Budżet liczy na 11,76 mld zł dodatkowych dochodów z kolejnego uszczelnienia systemu VAT

Budżet państwa może zyskać w ciągu dziesięciu lat 11,76 mld zł dodatkowych dochodów z kolejnego uszczelnienia systemu VAT - wynika z oceny skutków regulacji noweli ustawy o VAT.

(fot. Aleksiej Witwicki / FORUM)

W 2018 roku budżet może zyskać 174,4 mln zł, a w 2019 roku 374,46 mln zł.

Zmiany polegają m.in na wprowadzeniu obowiązku stosowania przez podatników nowego rodzaju kas rejestrujących umożliwiających, oprócz zapisu w pamięci kasy, również przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących, z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania, do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

System ten będzie odbierał i gromadził informacje z kas rejestrujących w celach analitycznych i kontrolnych.

"Wprowadzenie tego rozwiązania wymusi bardziej rzetelną ewidencję obrotu i kwot podatku VAT. Ponadto dodatkowym celem wprowadzenia tego narzędzia jest wzmocnienie czynnika kontrolnego w systemie ewidencji obrotu - podatnik będzie miał świadomość, że jego działalność podlega monitorowaniu przez cały okres prowadzenia działalności" - napisano w osr.

Wprowadzony zostanie obowiązek stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących w następujących branżach: usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, usługi gastronomiczne i budowlane, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

Nowela ustawy przewiduje refundację (w wysokości 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 1000 zł) w przypadku nabycia nowego rodzaju kas.

Planuje się, że przepisy ustawy wejdą w życie w I kwartale 2018 roku.

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 aleksander21

Każda firma pod czujnym okiem Wielkiego Brata - świetna zachęta, brawo!
Ja mam przeniosłem biznes w przyjazne podatkowo miejsce i żałuje tylko jednego, że tak się bałem zrobić to wcześniej.

! Odpowiedz
0 0 ricozez

Cieszę się.że w tym kraju są tacy co nie dają się okraść złodziejskiemu fiskalizmowi,który ukształtowany został na bardzo wysokim poziomie.blokując rozwój wielu firm w fazie początkowej.Pieniadze są wyjątkowo marnowane przez rządzących.

! Odpowiedz
0 11 pkc

a gdzie kasta prawniczo lekarska?

! Odpowiedz
0 1 kryptochrom

Jestem lekarzem obecnie na własnej działalności gospodarczej usługowej do ZUS + Urzędu Skarbowego wpłaciłem każdą należną złotówkę. Każdy pacjent w miejscu gdzie wykonuję zawód otrzymuje paragon.Owszem nie wszyscy są uczciwi jak pewnie w każdym zawodzie.

Jestem za tym żeby była równa konkurencja firm. Działalność medyczna owszem jest zwolniona z VAT.Większości ludzi wydaje się, że z tego co płacą za wizytę większość idzie do kieszeni lekarza a tak naprawdę idzie niecała połowa (przynajmniej w mojej dziedzinie) i z tej niecałej połowy muszę zapłacić jeszcze ZUS + 19% podatek dochodowy. Reszta musi wystarczyć dla pozostałego personelu medycznego ,asystentek, recepcjonistek, osób sprzątających, techników, panów od naprawy, księgowości, prawników, informatyków, marketingowców,sprzęt który trzeba cyklicznie unowocześniać, leki materiały, czynsz ,sterylizacje, konferencje,szkolenia ,hotele. W prywatnej służbie zdrowia lekarz sam zazwyczaj opłaca sobie zaawansowane szkolenia Państwo wcale nie ułatwia dostępu do wiedzy.Przynajmniej ja żeby się nauczyć na zaawansowanym poziomie musiałem wyłożyć grube pieniądze podyplomowo i to co teraz umiem to głównie moja własna zasługa i poświęcenie.Wcale nie było lekko i kolorowo.Zabieg nie zawsze jesteś w stanie tak opisać słowami żeby przeprowadzić go na żywo.Wszystkiego z książki nie wyczytasz a i w tych potrafią wkraść się błędy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 25 makss

Ludzie czy Wy nie widzicie co te urzędasy wyprawiają! Niszczą przedsiębiorców, napuszczają pracowników na pracodawców, rozdają nasze pieniądze darmozjadom żeby na nich głosować, kradną publiczne pieniądze, marnują możliwości itp. Przecież należy nimi gardzić jak się widzi takie zdjęcia dumnego i napasionego urzędasa- za nasze pieniądze!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 38 maklermiks

O czym Ty mówisz człowieku? Nareszcie ktoś zaczął ścigać złodziei którzy nie płacą podatków. Przypominam ze podatki idą do kasy państwa czyli stają się własnością każdego z nas.

! Odpowiedz
5 23 specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada maklermiks

Przeciez Ci co wyludzaja VAT to sa uczciwi przedsiembiorcy :)

! Odpowiedz
4 3 peter_89 odpowiada maklermiks

własnością każdego z nas, dobry żart. Nawet złotówki z tego nie zobaczysz, co najwyżej Morawiecki sobie kupi kolejną willę i limuzynę. No, może do 500+ dołożą kolejne 5 zł, żeby nie było.
Każdy z nas za to zapewne zapłaci z własnej kieszeni za to "uszczelnianie" - w cenach produktów.
Ludzie myślcie trochę, bo tylko ułatwiacie złodziejom okradanie was.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 niepelnosprawny_org

włamania hakerskie pewnie tez mozliwe do takich kas, jak internet bedzie swobodny, to i "internetowi naciagacze" sie pojawia, sterowanie kasami, danymi i kasą, aczkolwiek zakniecie iternetu na trasmisje "in" mogłoby byc lepsze...

! Odpowiedz
15 34 fred_

A Michnik na to: niemozliwe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.