REKLAMA

Obiecywał wyjść, a nadal karmi. Znany fast food wciąż działa w Rosji

Agata Wojciechowska2023-10-04 08:55redaktor
publikacja
2023-10-04 08:55

Rok temu na fali bojkotu rosyjskiego rynku w odwecie za inwazję na Ukrainę zachodnie koncerny stopniowo lub gwałtownie wygaszały swoją działalność. Takie same obietnice składał Burger King. Jak się jednak okazuje, lokale sieci pozostają nadal... otwarte.

Obiecywał wyjść, a nadal karmi. Znany fast food wciąż działa w Rosji
Obiecywał wyjść, a nadal karmi. Znany fast food wciąż działa w Rosji
fot. Sorbis / / Shutterstock

W marcu 2022 roku jeden z największych koncernów zajmujących się fast foodami - Restaurants Brands International, który jest właścicielem 15 proc. tego typu franczyz w Rosji, poinformował o rozpoczęciu procesu opuszczania kraju. Wówczas też podano, że główny operator Burger Kinga odmówił zamknięcia lokali po pierwszych atakach na Ukrainę. Koncern miał zacząć proces zbycia swoich udziałów, ale jak zapowiadał "zajmie to trochę czasu". 

RBI powoływało się w komunikacie cytowanym przez BBC News na skomplikowaną umowę, która utrudnia "wyjście z Rosji". M.in. sieć Burger King jest wspólnym przedsięwzięciem z trzema innymi partnerami. Łącznie zarządzają oni 800 restauracjami różnych marek. To spółka joint venture z:

  • biznesmenem Aleksandrem Kobolowem, który posiada 30 proc. udziałów. Jak zaznaczył, nie ma on wpływu na działanie całej spółki.
  • ICU Group, ukraińską firmą inwestycyjną, która posiada 35 proc. udziałów. Jej przedstawiciele także twierdzą, że nie mają kontroli nad działalnością spółki. Od momentu inwazji nie pobierała także dywidendy. 
  • VTB Capital, podmiot stowarzyszony z VTB Bank, drugą co do wielkości instytucją finansową w Rosji. Nałożono na nią sankcje ze strony USA, UE i Wielkiej Brytanii. 

Przez 18 miesięcy niewiele się zmieniło - jak podawany był Whooper w Moskwie, tak nadal można go kupić.

Zdaniem analityka z Uniwersytetu Yale Stevena Tiana zasłanianie się umowami franczyzowymi jest wygodną wymówką. Podaje przykład Starbucksa i McDonalda, którym udało się zakończyć współpracę prowadzoną właśnie na takich zasadach i wyjść z rosyjskiego rynku, co jego zdaniem pokazuje, że jak się chce, to można. - Twierdzenie, że RBI chce opuścić Rosję, ale jednocześnie prowadzi w niej interesy, nie jest tożsame z faktycznym wyjściem. Koncern po prostu wspiera reżim Putina - dodaje. 

Można jeszcze dodać, ze marka KFC sprzedała ponad 100 restauracji lokalnemu operatorowi w Rosji, wymuszając m.in. zmianę nazwy na Rostic's. 

RBI broni się, twierdząc, że nie inwestuje w nowe restauracje ani nie wspiera łańcucha dostaw. Z danych wynika, że od początku 2022 roku nie osiągnęła żadnych zysków z Burger Kinga w Rosji. To i tak dużo, skoro inne firmy, które rzeczywiście opuściły ten rynek, notują straty.

Opinia prawna kancelarii FIeldfisher

- 15 proc. udziałów to zbyt mało, by RBI mogła dyktować warunki swoim współakcjonariuszom, a co za tym idzie, nie może nakazać zamknięcia oddziałów Burger Kina - zaznacza prawnik David Bond. Jego zdaniem nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by RBI wypowiedziało umowę fanczyzową, ale nie będzie to jednoznaczne z zamknięciem Burger Kingów w Rosji. 

Większość de-brandów została przeprowadzona na zasadzie umowy sprzedaży, w której lokalni przedsiębiorcy po obniżonej ceny kupili gotowe sieci, którym jednak musieli zmienić nazwę. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki