jednym odcinku bohaterka zażywa parokrotnie pigułki) i o seksie w luźnym wydaniu. Szachy stanowią am tylko tło. Po obejrzeniu jedyne co będziecie chcieli łyknąć jakąś pigułkę. Tak działa podświadomość kierowana w takich serialach i to jak "edukuje" się młodzież. Jeszcze lewicowi fanatycy zatęsknicie za wartościami i morałami z lat 90.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_cien_na_sciane
dziwie się ludziom ze płaca abonament za ten szajs
gbkrk
No to chyba Netflix nie wygra tego układu ;)
luxferre
Łatwa kasa. Wstyd ze strony arcymistrzyni, ale jakoś dziwnie zrobiło mi się cieplej na sercu jak przeczytałem, że pozwano netflixa.
Rewolucja zawsze w końcu zeżre swoje dzieci.

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki